10 Yıllık Pasaport Ücreti 2020 – Zamlı ve Güncel Pasaport Ücreti

Vatanımızda her yıl en fazlaca neyin fiyatı artıyor diye sorsak birçok tüketicinin cevabı aynı olur. Yeterlik ve geçişlik harçları! Tekrardan değerleme oranı kapsamında her yıl güncellenen geçişlik ücretleri 2020 senesinde da güncellendi. 10 senelik geçişlik tutarı 2020 senesinde hakkaten dudak uçuklatıyor. Her ne kadar bir kere ücretini ödeyip geçişlik çıkartmak ve bu pasaportu uzun seneler kullanmak mümkün olsa da, bir çok şahıs vize istemeyen yakın ülkelere gezi planını yüksek geçişlik ücretleri sebebiyle devamlı erteliyor.

10 senelik geçişlik tutarı 2020 senesinde ne kadar? Tüm geçişlik türlerinin ödediği geçişlik defter bedeli 2020 yılı güncel fiyatı nedir? Geçişlik almak isteyen bir şahıs toplam ne kadar harcama yapar? 10 senelik bordo geçişlik tutarı ne kadar? 10 senelik yeşil geçişlik tutarı ne kadar? 10 senelik gri geçişlik kaç para? Tüm bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

10 Senelik Geçişlik Tutarı Ne Kadar?

Bordo doğrusu umuma mahsus geçişlik, hiçbir koşul gerekmeksizin tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının alabildiği pasaporttur. Yeşil, gri ve siyah pasaportu ise yalnız gereklilikleri karşılayan vatandaşlar alabilir. Türüne bağlı olmaksızın alacağınız pasaportu 6 aydan 10 yıla kadar değişen süreyle alabilirsiniz. 6 aylık geçişlik almak ile 10 senelik geçişlik almak içinde vergi açısından fiyat farkı vardır. 10 senelik geçişlik tutarı 2020 güncel tutarıyla 6 aylık geçişlik 2020 güncel tutarı içinde ciddi fiyat farkı oluşabilmektedir.

Fakat yeşil, gri ve siyah pasaportlar, ayrıcalıklı pasaportlardır ve bazı vergi kalemlerinden muaf tutulurlar. Bundan dolayı 10 senelik fiyat hesaplamasını geçişlik türlerine nazaran yapmakta yarar var. Yazımızda tüm geçişlik çeşitlerinin 10 senelik geçişlik ücretlerinden bahsedeceğiz. Geçişlik fiyatlarını şekillendiren en büyük gider kalemini geçişlik harcı oluşturuyor. Peki geçişlik harcı nedir?

Geçişlik Harcı Nedir? Geçişlik Harcı Ne Kadar?

Geçişlik harcı, geçişlik alan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından belirli şartlar dahilinde öğrenim edilen vergidir. Bazı geçişlik türleri geçişlik harcından muaf tutulabilirler. Halihazırda geçişlik harcından muaf olan bazı geçişlik çeşitleri vardır. Geçişlik harcı, nüfus müdürlüğünden geçişlik randevusu alınmadan ilkin Maliye Bakanlığının vergi tahsili mevzusunda anlaşmalı olduğu bankalardan bir tanesine gidilerek ödenebilir. Alınacak ıslak imzalı dekont, geçişlik için toplanan evrakların arasına eklenmelidir.

10 senelik geçişlik tutarı 2020 güncel tutarının en mühim harcama kalemlerinden bir tanesi olan geçişlik harçları, pasaportun ne kadar süreyle alındığına göre değişiklik gösterir. Altı aylık geçişlik almak ile on senelik geçişlik almak içinde ciddi bir fiyat farkının oluşması normaldir. Talep ettiğiniz pasaportun geçerlilik süresi uzadıkça, ödemeniz ihtiyaç duyulan geçişlik harcı tutarı de artacaktır. Harç ücretleri 2020 senesinde 208,30 TL ile 994,80 TL içinde değişim gösteriyor. En düşük harç tutarı 6 aylık pasaportlar için uygulanırken, en yüksek harç tutarı 3 yıldan fazla geçerliliği olan pasaportlarda uygulanıyor.

Öğrenciler Geçişlik Harcı Öder Mi?

10 senelik geçişlik tutarı 2020 güncel tutarını ödemek her talebe için olanak dahilinde olmayabilir. Şu sebeple 10 senelik geçişlik almanın bedeli, defter bedeli de düşünüldüğünde 1.000 lirayı fazlaca rahat bir halde aşabiliyor. Bu durumdan muzdarip olan öğrenciler için en fazlaca dört gözle beklenen soruların başlangıcında, talebe geçişlik harcı öder mi sorusu geliyor. O vakit sizi daha çok bekletilmeden ve daha çok heyecanlandırmadan derhal cevaplayalım: Öğrenciden öğrenciye göre değişiklik gösterir. Bu cevabımız sizi memnun etmediyse duruma birazcık daha açıklık getirelim. Bazı öğrenciler geçişlik harcından muaftır. Geçişlik harcından muaf olan öğrencilerin geçişlik harcı ödemesi gerekmez.

Hangi Öğrenciler Geçişlik Harcından Muaftır?

Öğrencilerin geçişlik harcından muaf tutulmasını elde eden yasa, aslen durumu oldukça geniş bir çerçevede değerlendiriyor. Gene de bazı öğrenciler o “geniş çerçeve”de yer edinemeyip, geçişlik harç tutarı ödemek zorunda kalabilir. Geçişlik harcından tamamıyla muaf tutulmanın fazlaca kolay iki tane şartı var. Bu şartlardan bir tanesi hala bir okula kayıtlı olmak (okulun seviyesi mühim değil, anaokulundan üniversiteye kadar olabilir), diğeri ise 25 yaşını aşmamış olmak. Bu iki kriteri yerine getiren şahıs anaokulu talebesi de olsa, yüksek lisans talebesi de olsa, açık öğretim ya da uzaktan öğretim talebesi de olsa 10 senelik geçişlik tutarı 2020 güncel tutarından muaf olarak belirli bir süreyle geçişlik alabiliyor.

Öğrenciler Kaç Yıl Geçişlik Harcı Ödemeden Geçişlik Alabilir?

Geçişlik harcı ödemekten muaf olan 18 yaş altı öğrencilere 5 yıl süreyle geçişlik çıkartılır. Beş yıl sonunda geçişlik geçerliliğini yitirince, eğer talebe hala 18 yaşlarının altındaysa, yine 5 senelik geçişlik alabilir. Fakat talebe artık 18 yaşlarının üzerindeyse, harç ödemeksizin 25 yaşını doldurmuş olduğu tarihe kadar geçerli olacak geçişlik almaya hak kazanır. Mesela 19 yaşlarında geçişlik alacak bir talebe, tam 6 yıl süresince geçerli olacak pasaportunu hiçbir harç ödemeden alabilir.

25 Yaşını Geçen Öğrencilerin Parasız Geçişlik Alması Mümkün Değil Mi?

25 yaşını geçen öğrencilerin de belirli şartlar dahilinde parasız geçişlik alması mümkün olabilir. Şahıs eğer lisans talebesi ise 1 yıl, yüksek lisans talebesi ise 2 yıl ve doktora talebesi ise daha çok süre geçerli olacak pasaportunu, geçişlik harcı ödemeden alabilir. Sadece bu durumun mümkün olabilmesi için yurt dışına çıkış amacının bilimsel, kültürel ya da sportif nedenler benzer biçimde, kişisel gelişim amaçlı nedenlerden oluşması gerekir. Oysa 25 yaş altı öğrencilerin parasız geçişlik için bir sebep sunmalarına gerek kalmamıştır. Bir tek talebe belgelerini müracaat esnasında nüfus müdürlüğüne teslim etmeleri kafi olmaktadır.

Geçişlik harcı ödemek istemeyen 25 yaş üstü öğrenciler, talebe işlerine başvurarak 1-2 senelik parasız geçişlik için ne benzer biçimde şartların bulunduğunu öğrenebilirler. Genel olarak bu süreç şöyleki işler:

  • Talebe işlerinden “Geçişlik Muafiyet Formu” istenir ve doldurulur.
  • Formun ilgili bölümlerine hangi bilimsel ya da kültürel sebeplerle yurt dışına çıkılacağı yazılır. (Bazı üniversiteler sizden “kabul” ya da “çağrı” benzer biçimde kanıtlar isteyebilir.)
  • Biçim bölüm başkanına ve fakülte sekreterine imzalatılır. (Kimi zaman fakülte sekreterinin imzası yeterlidir.)
  • Ek olarak kimi zaman “harçsız geçişlik talep yazısı” adıyla okuldan bir başka yazı daha almanız gerekebilir. (Bilgileri talebe işleriyle konuşabilirsiniz.)
  • Bu temin edilen belge ya da belgeler vergi dairesine götürülür ve görevli kişilerin belgeleri onaylaması sağlanır.
  • Onaylanmış belgeyle beraber geçişlik başvurusu yapılır ve harçsız geçişlik teslim alınır.

Aslen bu yöntem daha fazlaca harçsız talebe pasaportu öncesinde, geçtiğimiz yıllarda uygulanıyordu. Sadece günümüzde de güncelliğini sürdürmektedir.

Defter Bedeli Nedir? Defter Bedeli Ne Kadar?

Geçişlik harç tutarı devlete ödemeniz ihtiyaç duyulan toplam meblağ değildir. Geçişlik harç ücretiyle beraber toplam tutarı belirleyen öteki ücret kalemi defter bedelidir. Defter bedeli, size hususi geçişlik defterinin Ankara’da basılmasını ve sonrasında size ulaşmasını ifade eden terimdir. Geçişlik harç ücretinden muaf olan kişiler defter bedelinden muaf değildir. Geçişlik harç ücretinden muaf kişilerin bedelini ödemesi geçişlik alabilmeleri için mecburidir.

Defter bedeli olarak devlete ödemeniz ihtiyaç duyulan güncel meblağ 2020 senesinde 160,00 TL. Kısaca geçişlik harç tutarı ödemekten muaf olan bir talebe yalnız 160,00 TL ödeyerek senelerce geçerlilik süresi olan pasaportunu teslim alabilir. Yazımızın devamında, geçişlik harç tutarı ödemesi mecburi olan kişilerin 10 senelik geçişlik için ne kadar ödemeleri gerektiğinden bahsedeceğiz ve tüm geçişlik çeşitleri için 10 senelik geçişlik tutarı 2020 güncel tutarlarını inceleyeceğiz. Her geçişlik türüne nazaran 10 senelik geçişlik tutarı değişeceği için, yazımızın tamamını okumak sizin için daha yararlı olabilir.

Öğrenciler Defter Bedeli Öder Mi?

Belirli şartlarda harç bedelinden muaf tutulan öğrenciler, defter bedelinden de muaf olup olamayacaklarını merak ediyor. Sadece öğrenciler de dahil olmak suretiyle her geçişlik sahibinin, haiz olduğu geçişlik türü mühim olmaksızın ödemesi ihtiyaç duyulan bir ücret vardır, o da defter bedeli. Harç tutarı devletin kendi adına talep etmiş olduğu karşılık olduğundan, devlet bu tutardan istediği vakit vazgeçebilir ve istediği şahıs ya da gruplara (öğrencilere olduğu benzer biçimde) harç bedeli olmadan geçişlik verebilir. Sadece defter bedeli direkt devletin vergi olarak almış olduğu bir karşılık değildir. Bundan dolayı evlet defter bedelini mecburi olarak talep etmektedir.

Kişilere hususi basılan pasaportların üretim maliyeti devlet tarafınca tüm vatandaşlardan istenmektedir. “Bir defter 160,00 TL meblağ mı!” diye tepki göstermeden ilkin, bu defterlerin size hususi basılan yüksek güvenlikli defterler bulunduğunu hatırlamanız gerekir. Hem de kimlik görevi de gören pasaportların üretim süreci, alınan güvenlik tedbirleri zorlaştırmakta ve pahalılaştırmaktadır. Durum bu şekilde olunca, devlet oluşan defter bedeli ücretini geçişlik sahibinden almaktadır.

2020 Defter Bedeli Ne Kadar?

Bir tek iki yıl ilkin 108,00 TL olarak ücretlendirilen geçişlik defter bedeli, geçen yıl 134,00 TL’ye yükselmişti. Geçişlik defter bedeli 2020 senesinde ise 160,00 TL olarak ücretlendiriliyor. Her yıl fiyatı yükseltilen defter bedeli harçsız geçişlik alma hakkına haiz kişiler için pek bir anlam ifade etmeyebilir. Fakat esasen yüksek geçişlik harç bedelleri ödemesi ihtiyaç duyulan tüketiciler, bir de bu bedellerin üstüne geçişlik defter bedeli eklenince, oldukça yüksek ücretleri geçişlik harcaması olarak hesap etmek zorunda kalıyor. Mesela 10 senelik geçişlik tutarı 2020 güncel tutarı geçişlik harç tutarı ve defter bedeli dikkate alındığında 1.200,00 TL’ye yaklaşıyor.

10 Senelik Bordo Geçişlik Tutarı 2020

Her Türk vatandaşı bordo geçişlik alabilir, fakat her yurttaş ilçesindeki nüfus müdürlüğünün kapısını çalıp rastgele geçişlik almaya gidemez. Ilk olarak bazı evrakların toplanması ve geçişlik alımından doğan bazı vergilerin ödenmesi gerekir. Eğer bordo geçişlik alacaksanız geçişlik harç ücretleri 208 TL 994 TL içinde değişebilir. Her ne kadar 6 aylık pasaportun harç bedeli 208 TL olsa da, her yurt dışı çıkışınızda yine geçişlik almak için vakit ayırmak ve ücret ödemek oldukça zor ve masraflı olur. Esasen bundan dolayı en fazla 2 senelik ve 10 senelik pasaportlar tercih ediliyor. Bizim tavsiyemiz eğer geçişlik almayı düşünüyorsanız, her yıl yüzde 20 ile yüzde 30 içinde zamlanan harç fiyatlarıyla karşılaştığımız için, bütçenizi geçişlik geçerlilik süresi mevzusunda arttırabildiğiniz kadar arttırın. 10 senelik geçişlik en tasarruflu tutara haiz olmakla beraber uzun seneler sizi geçişlik derdinden ve harcamasından kurtaracaktır.

10 Senelik Bordo Geçişlik Harç Tutarı ve Defter Tutarı 2020

Bordo pasaportlar için uygulanan 10 senelik geçişlik harç tutarı tutarı 994,80 TL‘dir. Bu tutara ek olarak kişiler 160,00 TL defter bedeli öderler. Toplam 10 senelik bordo geçişlik tutarı 1.154,80 TL‘ye gelmektedir.

Bahsi geçen fiyatlar şahıs başı geçerli olup, aile boyu yapacağınız geziler için her fert ayrı ayrı söz mevzusu ücretleri ödemeli ve geçişlik almalıdır. Sadece yaşı ve öğrenciliği sebebiyle harçsız geçişlik almaya hak kazanan bir kişi var ise, o ferdin yalnız defter bedelini ödemesi yeterlidir.

10 Senelik Yeşil Geçişlik Tutarı 2020

Yeşil geçişlik birçok yönüyle bordo pasaporttan değişik ve ayrıcalıkla bir geçişlik çeşididir. 10 senelik yeşil geçişlik harç ücretini merak eden kişiler için müjdeli haberimizi verelim. Yeşil geçişlik başvuruları harç ücretinden muaftır. Yeşil geçişlik başvurularınız için Maliyeye 1.154,00 TL’lik harç ücretini ödemeniz gerekmiyor.

Sadece verdiğimiz müjdeli haberden sonrasında, derhal şu fena haberleri ekleyelim: Yeşil geçişlik müracaat sahipleri 160,00 TL’lik defter bedelini ödemek zorundalar. Ek olarak yeşil pasaportun bordo pasaporta nazaran dezavantajlı olduğu bir mevzu var. Yeşil pasaportun 10 yıl süreyle alınması mümkün değildir. Bu tür pasaportların geçerlilik süresi 5 yıl olup, 5 yıl sonrasında yine yeşil geçişlik çıkartılabilir.

Bu geçerlilik mevzusu, hakkaten de yeşil pasaportun bordo pasaporta nazaran dezavantajlı olduğu tek mevzu.

Yeşil Geçişlik Aile Fertleri Defter Bedeli

Yeşil pasaportu aile bireylerinizle beraber alacaksanız, geçişlik alacak her kişi ayrı ayrı 160,00 TL’lik defter bedelini ödemelidir. Defter bedeli kişiye hususi olup hepimiz için ayrı ayrı basılacak geçişlik defterlerinin bedelidir. Mesela 4 kişilik bir aile (eğitim görmeyen çocuklar da dahil) yeşil geçişlik almak için toplamda 640,00 TL’lik defter bedeli ödeyecektir. Bu harcama haricinde yeşil geçişlik alacak kişilerin yapması ihtiyaç duyulan başka harcama kalemi yoktur.

10 Senelik Gri Geçişlik Tutarı 2020

Gri geçişlik her mevzuda yeşil pasaportla benzeşmekle beraber kamu görevlilerinin yalnız “vazife yaptıkları süre süresince” haiz olabildikleri bir geçişlik olduğundan ve yalnız kamu hizmeti amacıyla alınabildiği için (yeşil geçişlik dinlence ya da her türlü amaç için alınır), yeşil pasaporta oranla bir aşama daha dezavantajlı.

Sadece gene de gri geçişlik harçlar noktasındaki avantajını sürdürüyor. Gri geçişlik için harç tutarı ödemenize gerek yok. Bir tek 160,00 TL tutarındaki defter bedelini ödemeniz kafi. Sadece, gri pasaportun da tıpkı yeşil geçişlik benzer biçimde yalnız 5 yıl süreyle çıkartılabildiğini ve yalnız vazife süresini kapsadığını hatırlatmamız gerekir. Bu tür pasaportlarda da 10 yıl seçeneği bulunmamaktadır.

Geçişlik Harcı Tutarları – Tüm Sıralama

Aşağıdaki sıralama 2020 itibarıyla güncel geçişlik harç tutarlarını göstermektedir. Bordo pasaportu en fazla 10 yıllığına talep edebilirsiniz ve +3 yıl talepleriniz için fiyatlar sabittir. Bu niçin mesela 4 senelik bordo geçişlik almak sizi maddi anlamda kayba uğratacaktır. 10 senelik bordo geçişlik almak en tasarruflu seçenektir.

 Alınacak Pasaportun Geçerlilik Süresi

 Ödenmesi Ihtiyaç duyulan Geçişlik Harç Tutarı

 6 ay  208,30 ₺
 1 yıl  304,40 ₺
 2 yıl  497,00 ₺
 3 yıl  705,90 ₺
 3+ yıl  994,90 ₺

Geçişlik Harç Zammı

Yukarıdaki tabloda yer edinen harç tutarları 2020 yılı güncel tutarları yansıtmakta olup zamlı ve güncel fiyatlardır. Fiyatlar 2020 Ocak itibarıyla bir yıl süresince geçerlidir. Geçişlik harç ücretlerine senelik bazda güncelleme gelmektedir. Tablo tutarları 2020 yılı süresince güncel duracak, 2021 senesinde yine tekrardan değerleme oranına nazaran güncellenecektir.

Yukarıdaki 10 senelik geçişlik tutarı 2020 güncel tutarına ek olarak şahıs başı defter bedeli ödenmesinin gerektiği, bu defter bedelinin geçişlik geçerlilik süresi süresince geçerli olduğu, çıkartılacak her yeni pasaportta yine defter bedeli ödenmesi gerektiği unutulmamalıdır. Bu anlamda düşünüldüğünde 10 senelik pasaportlar daha kısa pasaportlara nazaran fiyat bakımından fazlaca daha uygundur. (2020 güncel geçişlik harç ücretleri Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün sitesinden doğrulanabilir.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir