Altına En Yüksek Faiz Veren Bankalar

Elinde bulunan birikimlerini iyi mi değerlendireceği düşünen yurttaşlarımız çoğu zaman kendince TL, altın ve döviz ürünlerini seçerek kendi bünyelerinde saklamayı tercih ederler. Bu bağlamda birçok şahıs elindeki birikimi çeşitli yatırım araçlarına çevirerek saklamak yerine onları kendi ürün çeşidine gore bankalar üstünden faizli getiriye haiz vadeli mevduat hesaplarına yatırabilirler.

Bilhassa altın ve döviz ürünlerinin ürün çeşidi noktasında kendi içinde artış gösterirken bununla birlikte bankanın vereceği faiz oranı ile de yüksek getiriye haiz hale getirilebilir. Finans kuruluşları içinde yer edinen bankalar bilhassa TL haricinde artık altın benzer biçimde yatırım ürünlerine de faizli olarak getiri vermektedir.

Elindeki altını vadeli hesaba yatırmayı düşünen yurttaşlarımız için altına en yüksek faiz veren bankalar hangisidir araştırmasını yaptık.

Altın ürünlerine faiz veren bankalar olarak katılım, hususi ve devlet bankaları içinde oldukca fazla fark olmasa da faiz oranı noktasında virgüller ile fark olmaktadır. Ek olarak vadeli altın hesaplarından faiz almak isteyenlere bankalar yatırım aracının çeşidine gore faiz getirisi vermektedir. Ne şekilde mi? Bir döneme kadar yatırılan ürünlere TL karşılığında faiz verilirken şimdiler de hem altın hem de döviz olarak faiz getirisi verilmektedir. Yatırılan ürün altın ise banka faiz oranını altın üstünde gram olarak vermektedir. En yüksek altın faizi veren bankalar içinde HSBC, Denizbank, İş Bankası, Güvence ve katılım bankaları olarak sıralanır. Getiri oranı noktasında bakıldığında vadeli altın hesapları çoğu zaman alt vade süresi olarak 32 günden başlayıp senelik bazda değerlendirme yapılır.

Vadeli altın hesapları içinde müşterilerine en yüksek getiriyi veren bankalar içinde yer edinen HSBC vadeli altın hesabına 32 gün ve üstü %1,25 faiz oranı verirken öteki bankalar %0,75 ile %0,85 içinde değişim gösteren oranlarda altın faizi vermektedir. Vadeli altın hesabı ile ilgili olarak bankalar getirilen altın ürünlerini yada nakit parayı direkt gram altına çevirip müşterilerinin isteği doğrultusunda gram altın olarak yatırıp vade süresi süresince gram altın olarak faiz oranı vermektedir.

Bundan önceki yazımız olan İban Numarasından Şube Kodu Nasıl Bulunur? başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir