Arabuluculuk Ücreti 2020 – Güncel Arabuluculuk Ücreti 

Hakkaniyet Bakanlığının çalışmalarıyla devletimizde son yıllarda arabuluculuk sistemi yaygınlaşmaya başladı. Avrupa bölgesindeki ülkelerde ve ABD’da 40 yılı aşan süredir uygulanan bu sistem devletimizde de benimsenmeye başlandı. Arabuluculuk tutarı 2020 senesinde Resmi Gazete’de gösterilen arabuluculuk asgari ücret tarifesiyle değişti. Peki yeni arabuluculuk tutarı ne kadar? Arabuluculuk ücretlerine ne zam geldi mi? Arabuluculuk tutarı pahalı mı, yoksa uygun fiyatlı mı? Arabuluculuk sistemi işe yarıyor mu?

Son yıllarda her ne kadar adını sıkça duysak da arabuluculuk sistemi ile ilgili birçok kişinin kafasında oldukca fazla sual işaretleri var. Arabuluculuk nedir? Hangi davalar arabuluculuk kapsamında yer alır? Arabuluculuk tutarı ne vakit ödenir? Arabuluculuk tutarı ne kadar? Mecburi arabuluculuk tutarı ne kadar? Arabuluculuk ücretini kim öder? Arabuluculuk tutarı antak kalma halinde ne olur? Iyi mi arabulucu olunur? Kimler arabulucu olabilir? Arabuluculuk imtihanı ne vakit? Arabuluculukla ilgili merak ettiğiniz tüm soruların cevapları bu yazımızda.

arabuluculuk ücreti 2020

arabuluculuk tutarı 2020

Arabuluculuk Nedir? Arabulucular Ne İş Yapar?

Arabuluculuk tutarı 2020 konumuzun derhal başlangıcında arabuluculuk nedir, arabulucular ne iş yapar şeklinde sorulara yanıt arayalım. Aslen arabuluculuğun oldukca kolay ve anlaşılması kolay bir tanımı var. Herhangi bir davaya mevzu olmuş ya da olabilecek bir uyuşmazlığın, üçüncü ve yansız bir şahıs eşliğinde müzakare edilmesine ve çözüme kavuşturulmasına arabuluculuk deniyor. Aslen 2012 senesinde kanunlara giren bu sistem tam anlamıyla yalnız birkaç senedir uygulanıyor.

Arabulucuların başlıca görevleri şunlardır:

 • Uyuşmazlık yaşayan taraflara kontakt yayınlarını açmak ve tarafların iletişimini kolaylaştırmak, fazlalaştırmak
 • Tarafları masada tutacak yöntemler uygulamak

Arabulucunun görevi uyuşmazlığı sonuca ulaştıracak bir karar vermek yada taraflara çözüm seçenekleri sunmak değildir. Aslolan amaç tarafların kendi çözümlerini kendilerinin üretmesidir. Bundan dolayı arabulucunun bağımsız ve yansız bir kişiden oluşması gerekmektedir. Eğer arabulucunun tarafların birisiyle herhangi bir bağları var ise, arabuluculuk yapmaması gerekir.

Arabuluculuğun Yararları Nedir?

Arabuluculuğun bazı somut yararları vardır. O yararlar şunlardır:

 • Arabuluculuk, uyuşmazlık yaşayan insanoğlu arasındaki ilişkileri korur. Dostane ve çözüm odaklı bir yaklaşım olan arabuluculuk, ilişkilerin daha da kötüye gitmesini engelleyip, bozulmuş ilişkilerin düzelmesini sağlar
 • Arabuluculuk çözüme ulaşmanın süratli ve ergonomik bir yoludur. Mahkemelere mevzu olan davalar averaj 4 yılda çözülürken, arabuluculuğa mevzu olan vakalar averaj birkaç saat ile yedi gün içinde çözümlenebilir.
 • Arabuluculuk bununla beraber ekonomik bir çözüm yoludur. Dava esnasında yapılması ihtiyaç duyulan birçok harcama arabuluculuk faaliyetlerinde yoktur.
 • Arabuluculuk kişisel ve gizli saklı bir faaliyettir. Bundan dolayı uyuşmazlık olan mevzu kamuoyuna yansımadan, kişiler masada özgürce ellerindeki delilleri sunarak haklarını arayabilirler.
 • Arabuluculuk faaliyetleri adil bir arabulucunun eşliğinde gerçekleşir ve süreç, tarafların kontrolündedir. Arabulucu çözüm seçenekleri sunmaz ya da taraflara müdahale etmez.
 • Arabuluculuk faaliyetleri esnek yapıdadır, bu faaliyetlerde taraflar yalnız kabul ettikleri mevzularda anlaşmaya varırlar. Kimse tarafları zorla anlaşmanın bir parçası yapmaz.

Hangi Mevzular Arabuluculuk Kapsamında Yer Alır?

Arabuluculuk tutarı 2020 tarifesine geçmeden ilkin arabuluculuk ile ilgili bazı oldukca dört gözle beklenen sorulara yanıt vermek istiyoruz. Arabuluculuk sistemiyle ilgili en oldukca dört gözle beklenen konulardan bir tanesi de hangi konuların arabuluculuk kapsamında yer almış olduğu mevzusu. Elbet her mevzu için arabuluculuk kurumuna müracaat yapılamıyor. Hangi durumların arabuluculuk kapsamında yer almış olduğu Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu isminde kanunla düzenlenmiş durumda. Bu kanuna nazaran bir durumun arabulucuya gitmesinin mümkün olması için bazı şartlar taşıması gerekiyor.

 • Tarafların hakkından vazgeçmesinin ve iddiaları kabul etmesinin mümkün olduğu ve
 • Tarafların anlaşmaya varabileceği ve
 • Bir mahkeme kararının gerekmediği

durumlarda arabuluculuk kurumundan yararlanılabilir. Mesela bir çift bazı delillerle boşanmak istiyorsa bu mevzu için çekişmeli boşanma davası açılmalıdır. Bu mevzu arabuluculuk kurumunun bir mevzusu olması imkansız şundan dolayı boşanmanın gerçekleşmesi için mahkeme sonucu gereklidir.

Hangi Tazminatların İstenmesinde Arabulucuya Gidilebilir?

Bazı durumlar üstüne oluşan tazminat istekleri için arabulucuya gidilebilir. O durumlar şunlardır:

 • Kredi sözleşmelerindeki uyumsuzluklardan doğan tazminat talepleri
 • Alım satım sözleşmelerindeki uyumsuzluklardan doğan tazminat talepleri
 • Tüketici uyuşmazlıklarından doğan tazminat talepleri
 • Yaratı sözleşmelerinden doğan tazminat talepleri
 • Kira uyuşmazlıklarından doğan tazminat talepleri
 • İşçi alacaklarından doğan tazminat talepleri
 • Sigorta uyuşmazlıklarından doğan tazminat talepleri
 • Deniz ticareti uyuşmazlığından doğan tazminat talepleri
 • Marka ve patent uyuşmazlıklarından doğan tazminat talepleri
 • Boşanmadan sonraki mal paylaşımı uyuşmazlıklarından doğan tazminat talebi
 • Taksirle yaralamadan doğan tazminat talepleri
 • Silahsız kasten yaralamadan doğan tazminat talepleri
 • Hakaret, tehdit ve konut dokunulmazlığının ihlalinden doğan tazminat talepleri
 • Ticari sırrın açıklanmasından doğan tazminat talepleri

Hangi Tazminatların İstenmesinde Arabulucuya Gidilemez?

Bazı durumlarda oluşan tazminat talepleri için arabuluculuk kurumuna gidilmez. O durumlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Aile içi sertlik uygulamalarından doğan tazminat talepleri
 • Silahla yaramala ve ölüme yol açan suçlardan doğan tazminat talepleri

Mecburi Arabuluculuk Nedir?

Bazı durumlarda arabulucuya gitmek kişilerin inisiyatifinde değildir ve zorunludur. Eğer kişiler mecburi olmasına rağmen arabulucuya gitmezlerse, bir dava açmaları durumunda bu dava reddedilecektir. Hakkaniyet Bakanlığı arabuluculuk sistemini yaygınlaştırmak amacıyla 2016 yılından beri mecburi arabuluculuk gerektiren mevzuları çoğaltmaktadır. Şu anda mecburi olarak mahkemeden ilkin arabulucuya gitmesi ihtiyaç duyulan mevzular içinde suç duyurusu tazminatı, kıdem tazminatı, maaşlar şeklinde işçi-işveren uyuşmazlığından meydana gelen bazı problemler yer almıştır.

Mecburi Arabuluculuk Tutarı 2020 – Mecburi Arabuluculuk Ücretini Kim Öder?

Mecburi arabuluculuk, iş uyuşmazlıklarında mahkemeye gitmeden ilkin ne olursa olsun başvurulması ihtiyaç duyulan bir yöntem olduğundan, bu şekilde bir durumda arabuluculuk ücretini kimin ödeyeceği sıkça merak ediliyor. Bu durumlarda ihtiyaç duyulan arabulucunun ücretini ilk iki saat için ilgili Bakanlık karşılamaktadır. Eğer taraflar anlaşırlarsa, gene Bakanlık arabulucunun ücretini ödeyecektir.

Mecburi ve istemli arabuluculuk tutarı 2020 listesini yazımızın sonunda bulabileceksiniz.

Kimler Arabulucu Olabilir? Iyi mi Arabulucu Olunur?

Şu an verilere nazaran Türkiye’de 5 binin üstünde arabulucu var. Peki arabulucu iyi mi olunur? Ilk olarak arabulucu olmak için bazı şartları yerine getirmek gerekiyor. O şartlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Türk vatandaşı olmak
 • Hukuk fakültesi mezunu ve meslekte minimum 5 yıl tecrübeli olmak
 • Tam yeterlik sahibi olmak ve şahıs hakkında kasten suçtan mahkumiyet kararının olmaması

Bu şartları yerine getirip, arabuluculuk eğitimi alan ve Hakkaniyet Bakanlığının açmış olduğu sınavdan geçenler arabulucu olabiliyor. Alınması ihtiyaç duyulan eğitim ergonomik ve kuramsal olarak ayrılmakta ve toplam eğitim saati ise 48 saat olmaktadır. Arabulucular her yıl Maliye Bakanlığı’na ödenti ödemekle yükümlüdür. Ek olarak bu mesleği icra eden kişiler, her yıl sekiz saatlik yenileme eğitiminden geçmek zorundadır.

Arabuluculuk Eğitimi Nereden Alınır?

Arabuluculuk eğitimi Hakkaniyet Bakanlığının onay verdiği üniversitelerin hukuk fakülteleri ile Türkiye Barolar Birliği ve Türkiye Hakkaniyet Akademisi tarafınca verilmektedir. Arabuluculuk eğitimini yalnız Bakanlığın eğitim onayı verdiği kurumlardan almaya itina gösteriniz.

Arabuluculuk Tutarı 2020

Arabuluculuk tutarı 2020 senesinde mevzusu para olmayan uyuşmazlıklarda 170,00 TL’den 470,00 TL’ye kadar değişebilmektedir. Tam rakamın ortaya çıkmasında arabuluculuk saati, kaç kişinin taraf olduğu ve uyuşmazlıkta vazife alacak arabulucu sayısı önemlidir. Tüm bu faktörler fiyatın artmasına niçin olacaktır. Mevzusu para olan uyuşmazlıklarda ise ücret yüzdelik olarak belirleniyor ve miktar %0,5 ile %9 içinde değişim gösteriyor. Mevzusu para olan uyuşmazlıklarda da gene ücretin miktarını belirleyen faktörler aynıdır. Verdiğimiz fiyatlar arabuluculuk tutarı 2020 güncel tutarları olup, Resmi Gazete’de gösterilen arabuluculuk tarifesinden alınmıştır.

Fakat oldukca mühim bir noktaya dikkat çekmek isteriz. Arabulucular bu ücretlerin üstünde ücretler isteyebilirler. Resmi Gazete’de gösterilen tarife minimum tutarları ifade etmekte olup, arabulucunun eğitimi, informasyon ve tecrübesi fiyata tesir edebilmektedir.

Tarifede Yer Almayan Uyuşmazlıklarda Arabuluculuk Tutarı

Eğer arabuluculuk ücretlerinin belirlendiği tarifede sizin uyuşmazlık yaşadığınız mevzu hakkında bir şerh ve ücret bilgisi yoksa, o vakit tarifedeki “öteki uyuşmazlıklar” başlığı ile ücretlendirilirsiniz. Öteki uyuşmazlıklar kapsamındaki arabuluculuk tutarı 2020 senesinde, iki tarafın olduğu bir uyuşmazlıkta taraf başına 1 saat için 205,00 TL’dir. Bu şekilde bir durumda ödenecek en yüksek ücret ise 11 yada daha çok kişinin taraf olduğu uyuşmazlık durumunda ortaya çıkar ve 1 saat için şahıs başına 470,00 TL olur.

Arabuluculuk Ücretini Kim Öder?

Arabuluculuk tutarı 2020 yılı miktarlarından bahsettiğimiz bu yazımızın aslen en mühim bölümlerinden bir tanesini okuyorsunuz. Arabuluculuk sistemi hemen hemen devletimizde tam anlamıyla oturmadığı için arabuluculuk ücretini kimin ödeyeceği oldukca fazla merak ediliyor. Arabuluculuk tutarı, aksi bir durum daha öncesinden belirlenmediği müddetçe, taraflar içinde eşit olarak ödenecektir. Sadece eğer taraflar aralarında anlaşırlarsa, arabuluculuk hizmetini tek bir şahıs ödeyebilir.

Arabulucu, Hangi Tarafın Tutarı Ödeyeceğine Karışabilir Mi?

Burada mühim bir nokta var. Bazı kişiler arabulucuya tutarı karşı taraftan alması icap ettiğini söyleyebiliyor. Sadece arabulucu, hangi tarafın ne kadar ücret ödeyeceğine karışamaz. Eğer karışırsa, bu etkinlik hukuksuz ve geçersiz bir etkinlik olacaktır. Arabuluculuk ücretini hangi tarafın ödeyeceğine ve ödeme miktarına yalnız taraflar karar verebilir.

Arabuluculuk Tutarı Antak kalma Halinde Ödenir Mi?

Arabuluculuk faaliyetlerinin en oldukca dört gözle beklenen sorularından bir tanesi de arabuluculuk tutarı antak kalma halinde ödenecek mi sorusu. Kimi zaman kişier “Ben aslına bakarsanız dışarıda anlaştım, bu tutarı ödemek istemiyorum.” anlayışına kapılabiliyor. Oysa bu şekilde bir durum söz mevzusu olması imkansız. Eğer arabuculuk sürecinde karşı tarafla antak kalma sağlarsanız, arabuluculuk tutarının tamamını ödemek durumundasınız. Bu durum oldukca açık ve net bir halde kanunda belirtilmiştir. Bu antak kalma, harici olarak da gerçekleşse arabuluculuk tutarı 2020 tarifesine uygun olarak arabulucu, ücretin tamamını hak eder.

Ek olarak arabulucu sizden etkinlik başlangıcında bir miktar ücret ve harcama isteyebilir. Bu harcamaları ödedikten sonrasında eğer süreç kesintiye uğrarsa ya da antak kalma sağlarsanız, ilk başta ödediğiniz tutarı de geri alamıyorsunuz. Bu durumlar, çerçevesi net bir halde çizilmiş durumlar olup aksi bir uygulama kesinlikle söz mevzusu olmamaktadır.

Vazgeçme ya da Kabul Etme Durumlarında Arabuluculuk Ücretleri

Eğer arabuluculuk faaliyetleri arabulucu kontrolünde sürdürülürken, vazgeçme ya da kabul etme şeklinde durumlar yaşanırsa, arabuluculuk faaliyetleri konusuz kalırsa arabulucu ücretin tamamını hak ediyor.

Ek olarak eğer arabuluculuk faaliyetleri yürütülürken somut bir uyuşmazlık durumuna binaen yeni bir uyuşmazlık durumu ortaya çıkarsa, arabulucu ikinci uyuşmazlık için fazladan ücret eğitim ediyor.

Arabuluculuk Tutarı Ne Süre Ödenir?

Arabuluculuk tutarı 2020 senesinde sürecin hangi aşamasında ödenir? Arabulucuya işi düşenler, ne vakit ödeme yapılacağını merak ediyor. Arabuluculuk tutarı arabuluculuk faaliyeti sonucunda ödenir. Sadece arabulucu, hemen hemen sürecin başlangıcında taraflardan ücret ve harcama isteyebilir. Bu bağlamda süreç başlangıcında ödeyeceğiniz ücret ve harcamalar, süreç sona erdiğinde, arabulucu ücretinden düşülür. Ek olarak süreç süresince arabulucu tarafınca meydana gelen evrak vs. şeklinde işlemler için ücret talep edilemiyor.

Durum bu şekilde olunca akıllara başka bir sual daha geliyor. Ya ön ödeme gerçekleştikten sonrasında süreç başlamazsa? İşte bu şekilde bir durumda, öncesinden alınan tutarın iadesi söz mevzusu olmuyor. Tüm bunların çerçevesi yasada çizildiği için, eğer yasaya aykırı bir antak kalma sağlanırsa, tüm işlemlerin hükümsüz olacağı mevzusunda sizleri uyarmak isteriz.

Arabuluculuk Sonrası Taraflardan Birisi Anlaşmaya Uymazsa Ne Olur?

Diyelim ki arabuluculuk süreci pozitif yönde geçti ve antak kalma imzaladınız. Bu durumda imzalanan anlaşmadan caymak sadece iki tarafın ortak kararıyla ve yeni bir antak kalma imzalamasıyla mümkündür. Eğer bir antak kalma sağladıysanız sadece taraflardan bir tanesi bu anlaşmaya uymuyorsa, mahkemeye başvurarak icra edilebilirlik şerhi alabilir ve icra başlatabilirsiniz. Görüldüğü suretiyle arabuluculuk faaliyetleri kapsamında imzalanan  anlaşmalar ciddi sonuçlar doğurmaktadır.

Aile Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Tutarı 2020

2020 senesinde aile uyuşmazlıklarında arabulucuya gidilmesi durumunda saatlik 170,00 TL’den 400,00 TL’ye kadar arabulucu tutarı ödenmektedir.

Ticari Uyuşmazlıklarda Arabuluculuk Tutarı

2020 senesinde ticari uyuşmazlıklar sebebiyle arabulucuya gidildiği takdirde saatlik 330,00 TL ile 720,00 TL içinde arabulucu tutarı ödenmektedir.

2020 İşçi İşveren Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Tutarı

2020 senesinde işçi-işveren uyuşmazlıklarında arabulucuya gidildiği takdirde 170,00 TL ile 400,00 TL içinde arabuluculuk tutarı ödenmektedir.

2020 Tüketici Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Tutarı 2020

2020 senesinde tüketici uyuşmazlıkları ile ilgili bir mevzuda arabulucuya gidildiği takdirde saatlik 205,00 TL ile 470,00 TL içinde ücret ödenmektedir.

Para Temalı Uyuşmazlıklarda Arabulucu Tutarı Ne Kadar?

Eğer mevzusu para olan bir uyuşmazlık söz konusuysa,

 • İlk 35.000,00 TL için tek arabulucu tutarı %6, birden fazla arabulucu tutarı %9
 • Sonraki 45.000,00 TL için tek arabulucu tutarı %5, birden fazla arabulucu tutarı %7,5
 • Sonrasında gelen 80.000,00 TL için tek arabulucu tutarı %4, birden fazla arabulucu tutarı %6
 • Sonrasında gelen 240.000,00 TL için tek arabulucu tutarı %3, birden fazla arabulucu tutarı %4,5
 • Sonrasında gelen 600.000,00 TL için tek arabulucu tutarı %2, birden fazla arabulucu tutarı %3
 • Sonrasında gelen 750.000,00 TL için tek arabulucu tutarı %1,5, birden fazla arabulucu tutarı %2,5
 • Sonrasında gelen 1.250.000,00 TL için tek arabulucu tutarı %1, birden fazla arabulucu tutarı %1,5
 • Sonrasında gelen 3.000.000,00 TL için tek arabulucu tutarı %0,5, birden fazla arabulucu tutarı %1

Arabuluculuk Asgari Ücret Tarifesi – Tüm Sıralama

Mevzusu para olmayan uyuşmazlıklar için:

Mevzu: Aile hukuku kapsamındaki uyuşmazlıklar

Taraf başına ödenecek saatlik ücret ücret

2 kişinin taraf olması durumunda 170,00 ₺
3-5 kişinin taraf olması durumunda 360,00 ₺
6-10 kişinin taraf olması durumunda 380,00 ₺
11+ kişinin taraf olması durumunda 400,00 ₺

Mevzu: Ticari Uyuşmazlıklar

Taraf başına ödenecek saatlik ücret ücret

2 kişinin taraf olması durumunda 330,00 ₺
3-5 kişinin taraf olması durumunda 680,00 ₺
6-10 kişinin taraf olması durumunda 700,00 ₺
+11 kişinin taraf olması durumunda 720,00 ₺

Mevzu: İşçi-İşveren Uyuşmazlıkları

Taraf başına ödenecek saatlik ücret ücret

2 kişinin taraf olması durumunda 170,00₺
3-5 kişinin taraf olması durumunda 360,00 ₺
6-10 kişinin taraf olması durumunda 380,00 ₺
+11 kişinin taraf olması durumunda 400,00 ₺

Mevzu: Tüketici Uyuşmazlıkları

Taraf başına ödenecek saatlik ücret ücret

2 kişinin taraf olması durumunda 205,00₺
3-5 kişinin taraf olması durumunda 430,00 ₺
6-10 kişinin taraf olması durumunda 450,00 ₺
+11 kişinin taraf olması durumunda 470,00 ₺

Mevzusu para olan uyuşmazlıklar için: 

İlk 35.000,00 TL için

Ödenecek miktar

Bir arabulucu vazife yaparsa %6
Birden fazla arabulucu vazife yaparsa %9

Sonraki 45.000,00 TL için

Ödenecek miktar

Bir arabulucu vazife yaparsa %5
Birden fazla arabulucu vazife yaparsa %7,5

Sonraki

80.000,00 TL için

Ödenecek miktar

Bir arabulucu vazife yaparsa %4
Birden fazla arabulucu vazife yaparsa %6

Sonraki

240.000,00 TL için

Ödenecek miktar

Bir arabulucu vazife yaparsa %3
Birden fazla arabulucu vazife yaparsa %4,5

Sonraki

600.000,00 TL için

Ödenecek miktar

Bir arabulucu vazife yaparsa %2
Birden fazla arabulucu vazife yaparsa %3

Sonraki

750.000,00 TL için

Ödenecek miktar

Bir arabulucu vazife yaparsa %1,5
Birden fazla arabulucu vazife yaparsa %2,5

Sonraki

1.250.000,00 TL için

Ödenecek miktar

Bir arabulucu vazife yaparsa %1
Birden fazla arabulucu vazife yaparsa %1,5

Sonraki 3.000.000,00 TL için

Ödenecek miktar

Bir arabulucu vazife yaparsa %0,5
Birden fazla arabulucu vazife yaparsa %1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir