Arz ve Talep Esnekliği Nedir?

Arz ve talep esnekliği nedir incelemeden ilkin arz ve talebi açıklamak gerekmektedir. Arz özetlemek gerekirse açıklamak gerekirse sunumdur. Malların ve hizmetlerin belli bir piyasada, belli bir zamanda ve beli bir fiyatta satışa sunulmasıdır. Marketlerde, pazarlarda, mağazalarda istenilen ürünler satın alınmaya hazır bulunur. Pazardaki ürün miktarı arzı belirlemektedir. Arzın özellikleri ise ürünün sunulmuş olduğu bir piyasanın olması, belli bir vakit dilimini içermesi ve belirli fiyatlar dizisinin bulunmasıdır. Arzı etkileyen faktörler de bulunur.

Malların piyasa fiyatı, üretim faktörünün fiyatı, ülkedeki teknolojik düzey, ekonomik kararlar hep arzı etkisinde bırakır. Sıra geldi talebi açıklamaya. Talep ise piyasada belli bir mal ve hizmete yönelen, belli bir satın alma gücüyle desteklenen satın alma isteğidir. Şüphesiz ki pek oldukca hizmet ve mal değişik değişik kullanıcılar tarafınca talep edilmektedir.  Moda, gereksiniz, kişisel tercih, koşullar talebi etkileyen faktörlerdir.

Arz ve talep esnekliği nedir sorusunun temelinde arz ve talep ilişkisi yatmaktadır. Arz ve talep içinde karşılıklı denge mevcuttur. Bir malın arz ve talebi şu demek oluyor ki o maldan yada hizmetten satılmaya hazır olunan miktarlarla alınmaya hazır olunan miktar belli bir piyasada dengededir. Bu fiyatların altındaki fiyatlar talep fazlası oluşur. Üstündeki fiyatlarda ise arz fazlası meydana gelecektir. Talep fazlası oluştuğunda arz kafi olmayacaktır. Arz fazlasının olduğu durumlarda ise talep fazlası oluşacaktır.

Arz ve talep esnekliği nedir probleminin yanıtını bu temel bilgilerden sonrasında inceleyebiliriz.Esneklik bir değişkenin meydana getirmiş olduğu değişimin öteki bir değişkende oluşturduğu değişimin ölçüsü olarak açıklanabilir. Esneklik günümüzde birçok tutumsal meseleye açıklık getirmektedir. Talep esnekliği bir malın fiyatındaki yukarı yönlü olan değişimdir. Arz esnekliği ise talep üstünden açıklanmaktadır. Arz kanunu açısından fiyat artarsa arz edilen miktar da artacaktır.

Bundan önceki yazımız olan Hesap İşletim Ücretleri 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir