Avukat Danışma Ücreti 2020 – En Güncel Avukat Danışma Ücreti Ne Kadar?

2020 yılının gelmesiyle Türkiye Barolar Birliği ve Hakkaniyet Bakanlığı tarafınca hazırlanan yeni avukat asgari ücret tarifesi Resmi Gazete’de gösterildi. Yeni tarifeyle beraber avukat ücretleri %20 ile %25 oranında arttı. Ufacık bir mevzu da olsa avukatlara bir hukuk meselesini danışmanın ustalaşmış danışmanlık kapsamında bedeli arttı. Sadece gene de kimi zaman internette avukat danışma tutarı olarak gördüğünüz rakamlar tam anlamıyla gerçeği yansıtmayabilir. İnternette avukat danışma tutarı olarak birçok değişik sayı söyleniş ediliyor. Peki bu işin gerçeği ne? Avukat danışma tutarı 2020 senesinde ne kadar?

Avukata bir mevzu hakkında danışmanın bedeli minimum ne kadar? Avukatlık danışma ücretini kim belirliyor? Parasız avukat danışma mümkün mü? Avukat danışma ücretleri niçin bu kadar pahalı? Avukat danışma ve avukat danışma ücretleri mevzularıyla ilgili en güncel ve doğru detayları yazımızda bulabilirsiniz.

avukat danışma ücreti 2020

avukat danışma tutarı 2020

Avukata Danışma Tutarı Nedir?

Avukat danışma tutarı, avukat vekalet ücretinden değişik bir ücrettir. Dava dosyanızı avukat takip ediyorsa ve avukat ile aranız avukat-müvekkil ilişkisi var ise avukata ödemeniz ihtiyaç duyulan ücretin adı vekalet ücretidir. Avukat danışma tutarı ise çoğu zaman sözlü olarak meydana getirilen danışmanlık hizmetinin bedelidir. Avukat ile aranızda bir müvekkillik ilişkisi oluşmaz. Avukat danışma tutarı 2020 senesinde 450,00 TL’den başlamaktadır. Bu ücret dava ve takiplerin haricinde kalan, yalnız ustalaşmış hukuki yardım almak için ödenen ücrettir.

Avukat Sözlü Danışma Tutarı 2020

Avukat danışma tutarı 2020 senesinde sözlü danışmalar için,

    • Avukatın bürosunda meydana getirilen danışmalarda ilk bir saate kadar 450,00 TL, takip eden her saat için 270,00 TL
    • Avukatın davet üstüne gittiği yerde ilk bir saate kadar 935,00 TL, takip eden her saat için 460,00 TL

olarak bilinmektedir. Devletimizde eğer bir zorunluluk durumu yoksa, yukarıdaki tarife üstünden avukat çağırarak sözlü danışmanlık almak fazlaca yaygın değildir.

Avukat Yazılı Danışma Tutarı 2020

Avukat danışma tutarı 2020 senesinde sözlü ve yazılı olarak ayrışmaktadır. Yazılı danışmanın tutarı ilk bir saate kadar 935,00 TL, takip eden her saat için 435,00 TL’dir.

Avukata Dilekçe ve İhtarname Yazdırma Tutarı 2020

İhtarname yazımında noterler kişilere destek olduğundan çoğu zaman avukat tercih edilmez. Sadece avukata yazdırmayı tercih ederseniz 685,00 TL ödemeniz gerekir. Aynı şekilde dilekçe yazımında da birçok alternatif vardır. Bilhassa adalet sarayı önlerinde arzuhalci adında olan kişiler, hala ellerindeki daktilo ve “dilekçe yazılır” şeklindeki ilanlar ile alan kişi beklemektedir. Sadece hukuki kıymeti olan, sağlam bir dilekçe istiyorsanız bir avukattan yardım almak isteyebilirsiniz.

Avukata Sözleşme Hazırlatma Tutarı 2020

Avukata sözleşme niteliği taşıyan metinler hazırlatmanız durumunda sözleşmenin türüne bakılırsa avukatın talep edeceği ücret değişim gösterecektir. Avukat danışma tutarı 2020 senesinde,

    • Kira sözleşmesi hazırlatmak isteyenler için 900,00 TL
    • Miras, vasiyet, tüzük, yönetmelik vs. için 2.730,00 TL
    • Her türlü ticari sözleşme için 1.375,00 TL

Avukat Danışması Olmadan Sözleşmeyi Kendim Hazırlasam Olur Mu?

Sözleşmeleri kişiler kendileri hazırlayabilir. Fakat sözleşmeler hukuki yaptırımları olan ciddi metinlerdir. Bundan dolayı sözleşmeyi tek başınıza hazırlamanız tavsiye edilmez. Bir avukattan ustalaşmış yardım almanız en iyi seçenektir. Sözleşme hazırlamak, fazlaca yoğun emek ve fazlaca büyük dikkat gerektirmektedir. Sözleşme yazılırken meydana getirilen en küçük bir hata, sonrasında işlerin engellenemez şekilde kötüye gitmesine sebep olabilir.

Bilhassa kişi şirketi olarak düşük bütçeyle işletmesini yürüten kişilerin sözleşmeleri kendi başlarına hazırladığını görüyoruz. Bu tür durumlarda ne kadar dikkatli olursanız olun, hukuk bilginiz kısıtlı olduğundan ciddi hatalar yapabilirsiniz. Kimi zaman sözleşmenizi ustalaşmış bir el yardımıyla hazırlamak yaşam kurtarıcı olabilir. Mesela e-ticaret sitelerinde yer edinen sözleşmeler e-ticaret şirketini müşteirlerine karşı korurken, müşterilerini de e-ticaret şirketine karşı korumaktadır. Bundan dolayı son aşama mühim sözleşmeler olmalarına karşılık, bazı sitelerin bu sözleşmeleri kopyala yapıştır yöntemiyle başka sitelerden almış olduğu gözükmektedir. Bu durum bilhassa kopyala yapıştır meydana getiren e-ticaret sitesini riske atan bir durumdur bundan dolayı sözleşmeler o siteye hususi ve o sitenin şartları için dizayn edilmiş olmalıdır.

avukat danışma ücreti 2020

avukat danışma tutarı 2020

İnternette Niçin Değişik Avukat Danışma Ücretleri Var?

İnternette yer edinen birbirinden değişik avukat danışma ücretleri kafa karışıklığına niçin olabilmektedir. Bu duruma bir açıklık getirmek ve avukat danışma tutarı 2020 senesinde ne kadar sorusuna daha net bir yanıt vermek isteriz. Ilk olarak avukatlar için iki tane ücret tarifesinden anlatmak mümkündür. Bu ücret tarifelerinden bir tanesi, Türkiye Barolar Birliği ve Hakkaniyet Bakanlığı tarafınca hazırlanan, sonrasında Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğü konan ve avukatlık asgari ücret tarifesi adını taşıyan tarifedir. Bu tarife, avukatların bir işlem için alacakları minimum tutarı ifade eden tarifedir. Avukatların talep edebilecekleri üst sınır mevzusunda bir düzenleme yoktur.

İkinci tarife türü ise, Barolar tarafınca hazırlanan tavsiye durumunda avukatlık tutarı tarifesidir. Bu tarife, adından da anlaşılabileceği suretiyle tavsiye niteliği taşımaktadır. Çoğu zaman tavsiye durumunda avukatlık tutarı tarifesindeki rakamlar, Resmi Gazete’de gösterilen avukatlık asgari ücret tarifesindeki rakamların iki katı şeklindedir. Sadece bir çok yurttaş tavsiye niteliğindeki tarifede yer edinen tutarları yüksek bulmaktadır. Bundan dolayı, vatandaşlardan bu boyutlarda tahsilat yapamayacaklarını düşünen bir çok avukatlık bürosu, tavsiye niteliğindeki tarifeyi uygulamamaktadır.

Averaj Avukat Danışma Tutarı 2020

İnternette bu iki tarifenin haricinde rakamlar görmeniz de mümkündür. Şu sebeple bu tarifelerden bir tanesi asgari tarife olup, en düşük tutarı kararlaştırmaktadır. Diğeri ise tavsiye niteliğindeki tarifedir. Siz bu ikisinin fazlaca üstünde bir fiyatlandırma ile karşılaşabilirsiniz. Avukatlar istedikleri fiyat üstünden hizmet vermekte özgürdürler. Dolayısıyla tecrübeli, data birikimi yüksek, başarılarını yurt ve dünya genelinde kanıtlamış bir avukatın sizden talep edeceği danışma ücretiyle, mesleğe yeni başlamış bir avukatın sizden talep edeceği danışma tutarı içinde farklar olması normaldir. Ek olarak averaj avukat danışma tutarı 2020 senesinde her yıl olduğu şeklinde tüm öteki kriterlerle beraber şehre bakılırsa de değişim göstermektedir. Küçük şehirlerde ve büyük şehirlerde avukat danışma ücretleri aynı olmamaktadır.

Averaj Avukat Danışma Tutarı İstanbul 2020

İstanbul’da eğer belirli bir alanda isim yapmış bir avukat yerine, o alanda çalışan herhangi bir avukattan danışmanlık alırsanız çoğunlukla asgari tarifedeki ücretlerin geçerli bulunduğunu söyleyebiliriz. Sadece alanında isim yapmış başarı göstermiş avukatlar için avukat danışma tutarı 2020 senesinde bir fazlaca yüksek olacaktır.

Parasız Avukat Danışma

Avukat danışma tutarı 2020 fiyatlarını yüksek kabul eden birçok yurttaş Google’da “parasız avukat danışma” şeklinde arama yapıyor. Peki parasız avukat danışma mümkün mü? Bir çok vakit bir ürün ya da hizmeti pahalı bulduğumuzda, daha uygun fiyatlı alternatif yollar ararız. Arama motorlarındaki parasız avukat danışma araması bunun bir örneği. Fakat parasız ya da daha uygun aldığımız ücretin, daha düşük kaliteli bir ürün ya da hizmet olma ihtimali yüksektir. Bilhassa ustalaşmış bilgiyle ve tecrübeyle meydana getirilen işlerde parasız data paylaşımı meydana getiren kişiler görülmektedir. Bu durum bir spor hocasının televizyonda fitness anlatması ve seyircilerden gelen soruları yanıtlaması kadar normaldir. Fakat parasız avukat danışma, hakkaten derdimize deva olabilir mi?

avukat danışma ücreti 2020Parasız Avukat Danışma Mümkün Mü?

Avukat danışma tutarı 2020 senesinde artınca, birçok yurttaş parasız avukat danışmanın mümkün olup olmadığını merak etmeye başladı. Hakikaten bazı avukatların blog ve forum sitelerinde, insanların hukukla ilgili problemlerine parasız cevap verdiğini görüyoruz. Çoğu zaman birkaç kelimeden oluşan bu yanıtlar, {hiç de} açıklayıcı bir üslup ile uzun uzadıya yazılmıyor. Cevapların aynı problemi yaşayan kişilere birer “genel cevap” niteliği taşımış olduğu kolaylıkla söylenebilir.

Bu aşamada parasız avukat danışmanın kişilerin kişisel problemlerine bir çözüm getirmesi oldukça yüksek ihtimalle mümkün olmamaktadır. Data birikimini ücretsiz bir şekilde sizinle paylaşan profesyoneller, daha kısa ve süratli yanıtlar verirler ve sizin detay durumunuza bakmazlar. Dolayısıyla “yüzeysel” verilen bu data, sizin durumunuz ve dosyanız “detaylı” incelendiğinde geçerliliğini yitirebilir. Parasız avukat danışma kapsamında alacağınız parasız bilgiler genel bilgiler olduğu ve sizin durumunuzu içermediği için, alacağınız bilgilerin sizi yanıltma oranı devamlı vardır. Aslına bakarsanız bu tür parasız avukat danışma faaliyetleri, fazlaca fazla sual sorulmuş olduğu için, çoğu zaman birkaç cümleyi geçmeyecektir. Sizin detaylı durumunuzun incelenmesi mümkün olmayacaktır. İlgili avukat size yalnız verdiğiniz bilgiler üstünden genel bir bilgilendirme yapabilir. Bu genel bilgilendirmeyi internette küçük bir araştırma ile bulmak aslına bakarsanız mümkündür.

Parasız Avukat Danışma Yasal Mı?

Avukata parasız danışmanın yasallık durumunu asla merak ettiniz mi? Bu sual ciddi anlamda münakaşa yaratan bir sual olsa da, doğrusu kuramsal olarak cevabı fazlaca net. Aslen Avukatlık Kanunun 163. maddesi bu durumu olabildiğince açık bir halde ifade etmektedir. Söz mevzusu maddenin 3. fıkrası gereği, bir avukatın parasız ya da yazımızın sonunda belirteceğimiz asgari ücret tarifesinin altında dava alması ya da danışmanlık yapması suçtur. Bu suçu işleyen avukatlar disiplin cezası ile karşı karşıya bırakılırlar. Bundan dolayı avukatlara danışma ücretini ödemeden detaylı sorular sormak hoş bir hareket değildir. Avukatın bu tür parasız danışma taleplerini geri çevirmesi gerekir.

Üstelik bu danışmayı hangi kanallar üstünden yaptığınızın bir önemi yoktur. Bazı kişiler bürolarda meydana getirilen danışmaların ücretli, internette meydana getirilen danışmanın parasız bulunduğunu düşünebilmektedir. Sadece WhatsApp üstünden, email yöntemiyle ya da direkt bürosuna giderek, kısaca ne şekilde yapıldığı fark etmeksizin avukattan danışma almak kanun gereği ücretlidir. Eğer bir avukat, size parasız danışma sağlarsa, gene kanun gereği disiplin cezasıyla baş başa kalacaktır. Avukat danışma tutarı 2020 asgari tutarlarını yazımızın sonunda bulabilirsiniz.

Whatsapp Avukat Danışma

Bazı avukatların WhatsApp üstünden hukuki yardımda bulunmuş olduğu bilinmektedir. Avukatlar hangi mecradan destek verdiği fark etmeksizin, eğer avukat danışma tutarı 2020 asgari ücret listesine uymazlarsa, bir disiplin cezasıyla karşı karşıya kalabilirler. Avukatlar için en mühim mevzu, Avukatlar Kanuna uygun hareket etmektir. Parasız danışma ve dava almak suçtur. Sadece Whatsapp avukat danışma hizmeti sunan bazı avukatlar, ilk olarak ücret alıp sonrasında buluşma ayarlamaktadır. Bu şekilde bir durumda asgari avukatlık ücret tarifesine uyulduğu takdirde yasal olarak herhangi bir sorun yoktur.

Email Avukat Danışma

Bazı kişiler email ile avukatlardan ücret ödemeksizin yardım istemektedir. Email ile meydana getirilen avukat danışması da tutara doğal bir danışma çeşidi olduğundan, avukatlardan parasız danışma istenmesi yasal değildir. Avukat size iyi niyetli dayanıp yardım etse bile bunun avukat için disiplin suçu olduğu ve o avukatın cezayla baş başa kalabileceği unutulmamalıdır.

İnternet Üstünden Avukat Danışma

Bazı avukatlık bürolarının ve avukatların web sitelerinde ve bloglarında web üstünden avukata danışma bölümleri yer almıştır. Bu bölümlerde, bazı avukatlar avukat danışma tutarı 2020 talep ederek danışma hizmeti vermekte, bazıları ise gelen yorumları ücretsiz bir şekilde yanıtlamaktadır. Eğer kendi detay durumunuz için data talep ediyorsanız bu biçim işlemler de tutara doğal olacaktır. Sadece detay içermeyen, genel geçer sorular soruyorsunuz, bu durum değişik değerlendirilebilir.

Avukat Danışma Ücretleri Uygulanıyor Mu?

Avukat danışma ücretleri söz mevzusu olduğunda vatandaşların sık sık bu ücretlerin yüksekliğinden şikayetçi olduğu görülmektedir. Avukat danışma tutarı 2020 güncel fiyatlarını ödemek istemeyen vatandaşlar, kimi zaman bürolara uğrayıp bu fiyatlar talep edildiğinde tepki gösterebilmektedir. Bazı vatandaşlar ise “Ben fazlaca küçük bir şey danışacağım.” şeklinde, bu tarifeleri delmek istemektedir. Oysa danışılan şey küçük da olsa büyük de olsa bu ücretlerin kuramsal olarak ödenmesi gerekmektedir. Sadece ergonomik olarak durum birazcık değişik olabilmektedir.

Bilhassa bazı avukatlık büroları, müşterilerinden bu ücretleri öğrenim edemeyeceklerini bildikleri için saatlik danışma tutarı yerine, “danışma başı ücret” şeklinde kendi uygun fiyatlı tarifelerini oluşturmaktadır. Söz mevzusu asgari avukatlık fiyat tarifesi, bilhassa sözlü danışma tutarı bakımından bir çok vakit tepkiyle karşılanmaktadır. Pratikte elbet bu tarifeleri tatbik eden avukatlık büroları da vardır. Sadece çoğu zaman büroların sözlü danışma şeklinde noktalarda daha esnek davrandığını gözlemleyebilirsiniz. Aslen avukatlık bürolarının danışma ücretini öğrenim etmeme şeklinde bir yetkileri yoktur. Şu sebeple avukatlık asgari ücret tarifesinin altında ya da parasız iş yapmak, Avukatlık Kanunu bakılırsa bir suçtur. Her ne kadar olarak tanımlansa da, kimi zaman danışma ücretini danışmanlık alan kişilerden öğrenim etmekte zorluk çeken avukatlar, bu tür yollara başvurmaktadır.

Avukata Iyi mi Sual Sorabilirim?

Avukatlar Kanunu gereği avukata sual sorma ve sözlü danışma için minimum 450,00 TL ödemeniz gerekmektedir. Bu ücret, ilk bir saatin tutarı olup, aşan her saat fazladan ücretlendirilir. Bazı avukatlar size ücretsiz bir şekilde kısa, öz ve genel cevaplar verebilirler. Genel anlamda avukatlık bürolarının web sitelerinde avukatlara sual sormak için tasarlanmış bazı formlar olmaktadır. Bu formları doldurarak o büronun size dönüş yapmasını bekleyebilirsiniz. Ya da asla beklemeden hususi durumunuzu bir avukata danışmak istiyorsanız, en yakın avukatlık bürosuna gidip durumunuzu anlattığınız takdirde, yazıhane çalışanları avukatla görüşmeniz için size destek olacaktır.

Bir avukatlık bürosuna gidip danışma yapmadan ilkin, sonradan yüksek fiyatlarla karşılaşıp şaşırmamak için avukat danışma tutarı 2020 senesinde ne kadar mevzusunda data sahibi olmanızı tavsiye ederiz. Bu yazımızda tüm danışma ücretlerini sizler için irdeledik. Yazımızın sonunda, avukat danışma tutarı asgari ücret tarifesini bulabilirsiniz. Bir avukatın bu tarifenin dışına çıkarak parasız, ya da tarife dışı daha düşük bir ücretle sorularınızı yanıtlaması, size hukuk danışmanlığı sunması Avukatlar Kanunuyla yasaklanmıştır. Bu tür bir işlemi gerçekleştiren avukat, disiplin cezalarıyla karşı karşıya kalabilir.

Avukat Danışma Tutarı 2020 – Tüm Sıralama

Dava ve takip haricinde kalan hukuki yardımlarla ilgili asgari ücret tarifesini sizlerle paylaşıyoruz. Fiyatlar en alt limitteki tutarları gösterir ve fiyatlarda herhangi bir üst sınır söz mevzusu olmayıp, bulunduğunuz şehirdeki avukatların kendi ücretlerini belirleme mevzusunda özgürlüğü vardır. Data, eğitim, deneyim ve o alandaki başarılarına bakılırsa değişik fiyatlandırmalar yapabilirler.

   İlk bir saate kadar  Takip eden her saat için
 Büroda sözlü danışma  450,00 ₺  270,00 ₺
Davet üstüne gidilen yerde sözlü danışma  935,00 ₺  460,00 ₺
Yazılı danışma için  935,00 ₺  435,00 ₺
 İhtarname ve dilekçe yazımı  685,00 ₺
 Kira sözleşmesi  900,00 ₺
 Miras, vasiyet, tüzük, yönetmelik  2.730,00 ₺
 Her türlü ticari metin  1.375,00 ₺

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir