Avukat Vekalet Ücreti 2020 – En Güncel Avukat Vekalet Ücreti Ne Kadar?

Avukat vekalet tutarı, avukat danışmanlık ücretinden değişik olarak avukat-müvekkil ilişkisi olan durumlarda ödenen ücrettir. Eğer mahkemede bir avukatla çalışacaksınız, avukatınız sizin adınıza dosyanızı takip edecek ve öteki işlemleri yürütecekse avukat vekalet tutarı ödemeniz söz mevzusu olacaktır. Avukat vekalet tutarı 2020 senesinde ne kadar sorusunun yanıtını yazımızda bulabileceksiniz. Sadece ortada bir avukat-müvekkil ilişkisi yoksa ve avukattan yalnız danışmanlık alıyorsanız, ödemeniz ihtiyaç duyulan ücretin adı avukat danışma ücretidir.

Vekaletname nedir, başlıca vekaletname türleri nedir? Niçin avukata vekalet veririz? Vekaletname verirken nelere dikkat edilmeli? Vekalet tutarı neyi kapsamaktadır? Vekalet verilen avukat neler yapabilir? Vekalet verilen şahıs, avukata vekalet verebilir mi? Vekalet verilen şahıs batkı başvurusu yapabilir mi, taşınmazı devredebilir mi? Vekalet verilen şahıs kefil olabilir mi, konkordato talep edebilir mi? Avukata verilen vekalet iyi mi iptal edilir? En güncel avukat vekalet ücretleri ne kadar? Tüm bu mevzularla ilgili en güncel detayları yazımızda bulabileceksiniz.

vekaletname ücreti 2020

vekaletname tutarı 2020

Vekaletname Nedir?

Avukat vekalet tutarı 2020 mevzumuza en temel ve mühim bilgilerle başlamış olalım. Mahkemede oldukça fazla işimiz olmasa bile bir vesileyle adını çoğunlukla duyduğumuz vekaletname nedir? Vekaletname, başka bir hiç kimseye şartlarını sizin belirlediğiniz bazı durumlar için sizin adınıza hareket edebilme yetkisi verdiğinizi gösteren bir belgedir. Borçlar Kanununa nazaran vekaletname iki taraflı bir sözleşme olarak tanımlanmıştır. Vekaletname şartlarını siz düzenlediğiniz için, vekil kişiye genel bir yetki verebileceğiniz benzer biçimde, sınırı olan bir yetki de verebilirsiniz. Ek olarak her insana vekaletname verilebileceği benzer biçimde, bir çok vakit basit kişilere vekaletname vermeniz tavsiye edilmez. Bir tek ustalaşmış emek harcamalar yürüten avukatlara vekalet vermeniz sizin açınızdan en sıhhatli neticeleri doğuracaktır.

Şu sebeple samimiyetine güvenerek vekalet verdiğiniz şahıs fena niyetliyse, vekillik sıfatını kullanarak sizi mağdur edebilecek işler yapabilir. Sadece ustalaşmış bir avukat, bu tür şeyler yapmayacaktır. Gene de vekalet mevzusunda son aşama dikkatli olmanız önerilir. İnternette vekaletname mevzusunda oldukça fazla data kirliliği olduğundan, başlıca vekaletname türleri hakkında birazcık data vermek istiyoruz.

Genel Vekaletname Nedir?

Avukat vekalet tutarı 2020 konumuzun derhal başlangıcında genel vekaletname nedir sorusunu yanıtlamak istiyoruz. Avukata vereceğiniz genel vekaletname, avukatınızın dava sürecindeki dosyanızı ve lüzumlu işlemleri sizin adınıza tam ve eksiksiz şekilde takip edip tamamlayabilmesini sağlar. Eğer bu vekaletnameyi vermezseniz, avukatınız sizin adınıza hiçbir işlem yapması imkansız ve dava sürecinin avukat takibinde ilerlemesi mümkün olmaz.

Genel vekaletname, kapsamı ve sınırları en geniş vekaletname çeşididir. Bu vekaletnameyi verdiğiniz şahıs vekaletnamede belirtilmesi koşuluyla sizin adınıza birçok işlem yapabilir. Eğer içinde bulunduğunuz durum genel vekaletname vermenizi gerektiriyorsa ve avukatınız size niçin genel vekaletname vermeniz icap ettiğini güzel bir halde açıklayabiliyorsa, avukatınıza genel vekaletname verebilirsiniz. Kimi zaman oldukça yoğun ve karmaşık hukuki işlemler gerektiğinde, avukatlar müvekkillerinden genel vekaletname isteyebilmektedir. Sadece, mesela yalnız boşanma davası için vekaletname verebilirsiniz. Ek olarak vekaletnamenin tarihini ve yapılabilecek işlemleri de kısıtlayabilirsiniz.

Tapu Vekaleti Nedir?

Avukat vekalet tutarı 2020 sorusuna cevap vereceğimiz makalemizin bu bölümünde, tapu vekaleti nedir sorusunu yanıtlayacağız. Avukatınıza yalnız tapuda yapılacak işlemlerle ilgili vekalet verirseniz bu vekalete tapu vekaleti ya da tapu vekaletnamesi denmektedir. Tapuyla ilgili yapılması ihtiyaç duyulan işlemleriniz oldukça çeşitli olabilir. Mesela ev satışı için vekalet vermeniz ya da tapuyla ilgili herhangi bir işlem için vekalet vermeniz gerekebilir. Bu tür durumlarda verdiğiniz vekaletin hangi işlem ya da işlemleri kapsadığını ve süresini oldukça iyi belirlemeniz gerekmektedir. Tapu vekaletnamesi avukata verildiği benzer biçimde, mesela elektrik su benzer biçimde abonelikleri halletmeleri için kimi zaman emlak müşavirlerine de verilebilmektedir.

Boşanma Davası Vekaletnamesi Nedir?

Boşanma vekaletnamesi, boşanma davası açmak ya da açılmış olan boşanma davasını kabul etmek için avukata verilen vekaletnamedir. Avukat vekalet tutarı 2020 yazımızın ileriki bölümlerinde avukata boşanma işlemleri için vekaletname vermenin ne kadar tuttuğunu ele alacağız.

Vekalet İlla Avukata Mı Verilmeli?

Avukat vekalet tutarı 2020 yazımızda güncel vekalet ücretlerine geçmeden ilkin en oldukça sorulan sorulara cevap vermeye devam ediyoruz. Bazı kişiler “vekalet illa avukata mı verilmeli, ben tanıdığıma oldukça güveniyorum” seçimi söylemlerle yalnız tanıdıkları kişilere vekalet vermek isteyebiliyor. Oysa anlayışın ne kadar yanlış bulunduğunu halihazırda mahkemelerde vekaletten meydana gelen davaların ebatlarına bakarak anlayabiliriz. Ihmal etmeyin ki zamanında “bir yakınına” vekalet veren on binlerce şahıs şu anda mahkeme salonlarında birbirleri aleyhine deliller sunuyor.

Vekalet verme işlemi oldukça ciddi bir işlem olduğundan zorunlu kalmadıkça hiç kimseye vekalet vermemeniz önerilir. Aynı şekilde, zorunlu kaldığınız durumlarda bile kesinlikle her insana vekaletname vermenizi tavsiye etmiyoruz. En güvendiğiniz kişilere bile vekalet vermek ileride oldukça büyük problemler yaşamanıza niçin olabilir. Vekalet, fena niyetli kişilere verilirse, kötüye kullanımı oldukça kolay gerçekleşebilen bir belgedir. Güvenilir kişiler yerine, toplumda itibarı olan güvenilir avukatları tercih ederseniz, oldukça daha güvende olmuş olursunuz. Şu sebeple cemiyet nezdinde itibarı olan bu kişiler vekaletinizi fena amaçlarla kullanma riskini almayacaktır.

Niçin Avukata Vekaletname Veririz?

Niçin avukata vekalet veririz sorusunun oldukça fakat oldukça fazla cevabı olabilir. Aslına bakarsak ne küçük vakalarda bile, eğer o vakaları çözmeye bizim gücümüz, kaynaklarımız ya da zamanımız yetmiyorsa, gün içinde avukata vekalet vermemiz gerekebilir. Vekalet verme işleminin amacı devamlı bir tapu satışı ya da hukuki meseleler olmamaktadır. Birçok değişik durum vekaletname düzenlenmesini gerektirebilir.

Mesela günlük hayatta işlerimiz yoğun olabilir. Ya da, haiz olduğumuz evin bulunmuş olduğu şehirden uzakta olabiliriz ve daha mühim işlerimiz olduğundan geri dönemiyor olabiliriz. Bir öteki niçin de mecburi olarak vekalet verdiğimiz nedenlerdir. Mesela, bir mahkeme dosyamız var ise ve bu dosya için bir avukat tutmak istiyorsak, mecburen avukat vekalet tutarı 2020 güncel tutarlarını ödeyip, avukata vekaletname vermemiz gerekir. Bir avukat sizden vekaletname istiyorsa ve bu vekaletnameyi niçin istediğini anlayamıyorsanız, avukatınızla konuşarak niçin vekalet istediğini sorabilir, kendisinden bu durumu açıklayıcı bir halde izah etmesini isteyebilirsiniz.

vekaletname ücreti 2020

avukat vekaletname tutarı 2020

Vekaletname Verirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Aslına bakarsak bu yazımızın avukat vekalet tutarı 2020 başlığından sonrasında en mühim ve dikkat çekilmesi ihtiyaç duyulan kısmı bu bölüm olabilir. Şu sebeple vekaletname verdikten sonrasında mağduriyet yaşamak oldukça fakat oldukça kolaylaşmaktadır. Eğer mahkemelerdeki dosyaların bir kısmını incelerseniz, vekalet alan ve veren kişiler arasındaki birlikteliğin çoğu zaman bir süre sonra mahkemeye taşındığını kolaylıkla anlayabilirsiniz. Bundan dolayı, zorunlu kalınmadıkça hiç kimseye vekalet verilmemeli, her işi şahıs şahsen kendisi yönetim etmelidir. Sadece elbet bazı durumlarda vekalet vermeniz kaçınılmaz olabilir. İşte bu tür durumlar için vekaletname verirken dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bazı noktaları sizler için derledik:

  • Vekaletname vereceğiniz kişiyi ne kadar iyi tanırsanız tanıyın, tanıdıklarınız yerine ustalaşmış bir avukatla çalışmanızı tavsiye ederiz. Bir avukat tutarı mukabilinde birçok işlemi ustalaşmış bir halde yerine getirebilir. Tanıdığınız kişilerin size zarar verme ihtimali daha yüksektir.
  • Bilhassa tapu vekaleti verirken, yetkinin sınırlarını oldukça iyi çizin. Notere gittiğinizde kesinlikle yuvarlak cümleler kurmayın. Hangi işlem için, hangi tapu için ve ne kadar süreyle yetki verdiğinizi kesinlikle belirtin. Noterin oluşturduğu belge onaylanmadan ilkin yeteri kadar inceleyerek yetkilendirme anlamında bir yanlış yapmadığınızdan güvenilir olun.
  • Vekaletnameye belirli şartlar ekleterek şartlı vekaletnameler düzenleyebilirsiniz. Mesela “… altmış gün sonraya kadar … hesap numaralı hesabına … miktarında ücret yatmazsa…” Şartlı vekaletnamelerin daha güvenli olduğu kabul edilmektedir.

Tüm bu maddelerin haricinde, vekaleti alacak kişinin de dikkat etmesi ihtiyaç duyulan noktalar olabilir.

Vekalet Verilen Şahıs Avukata Vekalet Verebilir Mi?

Avukat vekalet tutarı 2020 konumuzda en oldukça dört gözle beklenen bir öteki sual olan “Vekalet verilen şahıs avukata vekalet verebilir mi?” sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Teknik olarak evet, vekalet verilen şahıs avukata vekalet verebilir. Eğer bir işinizi yapması için bir kişiye vekalet verdiyseniz ve şu an o şahıs yetersiz kalıyorsa, işin o şahıs aracılığı ile avukata devredilmesi gerekiyorsa bu durum mümkündür. Sadece bazı şartlar söz mevzusudur.

Eğer bir kişiye vekalet verirken o vekaletnamede “tevkil yetkisi” de verdiğinizi ifade ettiyseniz, vekalet verdiğiniz şahıs başka birisine vekalet verebilmektedir. Sadece, eğer vekaletnamede “tevkil yetkisi” ibaresi yer almıyorsa, size vekil olan şahıs avukatlar da dahil olmak suretiyle bir başka kişiye vekalet veremez. İşte bundan dolayı ilk vekalet düzenlenirken oldukça dikkatli davranılmalı ve ilk vekaletin sınırları oldukça iyi düşünülerek çizilmelidir.

Avukat Vekaleti Kötüye Kullanabilir Mi?

Avukat vekalet tutarı 2020 güncel fiyatlarını merak eden kişiler hem de başka soruların cevaplarını da merak edebiliyor. Mesela, avukat vekaleti kötüye kullanabilir mi sorusu birçok kişinin yanıtını merak etmiş olduğu bir sorudur. Ilk olarak şunu söylememiz gerekir: Avukat ya da herhangi birisi, verdiğimiz vekaleti kötüye kullanabilir.

Avukatlık itibarlı bir meslek olduğundan, bir avukat tüm itibarını riske atarak vekaleti fena kullanmak istemeyecektir. Sadece gene de vekaletin bir avukat tarafınca kötüye kullanılması da mümkündür. Vekaletin kötüye kullanıldığı durumlarda kişilerin yapması ihtiyaç duyulan şey vekillere dava açmaktır. Mesela tapu vekaleti verdiğiniz şahıs, vekaleti kötüye kullanırsa tapu iptali ve tescili davası açılabilmektedir.

Vekalet Verilen Şahıs Vekaletnamede Hususi Olarak Düzenlenmedikçe Neler Yapması imkansız?

Vekil olan şahıs, vekaletnamede bilhassa düzenlenmiş olduğu takdirde birçok hakka haiz olabiliyor. Sadece, bilhassa düzenlenmediyse ve bu mevzulara vekaletnamede değinilmediyse, vekil olan şahıs şu haklara haiz olamıyor:

  • İflas başvurusu yapmak
  • Konkordato talep etmek
  • Birisine kefil olmak
  • Taşınmazın devrini gerçekleştirmek

Avukata Verilen Vekalet Iyi mi İptal (Azil) Edilir?

Eğer bir kişiye müddetsiz vekaletname veriyorsanız (vekaletname düzenlenirken vekaletin ne kadar süre geçerli olacağını vekaletnameye yazdırmıyorsanız), o vekaletname müddetsiz olarak geçerli olur ve o vekaletnamenin iptali için bazı işlemlerin yapılması gerekir. Sadece sizin amacınız vekaletnameyi bilhassa iptal etmemekse, o vakit her beş-on yılda bir yeniletmek sizin açınızdan daha iyi olur.

Avukat vekalet tutarı 2020 bilgisini paylaşmadan derhal ilkin, müddetsiz vekaletname iptali mevzusunda data vermek istiyoruz. Avukata verdiğiniz vekaleti avukatla yapacağınız karşılıklı antak kalma sonucu sonlandırabilirsiniz. Sadece daha davranışlarında ölçülü bir yol seyretmek isterseniz, notere gidip azilname düzenletmek istediğinizi söyleyerek vekaletnameyi iptal edebilirsiniz. Burada en mühim nokta, azilname avukata ulaştırılana kadar avukatınızın temsil görevi sürmektedir. Ek olarak, azil konusunu avukatınıza mail ya da başka yöntemlerle iletirseniz, artık avukatınızın sizin adınıza işlem yapması onun açısından mesuliyet doğuracaktır.

Avukata Verilen Tapu Vekaleti Iyi mi İptal Edilir?

Avukat vekalet tutarı 2020 güncel ücretlerini sizlerle paylaşmadan ilkin “Avukata verilen tapu vekaleti iyi mi iptal edilir?” sorusuna alternatif bir cevap vermek istiyoruz. Tapuyla ilgili vekaletleri iptal etmenin en kolay yolu bağlı olduğunuz tapu müdürlüğüne dilekçe vermektir. Bu yöntemle, azil işlemi anında gerçekleştirilmiş olur. Fakat eğer, tapu vekaleti olan avukatınızın vekaletini iptal etmek için noterliğin yolunu tutarsanız, düzenlettiğiniz azilnamenin avukatınıza yetişme süresi süresince, avukatınızın temsil görevi devam edecektir. Bu aşamada tapu müdürlüklerini kullanmak daha yerinde ve ergonomik bir tercih olacaktır.

Avukat Vekalet Tutarı Ne Kadar?

Şu anda geçerli olan, noterlikler aracılığı ile avukata vekalet verme tutarı, 2020 yılının Mart ayında Türkiye Noterler Birliği tarafınca duyuru edilen ve bir yıl geçerli olan ücrettir. Bu ücret her yıl mart ayında yeniden bir yıl geçerli olmak suretiyle yenilenmektedir.

Avukata vekaletname verme işlemi, genel vekaletname işlemine nazaran oldukça cüzi bir tutara haizdir. Vekaletnameye mevzu olan yetkiler ve kapsam arttıkça vekaletname verme tutarı de artmaktadır. Avukat vekalet tutarı 2020 en güncel ücretleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Avukat Vekalet Tutarı 2020

Avukat vekalet tutarı 2020 senesinde hemen hemen değişmedi. 2020 senesinde avukata vekaletname verme tutarı, 2020 yılındaki ücretle aynıdır ve 90,50 TL ile 120,00 TL içinde değişmektedir. Sadece avukata geniş kapsamlı bir vekaletname verirseniz 200,00 TL ile 550,00 TL içinde değişen ücretler ödemek zorunda kalabilirsiniz. Genel vekaletname verirken de tutarı belirleyen temel unsur, verilen vekaletnamenin kapsamıdır. Kapsam genişledikçe ücret de artmaktadır. Ek olarak avukat vekalet tutarının 2020 Mart ayından sonrasında 130,00 TL ile 160,00 TL içinde olması beklenmektedir.

Avukata Boşanma Vekaleti Verme Tutarı

Avukat vekalet tutarı çoğu zaman 90,00 TL ile 120,00 TL içinde değişmekle beraber mesela boşanma ile ilgili avukatınıza vereceğiniz vekaletnamenin tutarı 100,00 TL civarı tutabilir. Eğer boşanma onayıyla beraber avukatınız sizin adınıza başka iş ve işlemleri de yürütecekse ödemeniz ihtiyaç duyulan meblağ artacaktır. Maksimum ödeyeceğiniz meblağ, oldukça geniş kapsamlı bir vekalet verme durumunda gerçekleşir ve vekaletname tutarı 550,00 TL civarı olabilir.

Avukata Tapu Vekaleti Verme Tutarı

Avukatınıza ya da emlak müşavirinize tapu ile ilgili işlemleri yürütmesi için de vekalet verebilirsiniz. Avukatınız yalnız tapu ile ilgili birkaç işlemi yürütmek için sizden vekalet alıyorsa, averaj 100,00 TL civarı ücretle vekalet verebilirsiniz. Sadece avukatınız satış ve devir işlemi yapacaksa, vekaletname tutarı 150,00 TL civarında olabilmektedir. Ya da bu tür işlemlere ek olarak, daha genel vekaletnameler oluşturmak için daha çok ücret ödemeniz gerekebilir. Genel vekalet tutarı şu anda averaj 400,00 TL civarında tutmaktadır, sadece avukat vekalet tutarı 2020 Mart ayında güncellendikten sonrasında genel vekalet ücretleri averaj 500,00 TL ile 650,00 TL içinde olabilir. Vekaletin şartlarını, süresini ve durumunu ne kadar kısıtlarsanız, hem notere ödeyeceğiniz vekalet tutarı o denli düşer, hem de vekaletin istismar edilme durumuna karşı bir o denli kendi güvenliğinizi temin etmiş olmuş olursunuz.

Avukata Vekalet Verme Tutarı 2020 – Tüm Sıralama

Listedeki fiyatlar 2020 fiyatlarıyla aynı olup, ücretlerin 2020 Mart ayında 1 yıl süreyle güncellenmesi beklenmektedir. Listedeki fiyatlar güncellenince ikimiz de yazıyı güncelleyeceğiz ve en güncel avukat vekaleti ücretini bu sayfada bulmaya devam edeceksiniz.

Genel vekalet verme tutarı

 

 200,00 – 500,00 ₺

 

Tapu işlemleri, tapu satışı, vasıta satışı benzer biçimde mevzularda vekalet

 

 90,50 – 150,00 ₺

 

 Davalarla ilgili sınırı olan vekalet (boşanma benzer biçimde)

 

 90,50 – 120,00 ₺

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir