Avukatlara Yeşil Pasaport Veriliyor Mu? – Şartları Neler?

Geçen senenin en fazlaca konuşulan mevzularından bir tanesi de avukatlara yeşil geçişlik uygulamasıydı. Yıl süresince konuşulan bu gelişmeye gore bazı şartlara yerine getiren avukatlara yeşil geçişlik verilecekti. Geçen yıl ekim ayında Yargı Reformu Strateji Belgesinin ilk paketiyle gündeme gelen mevzu yasalaşmıştı. Avukatlara yeşil geçişlik ne süre verilecek diye soranlara Resmi Gazetenin 17 Ocak 2020 tarihindeki sayısı cevap verdi ve avukatlara yeşil geçişlik uygulaması nihayet yürürlüğe girdi. Artık şartları yerine getiren bazı avukatlar yeşil geçişlik alabilecek. Peki uygulama başladı mı?

Yeni yeşil geçişlik uygulamasının şartları neler? Avukatlar yeşil pasaporta iyi mi başvurur? Hangi avukatlar yeşil geçişlik alabilir, hangileri alamaz? Avukatlara yeşil geçişlik uygulaması ile ilgili en fazlaca dört gözle beklenen soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Avukatlar Yeşil Geçişlik Düzenlemesi

2020 yılının en fazlaca konuşulan mevzularından bir tanesi yeni yeşil geçişlik düzenlemesi mevzusu olmuştu. Yargı reformu kapsamında gündeme gelen bu mevzu geçen senenin ekim ayında yasalaşmıştı. Ortalama 150 bin avukatı heyecanlandıran avukatlara yeşil geçişlik mevzusunda yeni bir gelişme yaşandı. Geçen yıl yasalaşan düzenleme, 17 Ocak tarihinde Resmi Gazete’de gösterildi. Peki düzenleme kimleri kapsıyor? Hangi avukatlar yeşil geçişlik alabiliyor? Bir avukat yeşil pasaportu hak etmek için ne yapmalı? Yönetmelik ne diyor?

Avukatlar Yeşil Geçişlik Alabilir Mi?

Evet, 2020 senesinde avukatlara yeşil geçişlik alabilir. Sadece uygulama hemen hemen başlamış değil. Şöyleki ifade edelim: 19 Ekim 2020 tarihinde Geçişlik Kanunda meydana getirilen değişiklikle Kanuna, “avukatlara hususi damgalı geçişlik verilebilir” ifadesi eklendi. Bu düzenleme, 17 Ocak 2020’de Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Dolayısıyla avukatlar artık yeşil geçişlik alabiliyor. Sadece, uygulamaya baktığımızda, hemen hemen yeşil geçişlik almış bir avukat göremiyoruz. Avukatlara yeşil geçişlik verilmesinin bugün yarın başlamış olacağı ifade ediliyor.

En küçük bir gelişme yaşanması ve ilk avukatın yeşil pasaportunu almasıyla beraber yazımızı güncelleyerek sizlere en güncel detayları iletmeye devam edeceğiz. Bu uygulamanın başlamasın fazlaca azca bir süre kalmışken, uygulamayla ilgili bilgiler vermek istiyoruz. Yeşil geçişlik alabilmek için avukat olmak kafi değil. Başvuran her avukat yeşil geçişlik alamaz. Avukatların yeşil geçişlik almak için bazı şartları yerine getirmesi gerekiyor.

Avukatlara Yeşil Geçişlik Şartları Neler?

Devlet memurlarının yeşil geçişlik alma şartını statü ve derecelerine bağlayan Geçişlik Kanunu, avukatların yeşil geçişlik alma şartını minimum 15 senelik kıdeme bağlıyor. Avukatlara yeşil geçişlik verilebilmesi için 15 yıl ve üstü meslek kıdemi aranıyor. Peki bir avukatın kıdem şartını yerine getirip getirmediği mevzusunda hangi kriter esas alınıyor?

Kıdem şartı ile beraber, hususi damgalı geçişlik alabilmenin avukatlar için bir de ön şartı var. O koşul, baro levhasına kayıtlı olmak. Doğrusu baro levhasına kayıtlı olmayan avukatların yeşil geçişlik alması mümkün değil. İşte kıdem şartı meselesi tam da burada, daha iyi ortaya çıkıyor. Kıdem şartı olarak, baro levhasında yazılı olarak geçen süre esas alınıyor. Ek olarak, kıdem şartının yerine getirilmesinde, avukatın kamuda asli ve devamlı olarak avukatlık görevinde geçirdiği süre var ise, bu süre de dikkate alınıyor. Özetlemek gerekirse, eğer bir avukat levhadan kaydını belirli bir süre sildirmişse ve bu zamanda kamuda asli ve devamlı olarak avukatlık yapmışsa, görevde bulunmuş olduğu bu süre kıdem hesabına dahil ediliyor. Sadece kişinin, daha ilkin çalmış olduğu kamu kurumundan çalmış olduğu süreyi doğrulayan bir belge alması gerekiyor.

Avukatlara Yeşil Pasaportta Öteki Şartlar

Normalde yeşil diyince aklımıza derhal kadro dereceleri geliyor. Kamuda çalışan personellerde aradığımız şartlar, avukatlar söz mevzusu olunca değişiyor. Bu uygulamanın benzerini iş adamlarına verilen yeşil pasaportlarda da görüyoruz. İş adamlarına yeşil geçişlik verilirken, yaptıkları ihracatın boyutuna gore veriliyor. Avukatlardaki şartlar ise birazcık daha değişik. Avukatlara yeşil geçişlik verilmesinde, kıdem şartı haricinde bazı şartlar da aranıyor. Avukatlara yeşil geçişlik uygulamasına bilhassa vurgulanan fazlaca mühim bir koşul da şu: Yeşil geçişlik alacak avukatın daha ilkin Terörle Savaşım Kanunu kapsamındaki suçlar sebebiyle soruşturma ya da kovuşturma geçirmemiş olmaması gerekiyor.

Kanunda bu maddenin bilhassa düzenlenmiş olmasını birçok açıdan mühim buluyoruz. Demek ki uygulama gerçekleşirken başvuruları toplayan nüfus müdürlükleri, müracaat sahiplerinin durumunu ilk olarak Hakkaniyet Bakanlığına danışacak. Hatta uygulama esnasında avukat, yeşil geçişlik alırsa ve sonradan bu suçlara karışırsa, yüksek ihtimalle yeşil geçişlik alma hakkını yitirecektir. Şu sebeple yönetmelik “kişinin yeşil geçişlik alma şartlarını kaybetmesi” durumunda yeşil geçişlik hakkını sürdüremeyeceği yazıyor.

Hangi Avukatlar Yeşil Geçişlik Alamaz?

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, başvurusunu almış olduğu avukatın durumunu Hakkaniyet Bakanlığına soruyor ve avukatın aşağıdaki mevzularda daha ilkin soruşturma ve/yada kovuşturma geçirdiği tespit edilir, yeşil geçişlik başvurusu reddediliyor.

 • Devletin güvenliğine karşı işlenen suçlar
 • Anayasal düzene karşı işlenen suçlar
 • Ulusal savunmaya karşı işlenen suçlar
 • Devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk
 • Terörle Savaşım Kanunu kapsamındaki suçlar

Bu suçlardan daha ilkin kovuşturma ve/yada soruşturma yaşamış kişiler, 15 senelik kıdem şartını yerine getirse de yeşil geçişlik alma hakkına haiz olamıyor. Böylece bordo pasaportlarda uygulanan kaçma/kaçırma tehlikesi olan durumlarda geçişlik verilmeme durumunun aynı şekilde avukatlara verilen yeşil pasaportlara da yansıdığını görüyoruz. Sadece bizim mevzulara bir hukukçu gözüyle bakmadığımızı, bir tek bilgilendirme amaçlı bu yayını yaptığımızı söylemeliyiz.

Yazdığımız mevzularda herhangi bir yanlışlık görür ya da düzeltme yapmak isterseniz, bu yazının altında yer edinen yorumlar bölümünden her an bizlere fikirlerinizi ve düzeltmelerinizi ulaştırabilirsiniz. Okurlarımızın en doğru bilgiye ulaşmaları için lüzumlu olması durumunda yazımızda derhal düzeltmeler yapabiliriz. Mevzu, kamuoyunda öteki meslek sahipleri tarafınca fazlaca fazla tartışıldığı için, biz bilhassa kıymetli avukatların mevzuya dair fikirlerini merak ediyoruz ve sitemizin yorumlar bölümünde görmeyi fazlaca istiyoruz.

Hangi Avukatlar Yeşil Geçişlik Alabilir?

15 yıl ve üstü kıdemi bulunan ve yeşil geçişlik almaya engel olan suçlarla ilgili soruşturma ve/yada kovuşturma geçirmemiş avukatlar yeşil geçişlik alabilir. Öteki bir koşul ise bu durumu sürdürmek. Doğrusu eğer yeşil geçişlik aldıktan sonrasında anlatılan soruştur ve/yada kovuşturma durumu olursa, kişinin yeşil pasaportunu kaybetmesi söz mevzusu olabilir.

Uygulama hemen hemen başlamadığı için şu anda bazı tahminlerimizi sizlerle paylaşıyoruz. Uygulama tam anlamıyla gerçekleşmeye başladıktan sonrasında bu tür sorulara daha net cevaplar verilebilecektir. Ek olarak mevzunun uzmanı olarak paylaşmak istediğiniz bilgiler olursa yorum olarak bizlere ve okurlarımıza ulaştırmaktan çekinmeyin.

Avukatlar İçin Yeşil Geçişlik Başvurusu Iyi mi Yapılır?

Yeşil geçişlik başvurusu yapmak isteyen avukatların aşağıdaki adımları takip etmesi gerekir.

 1. Müracaat sahibi yeşil geçişlik için herkesten istenen belgeleri toplamalı
 2. Baro yada TBB tarafınca yetkilendirilmiş kişilerce imzalanan geçişlik talep formuna haiz olmalı (Avukatlar için hususi geçişlik talep formu, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün sitesinden indirilebilir, tıklayın: Pasaport Talep Formları – NVI)
 3. Bu belgelerle beraber buluşma alarak, nüfus il müdürüklerinde müracaat işlemini gerçekleştirmeli

Müracaat işlemi yeşil geçişlik başvuruları için nüfus ilçe müdürlüklerinden yapılamamaktadır. Kesinlikle nüfus il müdürlükleri kullanılmalıdır.

Avukatlara Yeşil Geçişlik Eş Durumu – Avukat Eşlerine Yeşil Geçişlik Var Mı?

Evet, Kanuna gore “Hususi damgalı geçişlik alabilecek durumda bulunanların eşlerine de aynı nevi geçişlik verilir.” Doğrusu avukatların yeşil geçişlik alması durumunda, eşi ve evlatları da yeşil geçişlik alabilmektedir. Uygulama hemen hemen başlamadığı için yeşil geçişlik sahibi bir avukat eşi tanımıyoruz. 🙂 Sadece kim bilir siz ilk olmuş olursunuz. Yazımızı okuyan avukat eşleri var ise ne olursa olsun yorumlarını bekliyoruz. Ihmal etmeyin ki web ortamında paylaşılan tecrübeler birçok kişiye ulaşabiliyor ve birçok kişinin kafasındaki sual işaretinin giderilmesinde etkili oluyor.

Avukatlara yeşil geçişlik uygulamasıyla yeşil geçişlik alacak avukat eşlerinin pasaportları da 5 yıl süreyle geçerli olacak ve yenileme işlemi parasız yapılabilecek.

Yeşil Geçişlik Başvurusunda Herkesten İstenen Ortak Belgeler Nedir?

Yeşil geçişlik başvurusunda her meslek grubundan istenen ortak belgeler vardır. Bu belgeler avukatların başvurularında da istenmektedir. Avukatların yeşil geçişlik başvurusu yapmak için toplaması ihtiyaç duyulan belgeler şunlardır:

 • Kimlik belgesi
 • 2 tane biometrik foto
 • Geçişlik defter bedeli dekontu
 • Var ise eski geçişlik

Bu belgelerin birisi ya da birkaç tamamlanmamış olursa başvurunuz işleme alınmayacaktır. Bu evrakları yeşil geçişlik almaya hak kazanan avukat, eşi ve evlatları ayrı ayrı toplamalıdır. Avukatlara yeşil geçişlik uygulamasında avukatlar geçişlik harç bedelinden muaftır. Fakat geçişlik defter bedeli ailedeki her fert için ayı ayrı ödenmelidir. 2020 yılı için güncel geçişlik harç bedeli olan 160,00 TL’yi vergi eğitim yetkisi olan bankaların veznelerinden ödeyip, üstünde “eğitim edilmiştir” ibaresi bulunan ıslak imzalı dekontunuzu denetim etmeyi ihmal etmeyin. Dekontun üstünde isminizin, soy isminizin, kimlik numaranızın ve bedelin okunması mümkün şekilde yazmasına itina gösterin.

Avukat Çocuklarına Yeşil Geçişlik Var Mı?

Evet, avukatlara yeşil geçişlik uygulamasıyla beraber yeşil geçişlik almaya hak kazanan kişilerin eşleri ve evlatları da yeşil geçişlik almaya hak kazanır. Avukat evlatları şu şartlar dahilinde yeşil geçişlik alabilir:

 • Yeşil geçişlik almaya hak kazanan avukatın 18 yaş altındaki evlatları
 • Yeşil geçişlik almaya hak kazanan avukatın 25 yaş altındaki bekar, talebe ve çalışmayan evlatları
 • Ek olarak reşit olsa bile evli olmayan, çalışmayan engelli evlatları (ömürlük hak)

18 yaşın altındaki çocuklarınızın müracaat dosyasına muvafakatname ve talebe belgesi eklemeniz gerekmektedir. Ek olarak tüm evlatların öteki standart müracaat evraklarının yanı sıra -varsa- talebe belgelerini müracaat dosyasında sunması gerekir.

Avukatlara Yeşil Geçişlik Uygulamasıyla İlgili Öteki Bilgiler

Avukatlara yeşil geçişlik konusunu el aldığımız yazımızın bu bölümünde, uygulamayla ilgili akıllara gelebilecek öteki mevzulara değineceğiz. Uygulama hemen hemen başlamadığı için, sadece her an başlayabileceği için yeşil geçişlik almak isteyen avukatların akıllarında fazlaca değişik sual işaretleri var. Biz bambaşka noktalara değinerek bu sual işaretlerinin büyük bölümünü bu başlık altında gidermeye çalışacağız.

Avukatlara Yeşil Geçişlik Resmi Gazete’de Yayımlandı Mı?

Avukatlara yeşil geçişlik düzenlemesi 17 Ocak 2020 tarihinde Resmi Gazetede yayımlandı. (Yönetmeliğe ulaşmak için tıklayın: Avukatlara Hususi Damgalı Pasaport Düzenlenmesi Dair Yönetmelik)

Toplamda 9 maddeden oluşan yürürlükte avukatlara yeşil geçişlik düzenlenmesine ilişkin usul ve esaslar içeriyor.

Avukatlara Yeşil Geçişlik Tutarı Ne Kadar?

Geçişlik masraflarının en büyük kısmını geçişlik harç ücretleri oluşturmaktadır. Fakat avukatlar yeşil geçişlik almak için geçişlik harç tutarı ödemekten muaftırlar. Yalnız bordo geçişlik almak isteyen vatandaşlar yüksek harç ücretleriyle karşılaşmaktadır. Yeşil geçişlik almak isteyen avukatların ödemeye mecburi olduğu ücret geçişlik harç tutarı değil, geçişlik defter bedelidir. Bu tutarı alacağı pasaportun türü fark etmeksizin (diplomatik, umuma mahsus, hususi damgalı, hizmet damgalı) hepimiz ödemek mecburiyetindedir. Avukatların ödemesi ihtiyaç duyulan geçişlik defter bedeli, geçişlik defterinin basımıyla ilgili maliyetlerin karşılanması için alınmaktadır.

Eğer yeşil geçişlik alacak avukatlar, eşleri ve evlatları için de yeşil geçişlik alacaklarsa, geçişlik defter bedelini her fert için ayrı ayrı ödemelidir.

Avukatlara Yeşil Geçişlik 10 Senelik Tutarı Ne Kadar?

Avukatlardan ve yeşil geçişlik almaya kazanan öteki meslek gruplarından yeşil geçişlik için harç bedeli talep edilmez. Bundan dolayı yeşil geçişlik tutarı bir tek defter bedeli kadar, doğrusu 160,00 TL’dir. Ek olarak yeşil geçişlik bordo geçişlik benzer biçimde 10 senelik verilmez.

Avukatlara Yeşil Geçişlik Kaç Senelik Verilir?

Avukatlara verilen yeşil geçişlik 5 yıl süreyle verilir. Her 5 yılda bir yenilenmesi gerekmektedir. Yenileme işlemi için ücret ödenmez. Eski pasaportunuzu müracaat evraklarına dahil edip, başvurunuzu tekrarlayarak yeşil pasaportunuzu yeniletebilirsiniz.

Avukatlara Verilen Yeşil Pasaportun Süresi Daha Kısa Olabilir Mi?

Evet, olabilir. Avukatlar dilerse 6 aydan 5 yıla kadar değişen geçerlilik süresiyle yeşil geçişlik alabilir. Sadece kısa süreli yeşil geçişlik almanın bir pozitif yanları ve mantığı yoktur.

Avukatlara Verilen Hususi Pasaportun Hakkaten Dolaşım Gücü Yüksek Mi?

Yeşil pasaportun barındırdığı en büyük imtiyaz haiz olduğu dolaşım gücüdür. Avukatlar, aldıkları yeşil pasaportlar ile dünyanın tam 160 ülkesine vizesiz uçabilirler. Bu rakamın ne kadar büyük bir sayı bulunduğunu kıyaslayacak olursak sanırım şu bilgiyi vermemiz kafi olur: Amerikan pasaportunun 174 ülkeye dolaşım kolaylığı var.

Avukatlara Yeşil Geçişlik Uygulaması Niçin Bu Kadar Fazlaca Tartışıldı?

Avukatlara yeşil geçişlik olarak malum düzenleme ilk konuşulduğu andan beri interneti adeta salladı. Birçok meslek grubu duruma itirazlarını, kendilerinin de yeşil geçişlik talep ettiğini ifade ederek yaptılar. Normal olarak yeşil pasaportun tüm meslek gruplarına verilmesi mümkün değil.

Avukatlara yeşil geçişlik verilmesine itiraz eden kişilerin çoğu zaman avukatlığın özgür meslek bulunduğunu korumak için çaba sarfeden kişiler bulunduğunu görüyoruz. Yeşil pasaportu korumak için çaba sarfeden avukatlar ise Avukatlık Kanunun 1. maddesine dikkat çekiyor. O maddeye gore “Avukatlıkkamu hizmeti ve özgür bir meslektir.” Avukatlara yeşil geçişlik uygulamasının niçin fazlaca fazla tartışıldığını sanırız bu kanun maddesi yeteri kadar açıklıyor. Biz bu mevzuda düşünce beyan etmeden öteki maddeye geçmek istiyoruz, sadece siz haiz bulunduğunu fikirleri yorum kısmından daima bizimle ve okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Yeşil Geçişlik Memurlar Haricinde Kimlere Veriliyor?

Yeşil geçişlik genel anlamda kamu hizmetinde bulunan 1., 2. ve 3. dereceli kamu çalışanlarına verilmesiyle biliniyor. Fakat yeşil geçişlik, ihracat ile uğraşan iş insanlarına ve avukatlara da veriliyor.

Yeşil Geçişlik Alan Avukat Yeşil Geçişlik Hakkını Kaybedebilir Mi?

Evet, bu şekilde bir durum söz mevzusu olabilir. Eğer yeşil geçişlik sahibi avukat kanunun belirttiği yasa dışı işler sebebiyle kovuşturma ve soruşturma geçirirse yeşil geçişlik hakkını kaybedebilir.

Düzenleme İle İlgili En Güncel Bilgiler Nerede Bulunur?

Avukatlara yeşil geçişlik uygulamasıyla ilgili en güncel bilgiler için baronun duyurularını takip edebilirsiniz. Ek olarak, web sitemizde yeşil geçişlik avukatlar için uygulanmaya başladığı an itibarıyla güncellemeler ve yeni bilgiler yayınlamaya devam edeceğiz. En güncel detayları bulabileceğiniz sitemizde, bir tek bu mevzu ile ilgili değil, hayata dair tüm mevzularla ilgili son olarak ve detaylı informasyon içerikleri bulabilirsiniz. Eğer avukatlara yeşil geçişlik uygulamasıyla ilgili bizlere sormak istediğiniz bir sual ya da bizimle konuşmak istediğiniz bir mevzu var ise, bu yazının alt kısmına yorum olarak fikirlerinizi ekleyebilir, düşüncelerinizi bizimle ve öteki okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir