Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi 2020 – Güncel Avukatlık Ücretleri Tarifesi 2020

Her yıl avukatları enflasyona karşı korumak amacıyla Hakkaniyet Bakanlığı ve Türkiye Barolar Birliği tarafınca avukatlık asgari ücret tarifesi çıkartılıyor. 2020 senesine bir ay kala, Kasım 2020 tarihinde avukatlık asgari ücret tarifesi 2020 emekleri sona ermişti. Emek harcamaları tamamlanan avukatlık asgari ücret tarifesinin Resmi Gazete’de yayınlanarak kesinlik kazanması bekleniyordu. Peki avukatlık asgari ücret tarifesi 2020 senesinde Resmi Gazete’de yayınlanarak kesinlik kazanmıştır mı? 2020 senesinde avukat ücretleri ne kadar olacak? Sizler için avukat ücretleri hakkında rehber niteliği taşıyan kapsamlı bir yazı hazırladık.

Asla kuşku yok ki avukatlık mesleği en popüler mesleklerden bir tanesi. Peki avukatlar sizce hangi işlemden kaç para kazanıyor? Daha ilkin avukatlık asgari ücret tarifesi diye bir şey duydunuz mu? Tüm detaylar yazımızda. Lütfen yazımızı okurken yazımızda yer edinen tüm ücretlerin Resmi Gazete’deki Avukatlık asgari ücret tarifesine dayandığını ihmal etmeyin. Listemizde yer edinen avukatlık asgari ücret tarifesini avukat tutarı hesaplama işlemi için kullanabilir, en güncel avukat tutma ücretlerini tespit edebilirsiniz.

hukuk

Avukat Tutma Ücretleri – Avukat Tutarı Hesaplama

Avukat tutma ücretleri ne kadar? Avukat tutarı iyi mi hesaplanır? Avukat tutarı hesaplama işlemi yapmak ve doğru sonuca ulaşmak için ilk olarak en güncel avukat ücretlerinden haberdar olmanız gerekir. 2020 avukat tutma tutarı 2020 avukat tutma ücretinden farklıdır. Bu yazımızda en güncel avukat tutma ücretlerini bulabilir, kendi dosyanıza bakılırsa avukata verebileceğiniz asgari ücret tutarını öğrenebilirsiniz. Tutarlar avukatlık asgari ücret tarifesi 2020 kapsamında olup Hakkaniyet Bakanlığı tarafınca tespit edilmiş asgari avukatlık ücretleri tutarlarıdır. Bu fiyatlardan daha düşük fiyatlara bir avukatla beraber dosyanızı takip etmeniz mümkün olamayacaktır. Ek olarak ustalaşmış avukatlar sizden davanız için oldukca daha çok ücret talep edebilirler.

Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi Nedir?

Her şeyden ilkin eğer avukatlık asgari ücret tarifesi terimini ilk kere duyuyorsanız, bu terimi birazcık açmamız gerekiyor. Bir çok şahıs, avukatların bir tarifeye bakılırsa çalıştığından habersiz. Her yıl Resmi Gazete’de avukatlık asgari ücret tarifesi adı altında bir tarife yayınlanıyor. Bu tarifede, avukatlık mesleği için asgari ücret tutarlarının sınırları çiziliyor ve bu sınırlar Resmi Gazete’de yayınlanıyor ve gösterim zamanı itibarıyla geçerlilik kazanıyor. Avukatlık asgari ücret tarifesi 2020 senesinde da gösterildi. Ocak 2020 tarihinde yayınlanarak uygulamaya konan tarifeye bakılırsa avukat tutarları bu yıl büyük seviyede değişti.

Avukatlık asgari ücret tarifesi bir tek hukukçuları değil, avukatlara yolu düşen herkesi ilgilendiriyor. Peki yeni tarifeyle beraber ücretler iyi mi değişecek? Avukatlar ne kadar kazanacak? Avukata giden vatandaşın cebinden ne kadar para çıkacak?

Avukatlık Asgari Ücret Tarifesinin Amacı Nedir? Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi Niçin Hazırlandı?

Uzun senelerdir hazırlanan ve avukatlık mesleği için asgari ücretleri ifade eden avukatlık asgari ücret tarifesi 2020 yılı için de hazırlandı. Peki avukatlık asgari ücret tarifesini kim hazırlıyor? Avukatlık asgari ücret tarifesi ne işe yarıyor? Avukatlık asgari ücret tarifesi niçin var ve bu tarifenin amacı nedir?Avukatlık asgari ücret tarifesindeki fiyatlar neye bakılırsa belirleniyor?

Her meslek grubu için, o meslek grubuyla ilgili bakanlık birimi bazı tedbirler alabiliyor. Bu bağlamda Hakkaniyet Bakanlığı tarafınca hazırlanan asgari avukatlık ücret tarifesinin amacı, avukatları enflasyon karşısında korumak. Tarife piyasayı koruma amacıyla hazırlanıyor ve bir tek asgari tutarları ifade ediyor. Hiçbir avukat, her gün artan yaşam pahalılığına karşı avukatlık mesleğini ve avukatların gelirlerini korumak amacıyla hazırlanan tarifeye aykırı davranamıyor.

2020 Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi Resmi Gazete’de yayınlanıp yürürlüğe girdi mi?

Evet, bu yıl avukatlık asgari ücret tarifesi 2 Ocak 2020 itibarıyla Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. 2 Ocak tarihinden itibaren artık avukatlar eski asgari ücret tarifesiyle çalışamayacak. Peki avukatlık asgari ücret tarifesi 2020 neler öneriyor? Hangi alanda çalışan avukata minimum ne kadar ödeme yapılabilecek?

Yeni avukatlık asgari ücret tarifesiyle avukatlık maktu ücretleri %25 oranında arttı. Peki avukatlıkta maktu ücret ne demek? Nisbi ücret ne demek?

Avukatlık Maktu Ücretleri Nedir? Avukatlık Nisbi Ücretleri Nedir?

Maktu Avukatlık Tutarı

Avukatlıkta ücretlendirme maktu ve nisbi olarak iki şekilde yapılmaktadır. Eğer davanın mevzusu para değilse ve söz mevzusu dava para ile ölçülemiyorsa, ücretlendirme maktu olarak kısaca belirli bir nakit ücret üstünden yapılır. Bu ücretler avukatlık asgari ücret tarifesinde açık bir halde belirtilmektedir. İşte bu ücretler, 2020 senesinde %25 civarında arttırıldı.

Nisbi Avukatlık Tutarı

Nisbi ücret ise söz mevzusu davanın mevzusunun para olması yada
para ile ölçülebilmesi durumunda meydana getirilen ücretlendirme çeşididir. Bu tür davalarda avukatların hangi oranda ve oranda ücretlendirileceği gene avukatlık asgari ücret tarifesi 2020 yürürlüğe girmiş olduğu an itibarıyla kesinleşmiştir.

Biz bu yazımızda daha oldukca maktu ücretlerden kısaca avukata ödenmesi ihtiyaç duyulan kati ücretlerden bahsedeceğiz.

Asliye Hukuk Avukatlık Tutarı 2020 Senesinde Ne Kadar?

Malvarlığına ve kişi varlığına ilişkin mevzularda çalışan Asliye Hukuk Mahkemeleri en yoğun mahkemelerin başlangıcında geliyor. Asliye Hukuk Mahkemelerinde avukatlık tutarı 2020 senesinde asgari olarak 2.725 TL idi. Sadece avukatlık asgari ücret tarifesi 2020 senesinde güncellendi ve maktu avukatlık ücretlerine %20 ile %25 oranında zam geldi. Böylece Resmi Gazete’de gösterilen avukatlık tarifesine bakılırsa avukatlar tarafınca Asliye Hukuk Mahkemelerinde takip edilen davaların asgari tutarı 3.400 TL’ye terfi etti.

Ağır Ceza Avukat Ücretleri 2020

Avukatlık asgari ücret tarifesi 2020 senesinde güncellenince Ağır Ceza Mahkemelerindeki davayı bir avukata takip ettirmenin bedeli de terfi etti. 2020 senesinde asgari seviyeden 5.450 TL avukatlık tutarı ödeyerek Ağır Ceza Mahkemesindeki dosyanızı takip ettirebilmek imkanınız varken, 2020 senesinde Ağır Ceza Mahkemesindeki bir dosya için avukat tutarı asgari 6.810 TL oldu.

İdari Mahkeme Avukatlık Tutarı 2020

2020 senesinde duruşmasız sonuçlanan İdari Mahkememelerdeki bir dosya için avukata ödemeniz ihtiyaç duyulan ücret 1.362 TL iken, 2020 senesinde İdare Mahkemelerindeki dosya için avukata ödemeniz ihtiyaç duyulan ücret 1.700 TL olarak güncellendi.

Vergi Mahkemesi Avukatlık Tutarı 2020

Vergi Mahkemelerindeki davaları 2020 senesinde asgari ücret üstünden 1.362 TL’ye avukatla takip edebiliyordunuz. Bugün kısaca 2020 senesinde duruşmasız sonuçlanan bir Vergi Mahkemesindeki dava için avukat tutma tutarı 1.700 TL’ye terfi etti.

Yüksek Mahkeme Avukatlık Tutarı 2020

Hakkaniyet Bakanlığı tarafınca avukatlık asgari ücret tarifesi 2020 senesinde güncellenince yüksek mahkemelerdeki duruşmalı ve duruşmasız işlerin de tutarları değişti. Yargıtay, Danıştay ve Sayıştay benzer biçimde mahkemelerdeki işlerinizi halledecek bir avukat arıyorsanız, duruşmasız işler için 2020 senesinde ödemeniz ihtiyaç duyulan meblağ olan 2.475 TL, 2020 senesinde 3.000 TL’ye yükseltildi. Eğer Yüksek Mahkemelerde duruşmalı işleriniz var ise 2020 senesinde ödemeniz ihtiyaç duyulan avukatlık tutarı 4.950 TL.

İcra Mahkemesi Avukatlık Tutarı Ne Kadar? – İcra Mahkemesi Avukatlık Tutarı 2020

Avukatlık asgari ücret tarifesi 2020 yönetmeliğine bakılırsa İcra Mahkemesinde avukat tarafınca takip edilmesi ihtiyaç duyulan dava ve duruşmalı işleriniz var ise ödemeniz ihtiyaç duyulan avukatlık tutarı 2020 senesinde 1.130 TL.

Eğer İcra Dairelerinde takip işleriniz için avukatla anlaşmak isterseniz 2020 senesinde ödemeniz ihtiyaç duyulan meblağ 600,00 TL. İcra Mahkemelerinde takip işlemlerinin avukat tarafınca takip edilmesi için ödemeniz ihtiyaç duyulan ücret 700,00 TL. İcra Mahkemesinde bir ceza işini avukatla kovuşturmak istiyorsanız avukat tutarı asgari 1.130,00 TL. Tahliyeyle ilgili icra takipleri için ödenmesi ihtiyaç duyulan asgari avukat tutarı ise 1.130,00 TL.

Barış Hukuk Mahkemesi Avukatlık Tutarı 2020

Uyuşmazlıklara bakmakla görevli olan Barış Hukuk Mahkemelerinde takip edilen davalar için asgari avukatlık tutarı 2020 senesinde 1.450,00 TL olarak belirlendi.

Barış Ceza Hakimlikleri ve İnfaz Hakimlikleri Avukatlık Tutarı 2020

Barış Ceza Hakimliklerinde ve İnfaz Hakimliklerinde avukat yardımı ile kovuşturmak istediğiniz bir dosya var ise avukata ödemeniz ihtiyaç duyulan minimum avukatlık tutarı 2020 senesinde 1.320,00 TL. Sadece, ceza soruşturma evresinde bir dosya söz mevzusu ise bu dosyanın ustalaşmış avukat yardımıyla takip edilme işleri için avukat bürosuna ödemeniz ihtiyaç duyulan ücret 2020 senesinde 1.030,00 TL.

Yazımızda geçen tüm ücretlerin temel kaynağının Resmi Gazete’de gösterilen avukatlık asgari ücret tarifesi 2020 bulunduğunu bir kez daha hatırlatmak isteriz.

güncel avukatlık ücretleriTüketici Mahkemesi Avukatlık Tutarı 2020 – Tüketici Mahkemesi Avukatlık Tutarı Ne Kadar?

Tüketici Mahkemelerinde takip edilen davalar için avukatlık tutarı 2020 senesinde 1.700,00 TL oldu. Bu tutarın avukatlık asgari ücret tarifesi 2020 yılı güncellemesine bakılırsa belirlenen asgari avukatlık tutarı bulunduğunu, bazı avukatların sizden daha çok ücret talep edebileceğini lütfen ihmal etmeyin.

Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi Avukatlık Tutarı 2020

Eğer Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesindeki bir davayı avukatınız aracılığı ile kovuşturmak isterseniz, avukatınıza 2020 senesinde ödemeniz ihtiyaç duyulan ücret 4.910,00 TL.

Çocuk Mahkemelerinde Takip Edilen Davalar İçin Avukatlık Tutarı 2020

Eğer Çocuk Mahkemelerindeki bir dava için avukatla çalışmak istiyorsanız  dosya için avukata ödemeniz ihtiyaç duyulan asgari meblağ 3.400,00 TL. Eğer dava dosyası Çocuk Ağır Ceza Mahkemelerinde ise Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi avukatlık tutarı 2020 senesinde 6.810,00 TL.

Sözleşmeli Avukatlık Tutarı Ne Kadar? – Sözleşmeli Avukat Tutarı 2020

Avukatlık asgari ücret tarifesi 2020 uygulamasına bakılırsa avukat bulundurulması mecburi olan yapı kooperatifi için sözleşmeli avukata ödenecek aylık meblağ 1.890,00 TL, avukat bulundurulması mecburi olan anonim şirket ile hususi ve tüzel kişilerin sözleşmeli avukata ödeyecekleri aylık meblağ ise 2.835,00 TL. (Takip edilene dava ve işlere bakılırsa ortaya çıkacak tamamlanmamış miktar ek olarak ödenir.)

Avukat Danışmanlık Tutarı Ne Kadar? – Avukat Danışmanlık Tutarı 2020

Yukarıda bahsettiğimiz ücretler bir dosyanın mahkemelerde avukatlar tarafınca takip edilmesi kanalıyla oluşan ücretlerdi. Aşağıda ise bir tek danışmanlık faaliyeti içeren, takip içermeyen konulardaki ücretlendirme tarifesi var. Avukatlık asgari ücret tarifesi 2020 senesinde güncellenince, avukat danışmanlık tutarı de değişti. Buna bakılırsa eğer dava ve takiplerin haricinde avukattan yardım istiyorsanız,

 • Avukatın bürosuna gidip sözlü danışmanlık istediğinizde ödemeniz ihtiyaç duyulan saatlik asgari avukatlık tutarı ilk 1 saate kadar 450,00 TL; takip eden her saat için 270,00 TL
 • Eğer avukatı çağırıp yardım istiyorsanız ödemeniz ihtiyaç duyulan asgari avukatlık tutarı ilk 1 saate kadar 935,00 TL; takip eden her saat için 460,00 TL
 • Eğer yazılı olarak avukat danışmanlığı istiyorsanız (e-mail, genel web mecrası ve WhatsApp benzer biçimde aracı programlar da dahil olmak suretiyle) ilk 1 saate kadar ödemeniz ihtiyaç duyulan ücret 935,00 TL; takip eden her saat için 435,00 TL
 • Her türlü dilekçe yazım yardımı, ihbarname yardımı, ihtarname yardımı, protesto düzenleme yardımı 685,00 TL
 • Kira sözleşmesi vb. sözleşmelerin hazırlanması için 900,00 TL
 • Tüzük ya da miras sözleşmesi, vasiyet ya da vakıf sözleşmesi benzer biçimde metinlerin hazırlanması için 2.730,00 TL
 • Ticari işlerle ilgili tüm sözleşmeler 1.375,00 TL

İş takip edeni mevzusunda avukattan yardım istiyorsanız,

 • Vergi uzlaşma komisyonlarındaki işlerinizin avukat tarafınca takip edilmesi için avukata ödemeniz ihtiyaç duyulan asgari tutarı 2.265,00 TL
 • Internasyonal yargı birimlerdeki işlerinizi bir avukata takip ettirmek için ödemeniz ihtiyaç duyulan asgari ücret duruşmasız ise 9.250,00 TL; duruşmalı ise 16.000,00 TL

Nısbi Ücretlendirme Çeşidine Bakılırsa Avukat Tutarı Iyi mi Hesaplanır?

Mevzusu para olan davalarda avukatlık ücretleri nısbi olarak ücretlendirilmektedir. Bu ücretlendirme türünün sınırları da gene avukatlık asgari ücret tarifesi 2020 ile belirlenmiştir. Sadece mevzusu para olan davalarda avukat vekalet ücretini hesaplamak bir miktar kafa karışıklığına sebep olabilmektedir.

Peki mevzusu para olan davalar için avukat vekalet tutarı iyi mi hesaplanır? Biz yazımızın bu bölümünde, kafa karışıklığınızı ortadan kaldırmak adına size bir öneride bulunacağız. Türkiye Barolar Birliği tarafınca geliştirilen bir hesaplama aracı yardımıyla, mevzusu para olan davalar için kafa karışıklığınızı giderebilir ve avukatlık ücretini kolayca hesaplayabilirsiniz.

Ilk olarak şuraya tıklayarak Türkiye Barolar Birliği’nin hesaplama aracına gidin. 

avukatlık nisbi ücret hesaplama

 

Ekranda “meblağ giriniz” yazan kısma, davanıza mevzu olan meblağ miktarını yazıp, alt kısımdan davanızın hangi mahkemede görüldüğünü seçin. Bir tek şu mahkemelerde açılmış ve mevzusu para olan davaların hesaplamalarını yapabilirsiniz:

 • İcra Mahkemeleri
 • Barış Hukuk Mahkemeleri
 • Barış Ceza / İnfaz Hakimlikleri
 • Asliye Mahkemeleri
 • Tüketici Mahkemeleri
 • Fikri ve Sınai Haklar Mahkemeleri
 • Duruşmalı İdare ve Vergi Mahkemeleri
 • Duruşmasız İdare ve Vergi Mahkemeleri

nisbiavukatücretihesaplama

 

Mesela Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesinde parasal kıymet 100.000 TL olan bir dava için hesaplama yapalım.

 

avukatliknisbifiyathesaplama3

Görüldüğü benzer biçimde Fikri ve Sınai Haklar Mahkemelerinde yürüyen ve 100.000 TL’lik parasal kıymeti olan bir dosyada avukatlık tutarı ilk 40.000 için %15, sonraki 50.000 TL için ise %13 olarak fiyatlandırılıyor.

Vatanımızda Avukatlık Ücretleri Pahalı Mı?

Birçok vatandaşımızın avukat ücretlerini pahalı bulduğunu görebilirsiniz. Oysa biz bu fikre katılmıyoruz. Örnek vermek gerekirse, avukatlık asgari ücret tarifesi 2020 dikkate alındığında bir avukat bürosuna gidip avukata “birkaç sual sormanın” bedeli 450,00 TL’den başlamalıyken, vatanımızda bu danışmanlık ücretini öğrenim edebilen oldukca azca avukat vardır. Ne yazık ki vatanımızda insanoğlu danışmanlığı “ücret gerektirmeyen bir iş” olarak görebilmektedir. Sadece doğru ve ustalaşmış bilgiye ulaşmak için bir miktar para ödemek şarttır.

Bu durumda danışmanlık ücretini öğrenim edemeyen avukatlar ya danışmanlık hizmeti sağlamıyor, ya da bu hizmeti parasız sağlamak zorunda kalıyor.

Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi 2020 Senesinde Yeniden Güncellenir Mi?

İnternet ortamında bazı vatandaşların 2020 senesinde yürürlüğe giren yeni avukatlık asgari ücret tarifesindeki tutarları yüksek bulduğunu, bazı avukatların ise bu tutarları düşük bulduğunu görüyoruz. Yeni fiyatlardan şikayetçi olan vatandaşlar hakkaniyet aramanın bile parayla bulunduğunu korumak için çaba sarfediyor. Avukatlar ise fiyatların dünya fiyatlarının oldukca altında bulunduğunu söylüyor. Peki avukatlık asgari ücret tarifesi 2020 senesinde güncellenir mi? Bu şekilde küçük bir ihtimal söz mevzusu mu?

Bu şekilde bir durumun kesinlikle söz mevzusu olmadığını söyleyebiliriz. Avukatlık asgari ücret tarifesi her yıl üstünde birkaç ay çalışılarak tamamlanır ve gelecek yılbaşından sonrasında Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girer. O yüzden ne düzgüsel vatandaşların ne de avukatların bu şekilde bir beklentiye girmesini tavsiye etmiyoruz. Sadece her yıl olduğu benzer biçimde 2021 yılına girdiğimizde avukatlık asgari ücret tarifesi 2020 geçerliliğini yitirecektir ve yeni senenin başlangıcında yine güncellenecek ve yeni fiyatların yer almış olduğu yeni bir sıralama yayınlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir