Bankalarda Hangi Pozisyon Ne İş Yapar?

Günümüzün en gözde meslek dallarından birisi de bankacılıktır. Peki, bankalarda hangi pozisyon ne iş yapar? Bankacı olmak isteyenler, bankalarda hangi pozisyonda ne şeklinde işlerin yapıldığını merak edenler bu yazımız tam olarak size bakılırsa. Gişe Elemanları, Alan kişi Temsilcileri yada Satış Danışmanları,Servis Yetkilileri ve Servis Yetkilisi Yardımcıları, Uzmanlar ve Uzman Yardımcıları, Müfettişler ve Müfettiş Yardımcıları ne iş yapar hep beraber bir göz atalım.

Bankalardaki Pozisyonlar ve Bu Pozisyonda Çalışanların Yaptıkları İşler

İşte tüm bilgileri ile bankalarda hangi pozisyon ne iş yapar:

  • Gişe Elemanları: Genel olarak üniversite mezunlarının tercih edilmiş olduğu bu bölümde lise mezunları da çalışabiliyor. Temel bankacılık işlemleri olan hesap açma – kapama, para transferleri, para yatırma – çekme, çek senet işlemleri, satmaca ödeme şeklinde iş ve işlemler gişe mensupları vesilesiyle yapılmaktadır. Bu alanda işe başlamış olan kişilerin önü açıktı ve şube müdürlüğüne kadar yükselmeleri mümkündür.
  • Alan kişi Temsilcileri yada Satış Danışmanları: Bankaların kredi ve öteki ürünlerini müşterilere pazarlayan, onlarla iyi yazışma ve ikili ilişkiler kuran, ikna kabiliyeti yüksek kişilerdir.
  • Servis Yetkilileri ve Servis Yetkilisi YardımcılarıGişe, kredi ürünleri ve muhasebe şeklinde direkt müşterilerle muhatap olunan birimlerdeki iş ve işleyişleri yürüten ve yönlendiren personellerdir. Bu pozisyonda çalışan kişilerde imza yetkisi bulunur ve oluşturulan sınavlarda başarı göstermiş olan personeller bu kadrolarda çalışmaya adım atar.
  • Uzmanlar ve Uzman YardımcılarıBankaların etkinlik alanlarında yetiştirilmek suretiyle istihdam edilen personellerdir. Kredi, portföy, mali çözümleme, pazarlama, data işlem, planlama ve insan kaynakları şeklinde alanlarda uzmanlaşarak çalışırlar. Genel olarak genel müdürlükler ve bölge müdürlükleri bünyesinde bulunurlar. Bazı şubelerde kredi ve pazarlama birimlerinde de çalıştıklarına rastlamaktayız. Yabancı dil bilmek ve etkili bir halde kullanabilmek bu pozisyonda çalışan personeller için en mühim koşuldur.
  • Müfettişler ve Müfettiş Yardımcıları: Bankaların şube bazlı tüm birimlerinde meydana getirilen işleri denetleyen personellerdir. Kimi zaman de genel müdürlük bazında denetim yaptıkları görülür. Meydana getirilen son yasal düzenlemelerde İç Denetim Kurulları müfettişlerin bazı görevlerini hayata geçirmeye başladılar. Buna bağlı olarak müfettişlerin vazife ve yetkileri eskiye nazaran azaldı. Fakat saygınlıkları halen eski konumunu korumaktadır. İlerleyen yıllarda müdür yardımcılığı ve müdürlük imtihanlarına girerek yönetimsel görevlere atanabilirler.

Bankalarda hangi pozisyon ne iş yapar yazımızı sonlandırmadan ilkin bu pozisyonlarda çalışan kimseler yoğun ve stresli bir iş yaşamının beklediğini belirtmek isteriz. Mesai saatinin bitmesine karşın pek oldukca bankacının daha uzun saatler çalışmak zorunda kaldıklarına dair şikayetlerini duymaktayız. Bundan dolayı esnek emek harcama saatleri, kuvvetli bir irade ve ikili ilişkilerde iyi olan kişiler bankacılık sektöründe oldukca daha başarı göstermiş olmaktadır.

Bundan önceki yazımız olan Hesap İşletim Ücretleri 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir