Bebek Pasaport Ücretleri 2020 – Bebek Pasaport Ücretleri Ne Kadar?

Bebekleri ile yurt dışı seyahatleri yapmak isteyen bireylerin en oldukça merak etmiş olduğu mevzu, bebek pasaportu ve bebek vizesiyle ilgili oluyor. Bünye olarak minik yavrunuz, söz mevzusu geçişlik ücretleri olunca minimum bir erişkin kadar harcama yapıyor. Haliyle bebek geçişlik ücretleri 2020 senesinde en oldukça dört gözle beklenen mevzular içinde içeriyor. Bebek pasaportları ve bebek geçişlik ücretleri hakkında merak ettiğiniz her şeyi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Anne babalar için sıkıntılı ve masraflı geçişlik ve vize süreçlerine evlatları da dahil etmek bir fazlaca uğraştırıcı ve masraflı olabiliyor. Gene de evlatları olmadan yurt dışına gitmek istemeyen anne babalar, onlar için geçişlik ve vize süreçlerine katlanmak zorunda kalıyor. Peki bebek pasaportu için lüzumlu evraklar neler? Bebek pasaportu iyi mi çıkartılır? Bebekler için geçişlik ücretleri ne kadar ve bu ücretler nereye ödenir? Bebek pasaportu kaç günde çıkar?

 

Bebek Pasaportu Nedir?

Bebek geçişlik ücretleri 2020 yazımızın derhal başlangıcında bebek pasaportu nedir sorusuna yanıt verelim. Bebek pasaportu, yabancı ülkelere gidecek bebeklere Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafınca verilen ve ülkeden çıkmaya olanak tanıyan bir belgedir. Bebek pasaportu, yabancı ülkelerde kimlik yerine geçer. Durum bu şekilde olunca, pasaportu olmayan bir bebeğin yurt dışına çıkması ve ebeveynine yurt haricinde eşlik etmesi mümkün değil.

Görüldüğü suretiyle bebek pasaportunun düzgüsel pasaporttan teknik olarak hiçbir farkı yok. Fakat bebekler için alınan pasaportlar bebek pasaportu olarak bilinmiş olduğu için, biz yazımızda bu ifadeyi kullanmaya devam edeceğiz.

Bebek Pasaportu İçin Lüzumlu Belgeler Nedir?

Bebek geçişlik ücretleri 2020 güncel tutarlarından bahsetmeden ilkin, sürecin belge toplamayla başladığını ifade etmemiz gerekir. Anne babalar bir taraftan kendi pasaportları için ihtiyaç duyulan evrakları toplarken, öteki taraftan evlatları için lüzumlu olan evrakları toplamalıdır. Çocuk geçişlik başvurularında lüzumlu olan evraklar, erişkin geçişlik başvurularında lüzumlu olan evraklardan farklıdır. Bebek pasaportu için lüzumlu evraklar genel olarak şöyleki sıralanabilir:

 • T.C. kimlik kartı, nüfus cüzdanı ya da geçici kimlik belgesi (ne olursa olsun aslı olmalı, yoksa başvurunuz işleme alınmaz.)
 • 2 tane biometrik foto (bebekler için meydana getirilen geçişlik başvurularında bu madde başlı başına bir mesele deposudur. ileriki bölümde bu maddeyle ilgili dikkat edilmesi gerekenlere değineceğiz.)
 • Çocuk adına geçişlik harç bedeli ve defter bedelinin ödendiğini gösteren dekont
 • Eğer evladınız birazcık büyükse ve okul çağındaysa talebe belgesi
 • Anne ve babadan ayrı ayrı alınan muvafakat belgesi
 • Eğer var ise eski geçişlik
 • Yavrunuz engelliyse sıhhat raporu

Bebek Pasaportu İçin Lüzumlu Evraklar Hazırlanırken Dikkat Edilmesi Ihtiyaç duyulan Noktalar

Bebek geçişlik ücretleri 2020 yazımızın bu bölümünde müracaat sürecinde dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan noktaları ele alıyoruz. Bebek pasaportu müracaat evrakları hazırlanırken çoğu zaman geçişlik fotoğrafı mesele yaratmaktadır. Mümkünse gideceğiniz nüfus dairesine yakın ustalaşmış bir fotoğrafçıdan çekinin. Nüfus dairelerine yakın fotoğrafçılar devamlı geçişlik çekimleri yaptıkları için genel anlamda fotoğraflarda hata yapmazlar ve bir hata meydana gelirse sizi uyarırlar. Sadece siz gene de fotoğrafın geçişlik için bulunduğunu belirtmeyi dikkatsizlik etmeyin.

Hemen hemen okula başlamayan küçük bebekler için hem harç bedeli, hem de defter bedeli ödenir. Eğer yavrunuz okula başladıysa okuldan alacağınız talebe belgesini müracaat dosyanıza ilave ederek harç ücretinden muaf olabilirsiniz.

Bebek Geçişlik Ücretleri 2020

Harç bedeli geçişlik çıkartacağınız süreye bağlı olarak 208,30  TL (6 ay) ile 994,80 TL (10 yıl) içinde değişebilir. Çoğu zaman 2  yıl (497,00 TL) ya da 10 yıl (994,80 TL) süreli pasaportlar tercih edilmektedir. Sadece evladınız okula gidiyorsa, müracaat belgesine ekleyeceğiniz talebe belgesi ile geçişlik harç ücretinden muaf tutulur. Bu aşamada şunu söyleyebiliriz: Eğer okula başlama yaşına azca kalmış evladınız var ise, yurt dışı seyahatinizi birazcık erteleyerek geçişlik harç tutarlarından muaf olabilirsiniz. Ya da çoğunuz için 6 ay benzer biçimde kısa süreli bir geçişlik tercihinde bulunabilirsiniz.

Defter bedeli, okula gitsin yada gitmesin tüm yaş grubu çocuklar için ödenmelidir. 2020 yılı için güncel defter bedeli 160,00 TL’dir.

Bazı velilerin bebekler için erişkin harç tutarı alınmasından şikayetçi bulunduğunu web ortamında rahatça görebilirsiniz.

Bebek Geçişlik Ücretleri 2020 Senesinde Toplam Ne Kadar?

Bebek geçişlik ücretleri 2020 yılı güncel tutarlarını esas aldığımızda ortaya şöyleki rakamlar çıkmaktadır:

 • 6 ay geçerlilik süresi olan geçişlik 368,30 TL (208,30+160,00)
 • 1 yıl geçerlilik süresi olan geçişlik 464,40 TL (304,40+160,00)
 • 2 yıl geçerlilik süresi olan geçişlik 657,00 TL (497,00+160,00)
 • 3 yıl geçerlilik süresi olan geçişlik 865,90 TL (705,90+160,00)
 • 3+ yıl geçerlilik süresi olan geçişlik 1.154,80 TL (994,80+160,00) *TAVSİYE EDİLMEZ

3+ yıl geçerlilik süresi 5 yıl anlamına gelip, evladınız okula başladığında harç tutarı ödemeden geçişlik alabileceği için bebeklere bu kadar uzun soluklu harçlı geçişlik alınmasını tavsiye etmiyoruz.

Bebek Pasaportu Iyi mi Alınır?

Bebek pasaportu almak için sırayla şu adımları takip edeceksiniz. (Aynı adımlar yetişkinler için de geçerlidir.)

 1. Pasaportlar için ödenmesi ihtiyaç duyulan geçişlik harçlarını ve defter bedellerini (bebek geçişlik ücretleri 2020 güncel tutarlarını) ödeyeceksiniz.
 2. buluşma.nvi.gov.tr adresinden ya da Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün ALO 199 hattından geçişlik türünüze nazaran buluşma alacaksınız. (Umuma mahsus standart bordo geçişlik başvuruları ilçe nüfus müdürlüklerinden, öteki tür geçişlik başvuruları YALNIZCA il nüfus müdürlüklerinden yapılır.)
 3. Müracaat dosyanızı yetkilere sunup başvurunuzu tamamlayacaksınız.

Bebekler ve 18 Yaşından Küçükler Iyi mi Geçişlik Randevusu Alır?

18 yaşından küçükler geçişlik buluşma sistemine kimlik numaralarını girdikleri takdirde “Durumunuz geçişlik randevusu almak için uygun değildir” uyarısı ile karşılaşırlar.

18 yaşından minik kişilerin geçişlik randevularını anneleri, babaları ve 18 yaşından büyük kardeşleri kendi bilgilerini buluşma sistemine girerek alabilir. Sisteme giriş yaptıktan sonrasında son olarak bölümde randevunun kimin adına alınacağı ve yakınlık derecesi benzer biçimde bilgilerin girildiği bir bölüm vardır. Bu bölüme buluşma alınacak kişinin detayları girilerek buluşma alma işlemi tamamlanır.

Geçişlik Başvurunuzu Takip Etme

Geçişlik başvurunuzu tamamladıktan sonrasında kendi pasaportunuzun ve bebeğinizin pasaportunun durumunu e-devlet üstünden takip edebilirsiniz. Tüm pasaportlar, Ankara’daki Geçişlik Basım Merkezi’nde basılır ve PTT ile müracaat esnasında belirttiğiniz adrese ve kişiye iletilir. Bordo pasaportlar averaj 3-7 gün içinde müracaat sahiplerine ulaşmaktadır. Bilhassa gri pasaportlar oldukça süratli bir halde müracaat sahiplerine teslim edilmektedir. (2-3 gün)

Bebek Pasaportu Alırken Dikkat Edilmesi Ihtiyaç duyulan Noktalar

Bebek pasaportu başvurularında en fazla dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan konulardan bir tanesi de muvafakat belgesi mevzusudur. Bebek başvurularında, anne ve babanın müracaat esnasında hazır bulunması gerekir. Herhangi bir sebepten dolayı başvuruda hazır bulunamayacak taraf olursa, o taraf öncesinden noterde muvafakatname vermelidir. Sadece taraflar başvuruda hazır bulunurlarsa, muvafakatnamenin noter onaylı olmasına gerek kalmamıştır. Nüfus müdürlüklerinden alınacak muvafakat belgelerinin imzalanması kafi olacaktır. Bu belgeyi her iki taraf da ayrı ayrı imzalayıp bebeğin dosyasına dahil edecektir.

Ek olarak, ebeveynlerden bir tanesi cezaevinde ise, cezaevinden alınan ve durumu kanıtlayan belgenin bebeğin başvurusuna eklenmesi kafi olacaktır. Anne ve baba ayrı iseler, bebeğin velayeti kimde ise o kişinin muvafakat belgesi vermesi kafi olur. (Boşanma sürecindeki kişilerin geçişlik alamayacağı unutulmamalıdır.)

Engelli Bebekler İçin Sıhhat Raporu

Eğer yavrunuz engelli ise tam teşekküllü bir hastaneden sıhhat raporu alıp dosyanıza eklemeyi kesinlikle ihmal etmeyin. Bu mevzu geçişlik başvurularında büyük ehemmiyet arz etmektedir.

Çocuk Pasaportlarının En Keyifli Kısmı: Biometrik Fotoğraflar

Bebek geçişlik ücretleri 2020 güncel tutarlarından bahsettiğimiz yazımızın bu bölümünde, sizin için birazcık maceralı, birazcık da keyifli geçecek bir kısımdan anlatmak istiyoruz. Biometrik fotoğraflarda birçok özellik aranıyor. Bu özellikler başlıca şunlar:

 • Fotoğrafı çekilen bebeğin alnı gözükmeli (Nispeten kolay bir koşul)
 • Fotoğrafı çekilen bebeğin kulakları gözükmeli (Bir ihtimal ustalaşmış bir fotoğrafçı doğru kareyi kolayca yakalayabilir)
 • Fotoğrafı çekilen bebek kameraya bakıyor olmalı (Bu kısım bebeğinizin inisiyatifinde olduğundan, işler istemediğiniz benzer biçimde gidebilir. 🙂 )

Eğer bebeğinizin saçı var ise ve tokayla saçlarını toplamanız gerekiyorsa, toka fotoğrafta gözükmemeli. Bundan dolayı kullandığınız tokanın siyah olmasına itina gösterin. Saçını tepeye doğru toplarsanız bu durum da fotoğraf için mesele yaratacaktır.

Genel anlamda fotoğrafçılar beyaz bir örtü serip, üstüne bebeği koyarak çekim hayata geçirmeye çalışırlar, sadece gene de bebeklerde geçişlik fotoğraf çekimi oldukça zor bir işleme dönüşebilir. Bundan dolayı yavrunuz o esnada uykulu olabilir (en fena senaryolardan bir tanesi) ya da objektife bakmak istemeyebilir. (en fena senaryolardan bir diğeri)

bebek geçişlik ücretleri 2020

Yavrunuz Fotoğraf Çekilmeyi Sevmiyorsa

Kimi zaman anne babalar bu mevzuda o denli zorlanıyorlar ki, fotoğrafçılar ile anlaşarak evde belirtilen şartlarda çekim yapıyor, sonrasında o fotoğrafı fotoğrafçıda bastırıyorlar. Eğer yavrunuz fotoğraf mevzusunda duyarlı ise ve fotoğraf çekilmeyi sevmiyorsa, siz de bu yöntemi kullanabilirsiniz. Sadece biometrik fotoğraf çekmenin birçok şartı vardır ve bu şartlardan bir tanesini bile dikkatsizlik ettiğiniz takdirde çektiğiniz fotoğraf geçişlik çıkarma işlemi için kabul edilmeyecektir.

Bebeğinizi Geçişlik Başvurusuna Götürmeyi Ihmal etmeyin 🙂

İnanın bebekler için geçişlik başvurularında bu durum oldukça sık yaşanıyor. Müracaat evraklarını tamamlayan anne babalar, -galiba imza benzer biçimde bir durum söz mevzusu olamayacağını düşünerek- bebeği geçişlik başvurusuna götürmüyorlar. Eğer “Yavrunuz nerede?” sorusuna “Anneannesinde, uyuyor” yanıtını verirseniz, bebeğinizin geçişlik başvurusu tamamlanamayacaktır. 🙂

7 yaşından büyük çocuklar için geçişlik başvurularında parmak izi alındığını, dolayısıyla aslına bakarsanız 7 yaşını geçen evlatların ne olursa olsun başvuruda hazır bulunması icap ettiğini bebek geçişlik ücretleri 2020 yazımızın bu bölümünde size hatırlatmak istiyoruz. Sadece gene de nüfus görevlilerinin işlem yapabilmesi için bebeğin sağ ve sıhhatli olduğundan güvenli olmaları gerekiyor.

Kendi Nüfus Cüzdanlarınızı Da Yanınıza Alın

Sıkça meydana getirilen bir öteki hata ise, anne babalar eğer o an kendileri için de geçişlik başvurusu yapmayacaksa, kimlik belgelerini yanlarına almayı unutabiliyorlar. Oysa çocuğun-bebeğin geçişlik müracaat işleminin tamamlanabilmesi için ebeveynlerinin de nüfus dairesinde kimlik doğrulaması yapması gerekmektedir.

Eğer bu küçük hatalar sebebiyle başvurunuzu ertelemek, süre ve para yitirmek istemiyorsanız lütfen yazımızda yer edinen tüm maddeleri dikkatle okuduğunuzdan ve şartların tamamını yerine getirdiğinizden güvenli olun.

Vize Mevzularına Dikkat!

Bebek pasaportu alan ebeveynlerin vize mevzusuna da minimum geçişlik mevzusu kadar dikkat etmesi gerekiyor. Yavrunuz ister 1 aylık olsun, ister 1 yaşlarında, eğer bir ülke Türk vatandaşlarından vize talep ediyorsa, o ülkeye bebeğinizle beraber gitmenin tek yolu, ikinizin de ayrı ayrı vize almasıdır. Bu şartı öncesinden bilirseniz karşılaşabileceğiniz sorunlara karşı hazırlıklı olabilirsiniz. Birçok şahıs bu mevzuyu -nedense- oldukça fazla önemsemiyor ve dikkatsizlik ediyor. Sanki bebeklere başka ülkeler güvence vize veriyormuş benzer biçimde davranıyor. Ondan sonra, bebeklerinin geçişlik işlemlerini tamamlayıp vize aşamasına geçtiklerinde, acı gerçekle karşılaşıyorlar: “Benim 2 aylık bebeğime vize vermediler!”

Elbet, istediğiniz her vizeyi sorunsuz almanızı canı gönülden ikimiz de oldukça isteriz. Sadece ne yazık ki uygulamada durum birazcık değişik. Yavrunuz kaç yaşlarında olursa olsun, Türk vatandaşlarından vize isteyen ülkelere gidecekseniz, ne olursa olsun yavrunuz için de vize başvurusu yapmanız gerekir.

Çocuğun Anne ya da Babası Yabancı Olsa Bile Çocuk Vizeden Muaf Değildir

Bebek geçişlik ücretleri 2020 yazımızın bu bölümünde birazcık değişik, amam bağlantılı bir mevzudan anlatmak istiyoruz. Bazı kişiler, yabancı eşler tanışıp, evlenip çocuk yapıyorlar sadece bir mevzuyu dikkatsizlik ediyorlar. Eğer çocuk Türkiye’de doğarsa, Türk vatandaşı olarak, vize isteyen yabancı bir ülkeye giderken, vize alması gerekir. Üstelik bu yabancı ülke babasının ülkesi bile olsa!

Eş ve çocuk durumları size eşinizin bulunmuş olduğu ülkede vatandaşlık sağlamadıkça ya da siz bu vatandaşlığa bilerek geçmedikçe, ne yazık ki o ülkeye her gitmek istediğinizde vize sorunuyla karşılaşacaksınız.

Bebek Pasaportu Geçerlilik Süresi

Yetişkinler on yıl süreyle geçişlik alabilir. Fakat bebekler ve 18 yaşın altındaki kişiler için durum daha değişik. 18 yaşın altındaki bireyler süratli gelişim gösterdikleri için yetkili makamlar bu kişilere en fazla 5 senelik geçişlik veriyor. 5 yıl sonrasında geçişlik fotoğrafının ve pasaportun ne olursa olsun yenilenmesi gerekiyor.

Yavrunuz süresi dolmamış pasaportunu kullanabilir, sadece 18 yaşındaki bireylerin en fazla 5 senelik geçişlik çıkarma hakkının bulunduğunu hatırlatmak isteriz.

Geçişlik Randevusu Almakla İlgili Problemler Yaşıyorum

Bazı kişiler buluşma sisteminin web sitesinden buluşma alma mevzusunda problemler yaşıyor. Bu kişiler, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün Yurttaş Etkileşim Merkezi olan ALO 199’u arayarak buluşma işlemini telefon üstünden yapabilirler. Ek olarak Yurttaş Etkileşim Merkezi’nin web sitesinden yetkili operatörle yazışmak da mümkündür. İnteraktif bir anlayış benimseyen NVI Genel Müdürlüğü, vatandaşa tüm kanallar üstünden desteğini sunmaktadır. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün Yurttaş Etkileşim Merkezi’ndeki görevli operatörle yazışarak herhangi bir mevzuyu danışmak için Etkişim Merkezi’nin resmi sitesi olan alo199.nvi.gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bebek Geçişlik Ücretleri 2020 Senesinde Zamlanacak Mı?

Yazımızda belirttiğimiz rakamlar 2020 yılı güncel ve zamlı bebek geçişlik ücretleri rakamlarıdır. 2020 yılı içinde geçerli olacak bu rakamlar tekrardan değerleme oranı kapsamında yılbaşı itibarıyla zamlanmıştır. Rakamların yine güncellenmesi 2021 senesinde olacaktır. Daima en güncel fiyat bilgisi için web sitemizi takip etmeye devam edebilirsiniz. Bebek geçişlik ücretleri 2020 yılı güncel rakamlarıyla ilgili bir gelişme söz mevzusu olduğunda, en güncel sayıları bu sayfadan takip edebilirsiniz.

Bebek Pasaportu İçin Parasız Muvafakatname Iyi mi Alınır?

Eğer muvafakatname işlemini noterden gerçekleştirirseniz ücret ödemeniz gerekir. Parasız muvafakatnameyi geçişlik başvurusu esnasında görevliden talep edebilirsiniz. Görevli size hazır bir muvafakatname örneği verir. Siz de detayları doldurup imzalar ve belgeyi görevliye teslim edersiniz. Aynı işlemi hem anne hem baba müracaat esnasında ücretsiz bir şekilde gerçekleştirebilir. Bir öteki yol, ücretli olarak belgeyi noterde onaylatmaktır.

Sadece ebeveynlerden bir tanesi müracaat esnasında hazır bulunmuyorsa, o ebeveynin hazırladığı muvafakatnameyi bir başkası teslim edemez. Bu durumda muvafakatname belgesinin ne olursa olsun noter onaylı olması gerekir. Dolayısıyla, noter onaylı muvafakatname için notere lüzumlu işlem ücretlerini ödemeniz gerekir. Geçişlik masrafların ek olarak noter kaleminin eklenmemesi için ebeveynin başvuruda hazır bulunması haricinde size aktarabileceğimiz bir seçenek ne yazık ki yok. Bu durumun tek istisnası, eğer başvuruda hazır bulunmayan ebeveyn cezaevinde ise, cezaevinden bu duruma dair bir belge almaktır. Parasız alınacak bu belge nüfus görevlisi tarafınca kabul edilecek ve geçişlik başvurunuza eklenecektir. Muvafakarname şartı bu durumda ortadan kalkmış olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir