Bilişim Avukatı Ücretleri – Güncel Bilişim Suçları Avukatı Ücretleri

Bilişim Avukatı Ücretleri – Güncel Bilişim Suçları Avukatı Ücretleri

Artık teknoloji ve bilişim hayatımızın en büyük parçalarından bir tanesi. Türkiye’de insanoğlu günde averaj 13 dakikada bir cep telefonlarına bakıyorlar. Üstelik rakamlar bir tek Türkiye’de değil, tüm dünyada hızla gelişen teknolojinin ve bilişimin ulaşmış olduğu boyutları ortaya koyuyor. Dünyadaki rakamlar daha da korkulu! Eğer aksi olsaydı, tüm dünyada her ay 1.8 milyar şahıs Youtube’a girip, günde averaj 1 milyar saatin üstünde Youtube videosu izlemezdi!

İnternet ve bilişim sektörünün ulaşmış olduğu nokta, bilişim hukukunun oluşmasını sağlamış oldu. Artık bilişim uzmanları, bilişim avukatları benzer biçimde bilişimle ilgilenen meslek gruplarına oldukça fazla gereksinim duyuluyor. Peki bilişim avukatı kimdir? Bilişim avukatı ne iş yapar? Niçin bilişim suçları avukatına gereksinim duyarız? Bilişim avukatı ücretleri ne kadar? Tüm bu soruların cevaplarını yazımızda bulabileceksiniz.

bilişim avukatı ücretleri

bilişim avukatı ücretleri

Bilişim Avukatı Kimdir?

Genel anlamda her insanın gereksinim duyduğu avukatlık alanları ve ücretleriyle ilgili detayları yayınladığımız sitemizde bu sefer, daha niş bir avukatlık alanıyla ilgili bilgiler yayınlıyoruz. Bilişim avukatı ücretleri mevzusuna geçmeden ilkin yazımıza bilişim avukatı kimdir sorusunun yanıtını vererek başlamış olalım. Bilişim avukatı özetlemek gerekirse web ortamında işlenen suçlara ya da oluşmasında netin aracı olduğu mevzulara bakan avukattır. Bilişim avukatları bilişim suçları avukatı ya da siber suçlar avukatı olarak da adlandırılırlar.

Yasal olarak bu şekilde bir tanımın devletimizde hemen hemen geçerliliği yok. Bu tanımlar, tamamen uygulamaya dayalı olarak türetilse de, hemen hemen uygulama kısmında bile insanların tarif üstünde düşünce birliğine vardığını söyleyemeyiz. Bundan dolayı bir mevzuda hukukun oluşması o mevzunun uzun seneler süresince deneyim edilmesiyle mümkün olabiliyor. Her ne kadar web yaşamımıza gireli on seneler geçmiş olsa da, bir mevzu hakkında teferruatlı hukukun oluşması yüz senelerce sürebiliyor. Bundan dolayı bilişim hukuku terimi ve bilişim avukatları, hemen hemen tam anlamıyla oturmuş bir hukuku ve avukatlık branşını ifade etmiyor.

Bilişim Avukatları Ne İş Yapar?

Yasalarımızda hemen hemen bilişim avukatlığı terimi bulunmadığı için, bilişim avukatı sıfatı, kendi çabalarıyla bilişim mevzusunda kendini geliştirmiş avukatlara verilen bir isimdir. İnternetle ilgili hukuki bir sorun yaşadığınız her an bilişim avukatlarından yardım alabilirsiniz. Eğer başka konulardaki davalarınız, bir boyutuyla internete dayanıyorsa, gene bilişim avukatları size destek olacaktır.

Bilişim suçları ise, Türk Ceza Kanununda düzenlenmiştir. Bu bağlamda bilişim avukatlarının bilişim suçlarına bakan avukatlar bulunduğunu söyleyebiliriz.

Bilişim Suçları Nedir? En Sık İşlenen Bilişim Suçu Hangisidir?

Bazı bilişim suçları Türk Ceza Kanununda açıkça düzenlenmiştir:

 • Türk Ceza Kanunu Madde 243 – Bilişim sistemine girme suçu
 • Türk Ceza Kanunu Madde 244 – Sistemi engelleme, bozma, erişilmez kılma, verileri yok etme yada değişiklik yapma suçu
 • Türk Ceza Kanunu Madde 245 ve ek olarak a bendi – Banka yada kredi kartının kötüye kullanılması suçu ve Yasak aygıt yada program kullanma suçu

Görüldüğü suretiyle Türk Ceza Kanununda bilişimle ilgili bazı suçlara yer verilmiştir. Günümüzde her insanın toplumsal medya hesaplarının olması, bilişim sistemine girme suçunun yaygınlaşmasına niçin olmuştur. İzinsiz bir halde bir kişiye ilişik herhangi bir toplumsal medya hesabına giriş yapmak bilişim sistemine girme suçunu oluşturur. Bu suçun oluşması için o şifrenin iyi mi elde edildiğine bakılmaz. Bu suçun tespiti ve ispatı bilişim avukatları meydana getirilen teknik incelemelerle mümkün olmaktadır. Eğer sisteme giren şahıs sistem içinde bazı oynamalar yaparsa, kişinin tespiti daha kolay olmaktadır.

En oldukça işlenen bir öteki bilişim suçu da banka ve kredi kartının kötüye kullanılması suçudur. Örnek vermek gerekirse pos cihazlarıyla meydana getirilen sahtekarlıklar bu suça dahildir.

Yasak program ve aygıt kullanma suçu ise yasal olmayan programların kullanımını kapsamaktadır. Mesela toplumsal medya hesaplarının şifrelerini kıran bir programı kullanmak yasa dışıdır.

Hususi Hukuk Davalarında Bilişim Avukatının Görevi

Temel olarak Asliye Hukuk ve Barış Hukuk Mahkemelerinde yürütülen ve bazı hususi mahkemelerde yürütülen hususi hukuk davalarına, bilişim avukatlarının büyük katkısı olabilmektedir. Bu bağlamda mesela boşanma davası benzer biçimde ya da tazminat davası benzer biçimde davalarda, kişilerin web üstünden yaptıkları işlemler de hayatlarının bir parçası olduğundan, büyük ehemmiyet taşır.

Bilhassa boşanma davalarında eşler içinde internetteki yazışma programları üstünden hakaret mesajları geçebilmektedir. Eğer bilişim suçları avukatı bu mesajları tespit ederse, boşanma davasında hakarete uğrayan kişinin lehine büyük bir gelişme kaydedilebilir. Ya da bilişim suçları avukatı, bir boşanma davasında aldatma vakasının tespitinde büyük bir rol oynayabilir.

Bilhassa web üstündeki yazışmaların çıktılarının alınması, davalar için kanıt niteliği oluşturabilmektedir.

Bilişim Avukatı IP Numarasını Tespit Edebilir Mi?

Bazı kişiler internette yaptıkları işlemlerin hiçbir süre tespit edilemeyeceği ve internette adeta kendileriyle baş başa oldukları hissine kapılıyorlar. Oysa internette meydana getirilen işlemler, hiçbir şekilde güvenli ve hususi değildir ve daima tespit edilebilir. Bilhassa bilişim suçlarında kişilerin IP adreslerinin tespit edilmesi bu aşamada son aşama önemlidir. Bilişim avukatı ücretleri mevzusuna geçmeden ilkin son aşama mühim olan bu mevzuda sizleri birazcık bilgilendirmek istiyoruz.

Evlerde kullanılan web ağındaki Statik IP adresi, hangi sunucu için belirlendiyse, o sunucunun değiştirilemeyen kimlik adresidir. Dinamik IP ise değişebilen bir IP’dir. Fakat web üstünden yaptığınız işlemde kabahat unsuru var ise, IP tespiti icra eden avukat, gerekirse bilirkişi sıralamasında teknik uzmanlardan yardım alarak yerinizin tespitini elde edecektir.

İnternette “Gizli saklı” Kalmanın Bir Yolu Var Mı?

Bazı kişiler internette “gizli saklı”, kısaca “anonim” kalmak istiyorlar. Elbet bunun bazı yolları olabilir, sadece bu yollara ulaşmak ciddi bir data ve donanım işidir ve internette bir kabahat işlemeniz durumunda, dünyanın her yerindeki güvenlik teşkilatları peşinize düşeceği için, bulunmamanız ve yakalanmamanız benzer biçimde bir durum söz mevzusu kesinlikle olmayacaktır.

İnternette işlem yaparken, her an saydam ve takip edilebilir olduğunuzu hatırlayarak işlem yapmanızı tavsiye ederiz. Paranoyak olmanın normal olarak bir anlamı yok, fakat sanal dünya zannettiğiniz kadar güvenilir ve “gizli saklı” bir mecra olmayabilir. Aldığınız tüm sanal güvenlik önlemleri yetersiz kalabilir ve internette yaptığınız her işlem birileri tarafınca her an izleniyor olabilir. Eğer bu bilinçle hareket ederseniz interneti dava güvenli ve daha verimli kullanmanız mümkün olabilir.

bilişim avukatı ücretleri

bilişim avukatı ücretleri

E-Tespit Sistemi Nedir?

Yazımızın bu bölümünde oldukça azca kullanılan fakat oldukça yararlı olan bir sistemden bahsedeceğiz. Türkiye Noterler Birliği’nin web portalındaki e-tespit sistemi yardımıyla, web sitelerinde ya da toplumsal medya hesaplarında yer edinen herhangi bir veriyi online olarak tespit edebilirsiniz. 7/24 kullanabileceğiniz bu sistemin kullanımı oldukça basittir ve bu sistem kimi zaman dirimsel derecede işlevsel olabilir.

E-Tespit Sisteminin Resmi Geçerliliği Var Mı?

E-tespit sistemiyle tespitini yapacağınız data ve site, Noterler Birliği’nin veri tabanına kaydedilmektedir. Hemen sonra size verilen numarayı herhangi bir notere götürerek, işleminizi notere onaylatabilirsiniz. Noter onayı sonrası alacağınız evrakla, tespit işleminiz tüm yasal mecralarda geçerli olacaktır ve kabul görecektir.

E-Tespit Sistemi Iyi mi Kullanılır?

 1. Türkiye Noterler Birliği tarafınca geliştirilen e-tespit sistemini kullanmak için ilk olarak birliğinin resmi e-tespit web portalına giriş yapın.
 2. Kendi kimlik bilgileriniz ile sisteme giriş işlemi gerçekleştirin.
 3. Tespiti yapılacak bilginin -ya da verinin- yer almış olduğu URL’yi, e-tespit web portalındaki ilgili boşluğa girin.
 4. Sistem verdiğiniz URL’yi tarayarak veri tabanına kaydedecektir. Kayıt sonrası tespit talebinde bulunan kişiye bir müracaat numarası atama edilir. Hemen sonra müracaat numaranız ile herhangi bir notere giderek, gerçekleştirdiğiniz işlem yazılı bir evraka dönüştürülebilir

Eğer internette kabahat unsuru olan bir vakayla ilgili noter onaylı tespit yapmak istiyorsanız, bu yöntem oldukça etkili bir yöntemdir.

İnternetten İçerik Kaldırma ve Erişimi Engelleme Iyi mi Yapılır?

İnternetten içerik kaldırma ya da erişimi engelleme işlemi de gene bilişim avukatlarının bir vazife alanıdır. Bilişim avukatı, Barış Ceza Hakimliğine başvurarak erişim engeli sonucu aldırabilir. Türkiye’de internetteki içeriklerin kaldırılması, 5651 sayılı Kanunla düzenlenmiştir ve yasal bir işlemdir. Bu yasal işlemin gerçekleşmesi için internette yer edinen ve kaldırılması talep eden içeriğin, kaldırılması için belirli sebepler olmalıdır. Bu sebepler kabahat ya da kişilik haklarının ihlali benzer biçimde sebepler olabilmektedir.

Kaldırılması ihtiyaç duyulan içerikler toplumsal medyada yer alıyorsa, o toplumsal medya sitesinin geliştirdiği hususi yakınma mekanizması çoğu zaman daha etkili olabilmektedir. Çoğu zaman toplumsal medya siteleri bu tür durumlar için oldukça süratli harekete geçip, etkili kararlar almaktadırlar. (Mesela Youtube Telif Hakkı İhlali Bildirimi, Twitter Hak İhlali Bildirimi, Feysbuk Yakınma ve İhlal Bildirimi, Instagram Yardım Merkezi)

E-Ticarette Bilişim Avukatının Görevi

Bilişim avukatı ücretleri konusunu ele almadan ilkin bilişim avukatlarının görevleri hakkında daha detaylı bilgiler vermek istiyoruz. Mesela hayatımızın bir parçası olan e-ticarette, her gün milyonlarca liralık alışveriş gerçekleşiyor. Bu alışverişlerin güvenle gerçekleşmesi için ister alan kişi olun, isterseniz de e-ticaret sitesi sahibi olun, bilişim avukatları size oldukça fazla destek olabilir. Bu tür sitelerde bilhassa kişisel verilerin korunması mevzusunda oldukça fazla açık bulunabilmektedir. Bu açıklar mevzusunda bir bilişim avukatıyla çalışmanız gerekebilir. Eğer e-ticaret siteniz var ise, sitenizde yer edinen mesafeli satış sözleşmesi benzer biçimde sözleşmelerin güncel olduğundan ve hukuk kapsamında yazıldığından güvenilir olmanız gerekir. Bu sözleşmelerde dikkatsizlik edeceğiniz küçük bir detay, işinizin oldukça fazla zarar görmesine niçin olabilir.

Bilişim Avukatı Danışmanlık Tutarı Ne Kadar?

Bilişim avukatı ücretleri çoğu zaman bilişim avukatına danışma işlemi için anlatılan ücretin adıdır. 2020 senesinde bir bilişim avukatının bürosuna gidip sözlü olarak bir mevzuda danışmanlık isterseniz,

 • İlk bir saate kadar ödemeniz ihtiyaç duyulan ücret 450,00 TL
 • Takip eden her saat için ödemeniz ihtiyaç duyulan ücret 270,00 TL

olarak ücretlendirilir. Sadece bilişim avukatlarına, kişisel web siteleri üstünden de ulaşabilirsiniz. Bazı bilişimi avukatları sitelerindeki soruları parasız yanıtlamakla beraber, 2020 asgari avukatlık tarifesinde bu işlem için uygun görülen miktar,

 • İlk bir saate kadar 935,00 TL
 • Takip eden her saat için 435,00 TL

olarak ifade edilmektedir. Sadece bir bilişim avukatına bilişimle ilgili bir dava dosyanızın takibini yaptırmak istiyorsanız yukarıdaki ücretler geçersiz olacaktır. Avukatlar dosya takip işlemleri için değişik bir tarifeyle iş koşturmacasındadır.

Bilişim Suçları Avukatı Başka Ücretler Talep Eder Mi?

Yukarıda verdiğimiz fiyat bilgisi sözlü danışma ve yazılı danışma için olup, ustalaşmış danışmanlık almak isteyen kişiler içindir. Bilişim avukatı size bu görüşmelerde yol izah edebilir. Sadece, bilişim avukatıyla çalışmanız ve ona dava dosyanızı takip ettirmeniz durumunda ödemeniz ihtiyaç duyulan ücret oldukça daha çok olabilir.

Eğer bilişim suçları alanında bir dosya  davasını bilişim suçları avukatına takip ettirmek isterseniz, takip ettireceğiniz dava dosyasının içeriğine ve zorluğuna gore bilişim avukatı ücretleri değişecek ve değişik ücretlendirmeler söz mevzusu olacaktır. Bilişim avukatı ücretleri davanın içeriğine gore birkaç bin liradan başlayıp birkaç yüz bin liraya kadar değişebilir.

Ek olarak bir mevzuya daha değinmekte yarar görüyoruz. Eğer küçük bir şehirde yaşıyorsanız bilişim mevzusunda yetkin bir avukat bulmanız zor olabilir. Sadece Ankara ve İstanbul benzer biçimde şehirlerde bu alanda kendisini yetiştirmiş oldukça sayıda avukat vardır.

Bilişim Avukatına Hakikaten İhtiyaç Var Mı?

Eğer boşanma, tazminat benzer biçimde mühim hususi hukuk davalarındaki rolleri düşünülürse, bilişim avukatlarının bu tür davaları ciddi anlamda etkileyebileceği kolaylıkla anlaşılır. Bu bilgiyi göz önünde bulundurarak eğer davanızın seyrini etkileyecek bir durum söz konusuysa kesinlikle fakat kesinlikle bir bilişim avukatından ustalaşmış danışmanlık almanızı tavsiye ederiz. Bu bağlamda bilişim avukatı davanızın gidişatını değiştirecek işlemler yapmanızı sağlayabilir ve oldukça mühim kararların verilmesini, bilişim avukatına vereceğiniz birkaç yüz TL ile sağlayabilirsiniz.

Bilişim sistemlerinde hukuki sorunların çözümü, ciddi anlamda data birikimi ve donanım gerektirdiği için hemen hemen bilişim avukatıyla çalışmak haricinde bir seçenek bulunmamaktadır. Eğer bu biçim bir mesele yaşadıysanız kesinlikle alanında söz sahibi bir avukatla çalışmanız gerekir. Aslen hukuk önünde tek başına savaşım etme hakkınız vardır. Kısaca bilişim avukatıyla emek harcamadan kendi hakkınızı savunabilirsiniz. Sadece bu şekilde bir yöntem, son aşama amatör olabilir ve kişilerin bilişim hukuku bilgisi zayıf olduğundan, yanlış adımlar atmasına niçin olabilir. Kişilerin yeteri kadar data sahibi olmadığı bir mevzuda yanlış adımlar atıp kendisini tehlikeye atmaması için iyi bir bilişim avukatıyla emek harcaması kaçınılmazdır.

Bilişim Avukatı Ücretlerini Ödeyecek Gücünüz Yok Mu?

Eğer başınızda mağduriyet yaratacak ciddi bir mesele var ise ve bilişim danışmanı ya da bilişim avukatı ücretlerini karşılayacak maddi gücünüz yoksa, web bloglarında ya da forum sitelerinde parasız danışmanlık veren bazı ustalaşmış bilişim avukatlarını bulabilirsiniz. Kendilerine bilişim hukuku alanında sorulan soruları çoğu zaman gönüllü olarak yanıtlayan bu avukatların bir ücret beklentisi olmamakla beraber, size bayağı fazla yardımı dokunabilir. Bilhassa dava dosyanızın takibini meydana getirecek bir avukattan ziyade, size yön gösterecek bir bilişim hukuku uzmanına gereksinim duyduğunuzda, bazı forum siteleri ve blog siteleri hakikaten aradığınız probleminin yanıtını bulmanız için size destek olabilir.

Sadece eğer durumunuz her halükarda ustalaşmış bir avukattan yardım almanızı gerektiren bir durumsa, bu sitelerden bir beklentiniz olmasın ve kesinlikle bilişim avukatıyla çalışmanın bir yolunu arayın.

Bilişim Hukukunu Yalnız Bu Mevzuda Çalışan Avukatlara Danışın! “Gerçek Bilişim Hukuku Uzmanı” Kim?

Bazı kişiler bilişim hukuku uzmanı olduklarını iddia edebilir ve siz anlamadığınız için, verdikleri bilgilerin doğru bulunduğunu kabul edebilirsiniz. Fakat bizim tavsiyemiz, bilişim hukuku mevzusundaki danışma ihtiyacınız olan şeyi bir tek güncel olarak bu mevzuda hizmet veren avukatlar aracılığı ile gidermeniz yönünde olacak. Bilişim avukatı ücretlerinden kaçınmak isteyen bazı kişiler, kendilerine “bilişim hukuku uzmanı” diyen kişilere düşünce danışabilmektedir. Sadece hukuki bir branşta uzmanlaşabilmek için, o branşta eğitim almak kısaca hukuk fakültesi bitirmek şarttır. Oysa kendisini “bilişim hukuku uzmanı” olarak tanıtan bazı kişilerin hukuk fakültesini bitirmedikleri görülmektedir.

Vatanımızda, bilhassa İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa benzer biçimde büyükşehirlerde hakikaten alanında yetkin bilişim avukatları bulunmaktadır. Eğer bu mevzularda ciddi anlamda desteğe ihtiyacınız var ise, bu avukatları web üstünden araştırabilir, hatta web siteleri aracılığı ile bu avukatlarla kontakt kurabilirsiniz. Bizim tavsiyemiz daima karşı karşıya iletişimden yana olsa da, bilişim hukuku mevzusunda danışmanlık almak için interneti kullanmak, bilhassa küçük şehirlerde yaşayanlar için iyi bir çözüm olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir