Bireysel Emeklilik Sistemine Girmek İçin 10 İyi Neden

Minik Birikimlerin Karşılığı BES

Birikim araçları içinde son yıllarda en oldukca kullanılanların başlangıcında gelen bireysel emeklilik sistemi, her geçen gün artan alan kişi portföyü ile artık gereksinim haline gelmiştir. Devlet katkısının da sisteme dâhil edilmesi ile beraber avantajlı bir konuma gelen bu sisteme girmek isteyen yeni bireyler için bireysel emeklilik sistemine girmek için 10 iyi niçini belirtmek isteriz.

BES için 10 iyi neden

Rahat Bir Gelecek

Emek harcama hayatında yakalanmış olan bir ekip yaşam standartların emeklilik döneminde de yakalanabilmesi adına fazladan birikim yapabilmeyi sağlar.

Sistemin Güvenilirliği

Yatırım araçları içinde en oldukca denetlenen sistem BES’tir. Gömü Müsteşarlığın fonları, Ana para Piyasası Kurulu tarafınca minimum yılda bir kez denetlenmesi, bağımsız dış denetim kurumlarının takip edeni ve Takas Bank tarafınca da sistemin emek verme devamlı denetlenir.

Sistemin Saydam Olması

Şeffaflık noktasında en dikkat çekici olanı birikimlerin Takas Bank’ta tutuluyor olması ve BES müşterisinin istediği vakit sistemi denetim edebilmesine olanak sağlanır.

Bireysel Bazda Vergi Pozitif yanları

Sisteme dahil olan kişiler asgari ücret ile çalışıyorsa bürüt asgari ücret üstünden değilse beyan etmiş olduğu miktarın %10’unu geçmemek kaydıyla vergi matrahından faydalanabilir.

Ustalaşmış Yatırım Desteği

Bireysel emeklilik sistemine yatırılan miktarın, bu miktar üstünden verilen %25 devlet desteğinin de eklenmesi ile beraber yatırılan paranın en iyi şekilde çeşitli fonlarda değerlendirilmesi adına ustalaşmış fon yardımı desteği verilir.

Lisanslı Aracılardan Hizmet

Bireysel emeklilik sisteminde çalışan, tanıtım, pazarlama ve satış benzer biçimde işlemleri gerçekleştiren bireylerin yeterlilikleri ölçülmüş bir halde hizmet vermeleri sağlanır.

BES Gelirinizi Etkileyecek Kararlarda Söz Sahibi Olabilme

Her ne kadar sistemin kendi içinde görevli olan personelden ustalaşmış destek alınmış olsa da içinde yer edinen bireyler talep etmeleri halinde fon dağılımı ve yönetiminde düşünce sahibi olabilirler.

Aylık Ödemelere Ara Verilebiliyorsunuz

Her ay tertipli olarak yatırmış olduğunuz birikimlerinizi çeşitli sebeplerden dolayı mali durumunuzun sıkıntıya düşmesi halinde ödemelerinizi erteleyebilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Sistemini Taşıyabilme İmkanı

Çalıştığınız bireysel emeklilik sisteminden memnun kalmadığınız durumda başka bir emeklilik sistemi ile çalışabilme fırsatı sunulmaktadır.

İşveren Grup Emeklilik Sözleşmesi

İşveren olarak çalışanlarınızı BES’e dahil etmeniz ve ödenen katkı paylarını işçilerin ücretiyle ilişkilendirmeden ticari kazançlarınızın gider hanesinden düşürebilirsiniz.

Bundan önceki yazımız olan Hesap İşletim Ücretleri 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir