Boşanma Avukatı Ücreti 2020 – Boşanma Masraf Tutarları

Türkiye’de her yıl averaj 150.000 şahıs boşanıyor. Üstelik boşanma süreci, {hiç de} kolay bir süreç değil. Boşanma mahkemelerde aylar süresince devam eden celseler sonucu nihayete erişmesi sebebiyle boşanacak kişilerin bir boşanma avukatıyla emek harcaması gerekiyor. Boşanma süreci aynı evlilik süreci şeklinde hem ruhsal olarak hem de maddi olarak sağlam bir duruş gerektiriyor. Peki boşanma avukatı tutarı 2020 senesinde ne kadar? Boşanma avukatı ücretleri 2020 senesinde arttı mı? Boşanma davası iyi mi açılıyor ve boşanma davası açma tutarı ne kadar? İzmir boşanma avukatı ücretleri, İstanbul boşanma avukatı ücretleri, Ankara boşanma avukatı ücretleri, Bursa boşanma avukatı ücretleri ve boşanma süreci harcamalarıyla ilgili tüm bilgiler bu yazımızda.

boşanma avukat ücreti 2020

boşanma avukat tutarı 2020

Boşanma Avukatı Ücretleri 2020

Boşanmaya dair son güncel istatistik 2020 yılına ilişik. Bu istatistiğe baktığımızda 2020 senesinde boşanmaların 2020 yılına gore %10’dan fazla arttığını gözlemliyoruz. Boşanma istatistiklerinin artması ve boşanmaların çoğalması  boşanma avukatı tutarı 2020 senesinde ne kadar olacak sorusunu akıllara getiriyor. Her ne avukata ödenecek asgari bir ücret tutarı her yıl Resmi Gazete’de yayınlansa da avukatlar bu tarifeden bağımsız olarak kendi ücretlendirme tarifelerini oluşturmaktadırlar. Boşanma şeklinde çetrefilli davalarda avukat ücretlerini belirleyen bazı kriterler vardır. Boşanma avukatı ücretini belirleyen en mühim kriter davanın zorluğudur. Söz mevzusu boşanma davasının zorluğuna gore boşanma avukatının davaya harcayacağı vakit ve emek şeklinde faktörlerle beraber ücret de artacaktır. Hakkaten bu sıkıntılı süreçte avukatınızın yapacağı araştırma, yazışma ve işlemler kimi zaman oldukça fazla emek gerektirmektedir. Harcanan emek, boşanma avukatının ücretini belirleyecektir.

Boşanma Avukatları Ücretleri 2020 Senesinde En Azca Ne Kadar?

Her yıl Resmi Gazete’de avukatların hangi mevzularda minimum ne kadar ücret alabileceklerine dair bir avukatlık asgari ücret tarifesi yayınlanır. Söz mevzusu bu tarifeye gore boşanma avukatı tutarı 2020 senesinde minimum minimum miktar 3.400 TL olacaktır. Sadece bu ücretin minimum ücret bulunduğunu ve oldukça azca avukat tarafınca kabul edildiğini hatırlatmamızda yarar var. Tecrübeli bir avukat sizden oldukça daha çok ücret talep edebilir. Ek olarak ücretlendirme mevzusunda davanızın durumu da etkili olmaktadır. Basitçe çözümleneceği öngörülen bir dava ile sıkıntılı bir davanın avukat harcamaları aynı olmayacaktır. Boşanma avukatı ücretini minimum seviyesinde tutan avukatların çoğu zaman mesleğe yeni süregelen avukatlar olduğu düşünülürse, 3.400 TL ücret ödeyerek çalışacağınız avukatın bir miktar deneyim eksikliği olabilir. Bu durum bilhassa sıkıntılı davalarda büyük bir risk yaratmaktadır. Bu yüzden davanızın zorluğuna gore anlaşacağınız boşanma avukatı için birazcık daha yüksek ücret ödemek isteyebilirsiniz.

Minimum Boşanma Avukat Tutarı Mevzusunda Dikkat Edilmesi Ihtiyaç duyulan Bilgiler

Lütfen dikkat, avukatlık asgari ücret tablosuna gore boşanma avukatına ödenmesi ihtiyaç duyulan meblağ 3.400 TL olmakla beraber bu tutara ek olarak vergi, fotoğraf, harç ve bazı öteki harcamalar eklenecektir. Lütfen yazımızın tamamını okumadan minimum tutarı dikkate alarak tüm boşanma dosyanız için avukata ödeyeceğini toplam tutarın 3.400 TL olduğu kanısına varmayın. Boşanma süreci uzun ve oldukça masraflı bir süreç olabilmektedir. Biz elimizden geldiği kadarıyla süreç süresince ortaya çıkabilecek tüm harcamaları bu yazımızda toparladık. Gene de süreç içinde fazladan harcamalarla karşılaşabilirsiniz.

Minimum düzeydeki boşanma avukatı tutarı 2020 mevzusu ele alınırken mevzu edilen 3.400 TL’lik harcamaya, karşı dava tutarı ile nafaka ve mal ayrılığı davalarının ücretleri dahil değildir. Bu tutarlar, ek olarak ilave edilmekle beraber, hesaplama sonucu oluşacak meblağ gene de süreç süresince yapılacak tüm avukat harcamalarını yansıtmayabilir.

Boşanma Avukatları Ücretleri 2020 Senesinde Toplam Ne Kadar?

Kamuoyunda boşanma avukatı tutarının 3.400 TL olduğu yönünde bir idrak var, sadece bu idrak tam anlamıyla gerçeği yansıtmıyor. Fotoğraf, vergi, harç ve oluşan bazı öteki harcamalarla beraber boşanma avukatı tutarı 2020 senesinde çekişmeli boşanma davaları için minimum 7.000 TL olmaktadır.

Sadece avukata ödenmesi ihtiyaç duyulan minimum tutarı belirleyen avukatlık tarifesini kabul edip etmemek avukatların elindedir ve avukatların bir çok bu tarifeyi uygulamazlar. Zira tarife, alt limit şartlarını belirlemektedir. Üst limit avukatın tecrübesine gore değişim izah edebilir. Alanında başarısını kanıtlamış bir boşanma avukatı minimum tarifeye kesinlikle uymayacaktır. Fazlaca iyi bir boşanma avukatı tutmanız durumunda boşanma avukatına ödeyeceğiniz meblağ 20.000 TL’ye kadar çıkmaktadır. Kısaca boşanma avukatı tutarı 2020 senesinde aslına bakarsak 7.000 TL ile 20.000 TL içinde değişmektedir.

Toplam Boşanma Avukatları Ücretlerini Hesaplarken Dikkat Edilmesi Ihtiyaç duyulan Noktalar

Dikkat! Verilen tutarlar çekişmeli boşanma davalarında geçerli olan tutarlardır. Bu tür boşanma davaları iki ile üç yıl sürebilmektedir. Anlaşmalı boşanma davaları çoğu zaman üç dört ay içinde ve tek celsede biter. Anlaşmalı boşanma davaları için çoğu zaman boşanma avukatı tutarı 5.000 TL ile 6.000 TL içinde olmaktadır. Ek olarak yukarıdaki ücretlerin hiçbirine mahkeme harcamaları dahil değildir. Oluşacak mahkeme harcamaları müvekkil tarafınca ek olarak ödenmelidir. Mahkeme harcaması  harç adı altında eğitim edilir ve 400 TL ile 500 TL içinde değişmektedir.

Boşanma avukatı tutarı 2020 hesaplaması yaparken birçok kalem olduğundan yazımızı sonuna kadar okumadan, toplam avukat tutarı hakkında informasyon sahibi olamazsınız. Ek olarak yazımızda verilen ücret detayları hiçbir vakit kati ücret tutarını ifade edemez. Zira avukat ücretleri davanıza hususi olarak belirlenir. En doğru toplam tutarı öğrenmek için davanızın içeriğiyle beraber avukatlık bürolarından fiyat teklifi alabilirsiniz. Avukatlık bürolarından aldığınız teklifin son toplam ücret olup olmadığını ve yapılacak fazladan harcamaları bürodan detaylı olarak öğrenin. Avukatlık bürolarının size sunmuş olduğu ücretler davanızın içeriğine gore belirleneceği için daha doğru ve kati ücretler olacaktır. Sadece gene de birçok harcama kalemi barındıran bu süreçte sonradan değişik ve büyük harcamalarla karşılaşmamak için fiyat araştırma esnasında büronun size toplam ve son tutarı verdiğinden güvenli olmanız gerekebilir.

Boşanma Avukatı Tutarı Iyi mi Belirlenir?

Bir boşanma davasında avukat ücretini genel olarak avukatın harcayacağı çaba belirler, sadece bu çaba ve ücret miktarını belirlemede kullanılan birçok yöntem vardır. Boşanma avukatı tutarı 2020 yazımızın bu bölümünde boşanma avukatı ücretlerini ortaya çıkaran faktörlerden bahsedeceğiz. Bu faktörlerin başlangıcında avukatın çeşitli kurumlarla ne kadar yazışma yapacağı, müvekkili ile ne kadar görüşmesi gerektiği, dava stratejisi ve delillerin toplanmasının ne kadar emek gerektirdiği, bilirkişi raporları, hizmet durum belgeleri şeklinde faktörler geliyor. Ek olarak yaşadığınız şehrin de fiyatlandırmada ne olursa olsun tesiri olacaktır.

Hangi Nedenler Boşanma Avukatı Harcamalarını Arttırır?

Boşanma avukatı tutarı 2020 senesinde belirlenirken bazı durumların oluşması, masrafların artmasına niçin olmaktadır. O nedenlerden bazıları şunlardır:

  • Taraflar birbirlerine karşı deliller sunuyorsa (durum daha karmaşık hale gelir ve avukat harcaması artar.)
  • Ailenin ve boşanmanın mevzusuyla ilgili öteki kurumlarla yapılacak yazışmalar (ciddi bir emek gerektirir ve avukat harcaması artar.)
  • Bilirkişi raporları (ciddi harcama getiren işlemlerdir ve avukat harcaması artar.)
  • Çocuklar, nafaka, mal varlığı şeklinde en eleştiri mevzularda anlaşmazlıklar sürüyorsa (çözüm zorlanır ve avukat harcaması artar.)

2020 Yılı Boşanma Mal Paylaşımı Iyi mi Olur?

Boşanma avukatı tutarı 2020 hesaplamasının en mühim bölümlerinden bir tanesini mal paylaşımı mevzusu oluşturuyor. Anlaşmalı evliliklerde esasen çözümlenmiş olan bu durum, çekişmeli evliliklerde kangrene dönüşebiliyor. Taraflar, anlaşmalı boşanma yapıyorsa boşanma gününden ilkin avukat yardımıyla mal paylaşımı mevzusunda ve öteki tüm mevzularda anlaşmaları gerekir. Antak kalma sağlandığı takdirde mal mevzusu mahkemeye yansımayacaktır. Fakat çekişmeli boşanmalarda mal paylaşımı mevzusu ciddi bir problem olabilmektedir.

Tarafların evlilik sonrası edinmiş olduğu ortak malların durumu, boşanma davası sonuçlandıktan sonrasında gündeme gelmektedir. Eğer anlaşmalı paylaşım yapılırsa bir problem çıkmayacaktır, sadece bir ihtilaf var ise ek olarak mal ayrılığı davası açılması gerekmektedir. Yaygın uygulamaya gore boşanma davasının üstünden iki üç ay geçtikten sonrasında mal ayrılığı davası açılmaktadır. Bu uygulama ile boşanma bittikten derhal sonrasında mal ayrılığının da gerçekleşmesi amaçlanmaktadır. Eğer yukarıda sıraladığımız başlıklara ek olarak mal ayrılığı davası açmanız gerekiyorsa 2020 yılı mal ayrılığı davası avukat tutarı minimum 3.400 TL ve eğitim edilen meblağ üstünden %15 paydır. Ek olarak bu ücretin üstüne harç, vergi, fotoğraf ve öteki harcamalar eklenecektir.

boşanma2020 Velayet Davası Avukat Tutarı

Boşanma avukatı tutarı 2020 yazımıza ne olursa olsun 2020 velayet davası avukat ücretini de eklememiz icap ettiğini düşünüyoruz. Velayet mevzusu boşanma süreçlerinde ortaya çıkan en mühim konuların başlangıcında geliyor. Ihmal etmeyin ki boşanma birden oldukça tarafı ilgilendiren bir süreçtir ve bu süreç, kendi içinde birçok süreci barındırmaktadır. Eğer tarafların evladı var ise boşanma ile beraber velayet davası avukat tutarı de gündeme gelecektir. Velayet davası avukat tutarı gene tüm öteki harcamalar yok sayıldığında 3.400 TL olacaktır. Yazımızda sıraladığımız ve ödenmesi ihtiyaç duyulan ücretleri de ek olarak göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Toplam Boşanma Davası Harcaması ve Toplam Boşanma Harcaması 2020 

Boşanma avukatı tutarı 2020 senesinde hesaplanırken ne yazık ki yukarıda saydığımız ücretler haricinde bazı ücretler söz mevzusu olmaktadır. Toplam boşanma davası ücretini hesaplamak isteyen kişiler eğer anlaşmalı boşanma yapacaklarsa yukarıda verdiğimiz ücretler üstünden harcama hesaplaması yapabilirler. Sadece çekişmeli boşanma davası söz mevzusu olduğunda karşı dava harcaması, nafaka ve mal ayrılığı, velayet davalarının harcamaları da toplam boşanma harcamasına eklenecektir.

Tüm bunlara ek olarak bir boşanma davasında açılış harcı, bilirkişi tutarı, bulgu tutarı, şahit tutarı, istinaf harcı, icra harcamaları şeklinde birçok harcama kalemi ortaya çıkabilmektedir. Bu yüzden toplam boşanma harcaması 2020 senesinde çekişmeli davalarda oldukça değişebilmektedir ve davanın mahiyetine gore ortaya çıkmaktadır.

Boşanma Davası Ücretini Hangi Taraf Öder 2020

Boşanma, her iki tarafı da ilgilendiren bir durum olduğundan boşanma davası avukat ücretini hangi tarafın ödeyeceği merak edilmektedir. Boşanma davası ücretini hangi tarafın ödeyeceği boşanmanın türüne gore değişim göstermektedir. Anlaşmalı boşanmalarda taraflar eğer tek bir avukat ile çalışıyorsa tek bir avukatın ücretini eşit olarak paylaşmaktadır. Sadece anlaşmalı boşanmalarda taraflar isterlerse harcamasını ödemek şartıyla kendi avukatları ile çalışabilirler. İki üç yıl sürebilen çekişmeli boşanma davalarında ise tarafların birer zorunluluk olarak kendi avukatlarını tutmaları gerekir.

Boşanma Avukatı Tutarı Ne Süre Ödenir?

Boşanma avukatı tutarı 2020 senesinde boşanma davasına karar verdiğiniz anda işlemlerin başlatılması için avukata ödenmektedir. Tüm avukatlık büroları bu parayı önden eğitim etmek isteyecektir. Fakat birçok avukatlık bürosunun ödeme kolaylığı sağlandığı bilinmektedir. Avukat harcamaları taksitle ödenebilmektedir.

Avukatlık bürosuyla anlaştığınız ve ödemesini önden yaptığınız bu meblağ kesinlikle boşanma sürecinin tek harcaması değildir. Boşanma sürecinde harcaması belli kalemler olmakla beraber, bazı sürpriz harcama kalemleri de süreç başladıktan sonrasında ortaya çıkabilir. Bu durum dava dosyanızın ne kadar karmaşık olduğu ile direkt alakalıdır. Bazı kişiler avukata baştan ödedikleri bu tutarı son meblağ olarak düşündükleri için bilgilendirme ihtiyacı duyduk. Avukat ile bir meblağ üstüne antak kalma yapmadan ilkin, bu tutarın neleri kapsayacağı ve sonradan hangi masrafların ortaya çıkabileceği şeklinde mevzularda birazcık düşünmeniz gerekebilir. Sonradan, dava dosyanızla bağlantılı olarak ortaya çıkan bazı harcamalar, avukata ödediğiniz tutardan daha çok harcama yapmanıza niçin olabilir.

Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?

Anlaşmalı boşanmalar tek celsede, üç ay şeklinde oldukça kısa bir vakit diliminde gerçekleşebilir. Sadece çekişmeli boşanma davaları iki ile üç yıl içinde sürebilmektedir. Çekişmeli boşanma davalarına bağlı olarak gerçekleşecek öteki davalarla beraber süreç ciddi anlamda uzayabilmektedir.

Türkiye Boşanma İstatistikleri 2020

Boşanma ile ilgili en güncel istatistik 2020 yılına ilişik. TÜİK tarafınca 2020 senesinde 142 bin 448 kişinin boşandığı duyurulmuştu. Aynı istatistiklere gore en oldukça boşanma İzmir’de gerçekleşiyor.

İzmir Boşanma Avukatı Ücretleri 2020

Boşanmaların en yoğun yaşandığı kent İzmir’de boşanma avukatı tutarı 2020 senesinde öteki büyük şehirlerde olduğu şeklinde averaj anlaşmalı boşanma davaları için 5.000 TL ile 6.000 içinde, çekişmeli boşanma davaları için 7.000 TL ile 20.000 TL içinde değişmektedir.

Avukatlık asgari ücret tarifesinden bağımsız olarak her yıl barolar kendileri tavsiye durumunda ücretler duyurmaktadır. İzmir Barosunun tavsiye niteliğindeki fiyatlarına uyan boşanma avukatları sizden yukarıda belirttiğimiz alt limitlerin daha üstünde ücretler talep edecektir.

İstanbul Boşanma Avukatı Ücretleri 2020

Türkiye’nin nüfusu en kalabalık şehri İstanbul’da boşanma avukatı ücretleri 2020 senesinde oldukça değişken olabilir. Bilhassa anlaşmalı boşanma davalarında avukat tutarı daha durağan(durgun) ve düşük miktarlı olmaktadır. Averaj 6.000 TL anlaşmalı boşanma avukatı tutarı ödemeniz kafi olacaktır. Sadece çekişmeli boşanma davalarında avukat harcamaları oldukça daha çok tutmaktadır.

Çekişmeli boşanma davaları ise oldukça daha çetrefilli davalar olup iki ile üç yıl içinde sürebilmektedir. Bu tür davalarda avukat tutarı davanın içeriğine, avukatın harcayacağı zamana ve tecrübesine gore değişmekle beraber İstanbul’da averaj 7.000 TL’den 20.000 TL’ye kadar değişecektir. İstanbul’da averaj bir avukatla çekişmeli boşanma davasında çalışmak için ödemeniz ihtiyaç duyulan meblağ 10.000 TL’dir.

Ankara Boşanma Avukatı Ücretleri 2020

Avukat ücretlerinin şehirlere gore değişim gösterebileceğini yazımızda belirtmiştik. Ankara’da avukat ücretlerinin öteki büyükşehirlere oranla daha uygun bulunduğunu gözlemliyoruz. Ankara’da anlaşmalı boşanma avukat tutarı averaj 5.000 TL olmakla beraber, çekişmeli boşanma davalarında ödemeniz ihtiyaç duyulan en düşük meblağ 7.500 TL’dir.

Bursa Boşanma Avukatı Ücretleri 2020

Bursa da büyükşehirler içinde uygun avukatlık ücretleri ile dikkat çeken şehirlerden bir tanesi. Boşanma avukatı tutarı 2020 senesinde Bursa’da anlaşmalı boşanmalar için 5.000 TL olurken, çekişmeli evlilikler için 7.000 TL’den başlamaktadır.

Boşanma Davalarıyla İlgili Bazı Öteki Bilgiler

Boşanma avukatı tutarı 2020 başlıklı yazımızı sonlandırmadan ilkin boşanma davalarıyla ve boşanma avukat ücretleriyle ilgili bazı öteki detayları sizlerle paylaşmak istiyoruz.

  • Anlaşmalı boşanma için tarafların çocuk velayeti, nafaka, mülk paylaşımı şeklinde boşanmanın tüm neticeleri mevzusunda anlaşmaya varmış olması gerekir
  • Anlaşmalı boşanma için mahkemenin belirlediği boşanma gününde, tarafların tüm hususlarda anlaşmış olarak mahkemede hazır olmaları gerekir
  • Anlaşmalı boşanma davası açabilmek için tarafların minimum 1 yıl süreyle evli kalmış olmaları gerekir
  • Eğer eşler anlaşmalı boşanma davası için aynı avukatla çalışıyorsa, o avukatın yansız ve adil olmasına dikkat edilmelidir. O avukat iki tarafa adil olmalı ve anlaşmayı adaletle yönetmelidir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir