Çeyiz Parası, Evlenme Yardımı Nasıl Ve Nereden Alınır?

Sevgili ziyaretçilerimiz; pek oldukca genç çiftimizi yakından ilgilendiren ve uzun süreden beri kamuoyunu meşgul eden bir çeyiz parası, evlenme yardımı iyi mi ve nereden alınır mevzusuna açıklık getireceğiz. Bu yazımızda çeyiz parası ve evlenme yardımı nedir, şartları nedir, kimler faydalanabilir, lüzumlu evraklar nedir şeklinde soruların detaylı cevaplarını bulabileceksiniz.

Çeyiz Parası ve Evlenme Yardımı Nedir?

Aile ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı önderliğinde hazırlanan ve öteki ilgili bakanlıkların da desteğiyle meclise sunulan çeyiz parası ve evlenme yardımı nihayet kanunlaştı. Böylece devlet, ilk kez evlenecek olan ve 27 yaşını doldurmamış genç çiftlere çeyiz parası denilen evlenme yardımı verecek. Bunun için 27 yaş sınırının yanı sıra T.C vatandaşı olmak ve yurtiçindeki herhangi bir bankadan çeyiz hesabı açtırarak minimum 3 yıl süresince kesintisiz olarak bu hesaba katılım payının ödenmesi gerekiyor. Çeyiz hesabında minimum 3 yıl süresince biriken paranın % 20’si kadarını devlet evlenecek olan genç çiftlere evlenme yardımı olarak veriyor. Çeyiz parası olarak da malum evlenme yardımında üst sınır ise 5 bin TL olarak belirlenmiş. Şu demek oluyor ki hesapta biriken paranın % 20’si 5 bin TL’yi geçemeyecek. Mesela çeyiz hesabında minimum 3 yıl süresince 30 bin TL biriktiren ve parasını çekmek isteyen kişiye bu paranın % 20’si olan 6 bin Tl daha verilmesi gerekmektedir. Fakat üst sınır 5 bin TL olarak belirlendiği için bu kişiye çeyiz yardımı olarak 5 bin TL verilecektir. Çeyiz parası, evlenme yardımı konularının ne olduğuna açıklık getirdikten sonrasında şimdi de çeyiz parası, evlenme yardımı iyi mi ve nereden alınır, lüzumlu evraklar nedir onlara bakalım.

Çeyiz Parası, Evlenme Yardımı Iyi mi Ve Nereden Alınır?

Çeyiz parası için yazımızın başlangıcında da belirttiğimiz suretiyle yurtiçindeki bir bankadan çeyiz hesabının açtırılması gerekir. Bu hesabın açılması için kimlik belgesinin olması yeterlidir. Minimum 3 yıl süreyle bu hesaba para yatırılmasının peşinden şahıs bankaya başvurarak parasını talep edebilir. Parasının yanı sıra 5 bin TL ye kadar devlet yardımı da % 20 oranında kendisine verilir. Çeyiz parası, evlenme yardımı iyi mi ve nereden alınır sorusunun cevabı görüldüğü suretiyle buy kadar basittir.

Evlilik kredisi hakkında makalemizi okumak için linki tıklayınız.

Bundan önceki yazımız olan İban Numarasından Şube Kodu Nasıl Bulunur? başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir