Diğerlerine Göre En Kolay Kredi Veren 5 Banka Örneği ve Sebepleri

Bankalar tüketicilere kredi verme mevzusunda her ne istekli olsa da; bazıları politikaları gereği bazıları da risk analizleri gereği tüketicilerin kredi başvurularını reddedebiliyor. Sadece bazı bankalar ise tüketicilere kredi verirken; daha esnek kurallara haiz olduğundan daha kolay kredi verebiliyor. Doğal ki  bunun da belli bir sınırı bulunuyor.

Bu yazımızda; diğerlerine gore en kolay kredi veren 5 banka örneği ve sebepleri üstünde duracak ve sizleri bu mevzu hakkında aydınlatmaya çalışacağız.

Bankalar Kredi Verirken Neyi Dikkate Alıyor?

Bankalar biz tüketicilere kredi verirken netice itibariyle bu parayı bir borç olarak veriyor ve üstüne faizini ilave ederek bizlerden öğrenim ediyor. Mevzuyu kendi açımızdan düşünüp ele alacak olursak; takdir ederseniz hepimiz de birisine borç vermeden ilkin bu şahıs, vereceğimiz parayı bizlere geri ödeyebilir mi diye bir oturup düşünürüz. Aslına bakarsanız; bankalarında tam olarak yaptığınını bu bulunduğunu söyleyebiliriz. Doğal ki  bankanın bu mevzuda bir düşünce vermeden ilkin dayandığı bazı kriterler var. Şimdi bu kriterlere bakalım.

Kredi Notu

Bankaların herhangi bir kişiye kredi vermeden ilkin ilk baz almış olduğu kriteri kredi notudur. Kredi notunuz kafi düzeyde ise; kredi çekebilme mevzusunda şansınız epeyce yüksek anlama gelir.

Aylık Gelir Düzeyi

Kredi çekmek isteyen kişinin belgenebilir aylık gelir düzeyi de bankaların kredi başvurularını değerlendirmede kullandığı bir başka kıstastır.

Çekilmek İstenen Kredi Miktarı

Gene aynı şekilde kendimizi bankaların yerine koyacak olursak; bizlerden 1.000 TL isteyen bir şahıs ile 10 bin TL isteyen bir kişiyi aynı kefeye koymayacağımız benzer biçimde bankalar da bu mevzuya bu şekilde yaklaşacaktır. Çekilmek istenen kredi tutarı arttıkça kredinin çıkması ihtimali gittikçe zayıflayacaktır. Doğal ki bu aşamada aylık belgelenebilir geliri miktarımız da ek olarak ehemmiyet arz edecektir. Eğer ödeme gücünüz var ise ve kredi notunuz yüksekse, banka kredi limitleri mevzusunda sınırları daha da yukarı çekecektir.

Ödenmemiş Banka Borçları

Eğer daha evvelden herhangi bir bankaya ödemediğiniz bir borcunuz var ise; bankalar arası sistemde bu gözükecek, bunun sonucunda da krediniz kuvvetle olasılık onaylanmayacaktır.

Öteki Kriterler

Saydığımız bu kriterlerin yanı sıra; krediyi onaylamadan ilkin gene banka tarafınca dikkate alınan birçok husus vardır. En önemliliklerini sizlere saymaya çalıştık. Şimdi de kolay kredi veren 5 banka örneğimize geçelim.

Kolay Kredi Veren 5 Banka

Aslına bakarsanız; bir çok banka tarafınca kredi çekme kapasitesi düşük olan kişiler için dönemsel olarak kampanyalar düzenlenebilmektedir. Dolayısıyla bu kampanyaları takip ederek, bir çok bankadan bu anlamda bir kredi çekebilmek mümkündür. Sadece genel uygulama olarak en kolay kredi veren bankalardan 5 ‘ini sayacak olursak; Denizbank, QNB Finansbank, Odeabank, Halk Bankası ve T.C. Ziraat Bankası bulunduğunu söyleyebiliriz.

Listemizde görüleceği suretiyle iki tane devlet bankası bulunmaktadır. Bu bankalar kamu kurumları olması sebebiyle inisiyatif kullanma mevzusunda oldukça fazla imkanları bulunmasa da; bilhassa işyar ve emeklilere kredi mevzusunda oldukça daha kolaylık sağlamaktadır. Öteki bankalar olan Denizbank, QNB Finansbank ve Odeabank ise; genel olarak değerlendirdiğimizde kredi mevzusunda daha esnek kuralları olan bankalardır. Bu bankaların gelir belgesiz kredi kampanyaları da olabilmektedir.

Bundan önceki yazımız olan Burgan Bank Kredi Başvuru Sonucu Öğrenme başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir