E Pasaport Nedir, Çipli Pasaportla Aynı Şey Mi?

Eğer siz de e geçişlik, elektronik geçişlik, çipli geçişlik, biometrik geçişlik şeklinde değişik adlar duyup “Iyi mi kısaca, benim bilmediğim başka pasaportlar da mı varmış!” tepkisini verenlerden biriyseniz, e geçişlik nedir sorusuna yanıt verdiğimiz yazımızda aradığınız tüm güncel detayları bulabileceksiniz. Aslına bakarsak e-pasaport kelimesini duyanların bu pasaportu yeni bir geçişlik zannetmesi fazlaca naturel. Her şeyin dijitalleştiği günümüzde pasaportların da elektronikleşmesi kimse tarafınca yadırganmıyor. Sadece “e geçişlik” kelimesi herkeste değişik bir çağrışım yapabiliyor. İşte bundan dolayı, bu kelime kafa karışıklığı yaratabiliyor.

Elektronik geçişlik nedir? Çipli geçişlik nedir? E geçişlik iyi mi alınır? E pasaportun düzgüsel pasaporttan farkları var mı? Yeni kimlikler geçişlik olarak geçiyor mu? E geçişlik harç bedeli ve e geçişlik tutarları ne kadar? E geçişlik geçiş işlemlerinde iyi mi kullanılır? E geçişlik hakkın en fazlaca dört gözle beklenen sorular ve cevapları için yazımızı okumaya devam edin.

E Geçişlik Nedir?

Öncelikli o en fazlaca dört gözle beklenen probleminin cevabıyla başlamış olalım: E geçişlik, elektronik geçişlik, biometrik geçişlik ve çipli geçişlik kelimeleri aynı geçişlik için kullanılıyor. Çipli geçişlik olarak da adlandırılan e geçişlik makinelerde okunabiliyor. Hani şu geçişlik esnasında görevli memurun işlemlerinizi yaparken pasaportunuzu okuttuğu makineler var ya, işte o makinelerde okunma özelliği taşıyan pasaportlara çipli geçişlik deniyor. Günümüzde Internasyonal Sivil Havacılık Örgütü üyesi ülkelerin tamamında bu biçim e pasaportlar kullanılıyor.

Eski pasaportların makinede işlenebilmesi mümkün değildi. Internasyonal Sivil Havacılık örgütü 2010 senesinde almış olduğu karar ile üye ülkelerde bir tek çipli pasaportların kullanılmasını kararlaştırdı. Türkiye’de de, tüm vatandaşların eski tip pasaportlarında yer edinen hakları yeni pasaporta taşınmıştı ve ülkemiz de tamamen çipli pasaporta geçmişti. Makinelere uyumlu olmayan eski tip pasaportlar, 2015 yılı itibarıyla tüm dünyada ortak kararla kaldırıldı. Peki e geçişlik nedir, ayrıcalıkları nedir? Yeni tip pasaportun eski tip pasaporttan fark ne?

E Geçişlik İnternetten Alınan Bir Geçişlik Türü Mü? E Geçişlik Nedir?

Bahsettiğimiz pasaportun adının e geçişlik olması birçok kişide bu pasaportun internetten alınabilen bir geçişlik olduğu düşüncesini yaratıyor. Aynı şekilde, “çipli geçişlik” isimlendirmesini duyanlar, pasaportunda herhangi bir çip göremeyince, pasaportlarının eski geçişlik bulunduğunu düşünebiliyorlar. Bu düşüncelerin hiçbiri doğru değil. E geçişlik olarak malum geçişlik şu anda yaygın olarak her insanın haiz olduğu pasaporttur. Pasaportun iç tarafında, sizin tespit edememiş olmanızın oldukça düzgüsel olduğu bir çip barındırır. Sınır görevlisinin pasaportunuzu açıp makineye okuttuğu o anı hatırlarsanız, bu çipin varlığını idrak etmek sizin için daha kolay olabilir. E pasaportun üstünde kredi kartlarındaki şeklinde belirgin bir çip bulunmaz.

Geçişlik vermekle yetkili müessese Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü olup, geçişlik almak için lüzumlu belgeleri toplamalı ve nüfus müdürlüklerine müracaat etmelisiniz. İnternetten geçişlik almak günümüz şartlarında uygulanan bir yöntem değildir. Eğer o şekilde bir yöntem bigün söz mevzusu olursa, en güncel detayları bulabileceğiniz sitemizde o yöntemle ilgili detayları de kesinlikle size aktarırız. 🙂

E Pasaportun Ayrıcalıkları Nedir?

Yaşantımız dijitalleştikçe kolaylaşıyor. Öncesinden saatler boyu devam eden işlemler, günümüzde birkaç saniyede gerçekleşebiliyor. Bunun en büyük örneği havalimanları. E geçişlik öncesi yurt dışına çıkan hepimiz, sınır kontrollerinin bitmek tükenmek bilmeyen kuyruklarını fazlaca iyi bilir. Öncesinden sınırları geçebilmek ve ülkelere giriş yapabilmek için geçişlik kontrolünde önünüzdeki insan kuyruğuna tek tek -elle- işlem yapılmasını bekliyordunuz. Günümüzde çipli geçişlik uygulamasının taşımış olduğu işlemler yardımıyla polis pasaportunuzdaki işlemleri büyük bir hızla gerçekleştirebiliyor. Böylece sinir bozucu sınır kapısı kuyruklarına katlanmak, ömrünüzün bir bölümünü havaalanlarında geçirmek zorunda değilsiniz.

Çipli Pasaportlar Yardımıyla Süratli Geçişlik Geçiş Sistemi Uygulanabiliyor

5 senedir tüm dünyada kullanılan e-pasaportların havaalanlarındaki bekleme süresini kısalttığı malum bir gerçekti. Sadece e geçişlik nedir, ne işe yarar şeklinde soruların cevapları hala havada kalıyordu. İşte bu sorulara yanıt olabilecek en büyük gelişmelerden bir tanesi şu anda İstanbul Havalimanı’nda kontrol ediliyor. Yolcular haiz oldukları çipli pasaportlarını makinelerine okutarak süratli bir halde geçiş yapabiliyorlar.

E Geçişlik Nedir, Süratli Geçişlik Geçiş Sistemi Iyi mi İşliyor?

Yolculara büyük süre kazandırması beklenen süratli geçişlik sistemini yeni çipli geçişlik sahibi her yurttaş kullanabilecek. Bu sistem yardımıyla sınırlardan geçiş yapmak 20 saniyeye kadar düşebilir. Yüz tanıma sistemiyle entegre çalışan süratli geçişlik geçiş sisteminin işleme mantığı şu şekilde:

 1. Pasaportunuzu makineye okutuyorsunuz.
 2. Makine yüzünüzü algılayıp pasaporttaki fotoğrafla kıyaslıyor ve sizin geçişlik sahibi olduğunuzu onaylıyor.
 3. Çipli pasaportunuzda kayıtlı parmak iziniz sisteme işleniyor.
 4. İşte bu kadar! En fazla 20 saniye devam eden bu işlem sonrası ülkeye giriş yapabilirsiniz.

Bilinmiş olduğu suretiyle yeni e pasaportlar içinde birçok bilgiyi barındırıyor. Biometrik data, parmak izi bilgisi, ad, soyad, uyruk ve öteki tüm bilgilerinizin kayıtlı olduğu e-pasaportların önemi, uygulamanın ortaya çıkmış olduğu tarihten on yıl sonrasında, günümüzde daha net ortaya çıkıyor. Şu anda İstanbul Havalimanı’nda 16 geliş yönlü, 10 gidiş yönlü ve 4 geçirme yönlü toplam 30 süratli geçişlik geçiş bankosu etken olarak kontrol ediliyor. Sistemden başarıyla geçen yolcuların pasaportuna, güvenlik görevlisi tarafınca damga işlemi yapılıyor.

Bu uygulama ileride Türkiye’deki tüm havalimanlarında ve sınır kapılarında yaygınlaşınca e pasaportun önemi artacaktır.

E Geçişlik Nedir? Çipli Pasaportun Öteki Özellikleri Nedir?

“Pasaportum kayboldu, ne yapmalıyım?” diye kara kara düşünüyorsanız, daha çok kaygı etmenizi gerektirecek bir durum yok. Pasaportunuzun yitik yada çalıntı bulunduğunu güvenlik birimlerine bildirmenizle beraber artık çipli pasaportunuz, sınır kontrollerinde kolaylıkla tespit edilebilir. Eğer yurt haricinde iseniz mesai saatleri içinde pasaportunuzun yitik bulunduğunu dış temsilciliklere bildirmeniz gerekmektedir.

E Pasaportun En Mühim Özellikleri

E pasaportun eski pasaporta gore haiz olduğu en mühim özellikler içinde şu bilgilere yer verilebilir:

 • Yolcu kimliğinin saptanması işlemi eski pasaporta gore daha güvenli şekilde yapılmaktadır
 • Kişisel bilgiler daha güvenli şekilde muhafaza edilmektedir
 • Kimlik hırsızlığı ve belge tahrifatı şeklinde mevzularda daha başarıya ulaşmış sonuçlar elde edilmektedir
 • Internasyonal Sivil Havacılık Örgütü’nün standartlarına uygun olarak bir tek Ankara Gölbaşı’ndaki Geçişlik Basım Merkezi’nde üretilmektedir ve PTT ile gönderilerek, -başvuru esnasında değişik bir informasyon vermediyseniz- bir tek şahsınıza teslim edilmektedir

E Geçişlik Güvenli Mi? E Pasaportta Kullanılan Güvenlik Önlemleri

E geçişlik nedir sorusuna cevap vermeye devam ediyoruz. E pasaportlarda yer edinen çip yardımıyla,kişinin bilgilerinin elektronik ortamda depolanabilmesi, kişilerin kimlik güvenliğini kolaylaştırıyor. Bu durum elektronik pasaportları son aşama işlevsel kılıyor. Sadece daha mühim bir nokta var. O da elektronik pasaportlarda kullanılan güvenlik önlemleri noktası. Yeni pasaporttaki güvenlik tedbirleri eski pasaporta gore kayda kıymet oranda fazla.

Yeni e geçişlik basımında kullanılan güvenli elektronik yongalar sahteciliğin azaltılmasında mühim bir rol oynuyor. Ek olarak eski geçişlik defterlerine gore haiz olduğu yeni kapak tasarımı ve baskı özellikleriyle daha uzun süre kullanılabiliyor. Eski pasaportlarla kıyaslandığında fazlaca daha çok güvenlik önlemi içeren ve daha güvenliği olduğu kati olan elektronik pasaportlarda ileri teknolojiden yararlanılıyor.

E Geçişlik Nedir, E Geçişlik Başvurusu Iyi mi Yapılır?

E pasaportun web üstünden alınan bir geçişlik olmadığını aktarmıştık. Her ne kadar bir tek interneti kullanarak geçişlik almak mümkün olmasa da, geçişlik alırken internetten yararlanmanız son aşama mümkün. Yaşadığınız yerdeki nüfus müdürlüğünde gerçekleşecek geçişlik randevusunu internetten alabiliyorsunuz. E geçişlik almak için sırayla şu adımları takip etmeniz gerekiyor:

 1. Ilk olarak e-pasaport için lüzumlu evrakları toplayın. (Lüzumlu evraklar yazının devamındaki başlıkta sıralanacak.)
 2. Sonrasında, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün buluşma portalını kullanarak buluşma alın. (buluşma.nvi.gov.tr)
 3.  Aldığınız buluşma vakti ulaşmadan önce Maliye Bakanlığı’nın vergi öğrenim yetkisi verdiği bankaların bir tanesine gidin ve vezneden sıra alarak, geçişlik harç tutarı ile geçişlik defter bedelini yatırın.
 4. Dekontları müracaat dosyanıza ilave ederek buluşma günü ilçenizdeki nüfus müdürlüğünden randevunuzu tamamlayın.

Daha detaylı bilgiler için tıklayın: Pasaport Nasıl Çıkartılır 2020

E Geçişlik Nedir? E Geçişlik Randevusu Alırken Bilinmesi Gerekenler

İnternetten e geçişlik başvurunuzu başlatmadan ilkin bilmenizde fayda olan bazı noktalar var. O noktalardan ilki ve en önemlisi şu: Randevunuzu tamamlamak için bir e-mail adresine gerekseme duyacaksınız. Eğer bir e-mail adresiniz yoksa, e geçişlik buluşma işlemini tamamlamanız mümkün olmayacak. Bundan dolayı işlemi başlatmadan ve yukarıdaki adımları takip etmeden ilkin eğer evvel kullandığınız bir email adresi yoksa, ilk olarak kendiniz için bir e mail adresi alın.

Geçişlik Buluşma Telefon

E-mail adresi olmayan kişilerin online geçişlik randevusu alma imkanı bulunmuyor. Eğer geçişlik buluşma talebinizi telefonla gerçekleştirmek istiyorsanız, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün ALO 199 Yurttaş Etkileşim Merkezi’ni arayarak geçişlik randevusu oluşturabilirsiniz. Türkiye’nin her yerinden bu numarayı aramanız mümkündür.

ALO 199 Yeni Kimlik Randevusu

NVI Genel Müdürlüğü ALO 199 hattı üstünden geçişlik buluşma taleplerini kabul etmiş olduğu şeklinde, yeni kimlik buluşma taleplerini de kabul etmektedir.

ALO 199 Yeterlik Randevusu

ALO 199 Vatandaşlık Etkileşim Hattı üstünden Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ile iletişime geçip yeterlik randevusu alabilirsiniz.

ALO 199 Yurttaş Etkileşim Merkezi

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü interneti ve öteki yazışma yayınlarını oldukça interaktif bir halde kullanıyor. Müdürlüğün ALO 199 hattı, telefondan geçişlik randevusu almak isteyen vatandaşlara hizmet veriyor.

Ek olarak NVI Genel Müdürlüğü’nün aynı isimle oluşturduğu son aşama interaktif bir web sitesi de mevcut. O site, öteki devlet kurumlarının web sitelerinde bulunamayacak şekilde, canlı destek bağlantısı ile de vatandaşların sorularına cevap veriyor. Eğer Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne sormak istediğiniz bir sual var ise, bu suali telefonla arayarak ya da ALO 199 sitesindeki canlı destek operatörüne yazılı olarak iletebilirsiniz. ALO 199 sitesine girdikten sonrasında sağ alt bölümde operatörle iletişime geçebileceğiniz yazılı bir yazışma alanı çıkmaktadır. ALO 199 sitesine gitmek için tıklayınız: ALO 199

E Geçişlik Nedir, E Geçişlik Başvurusu İçin Lüzumlu Belgeler Nedir?

Çıkartacağınız e pasaportun türüne gore toplamanız ihtiyaç duyulan belgeler değişim gösterecektir. Eğer hususi şartları yerine getirip yeşil geçişlik, gri geçişlik ya da siyah geçişlik başvurusu yapmıyorsanız, her insanın almış olduğu standart e geçişlik olan bordo pasaporta başvuracaksınız. Bordo e geçişlik başvurusu için toplamanız ihtiyaç duyulan evraklar şunlardır:

 • T.C. kimlik kartı, eski nüfus cüzdanı ya da geçici kimlik belgesi
 • Son altı ay içinde çekilmiş 2 tane biometrik foto
 • Var ise eski geçişlik
 • Geçişlik defter bedeli ve geçişlik harç bedeli dekontları

Yukarıda sıralanan belgeler klasik bordo geçişlik içindir. Şartları yerine getirmeniz durumunda öteki geçişlik çeşitlerine de müracaat yapabilirsiniz. Tüm geçişlik çeşitleri için toplanması ihtiyaç duyulan evrakları öğrenmek için tıklayın: Pasaport için Gerekli Evraklar 2020)

Yeni Kimlikler Geçişlik Olarak Geçiyor Mu?

2020 senesinde yürürlüğe giren uygulama ile beraber Türkiye’de yeni çipli kimlik sistemine geçildi. Yeni çipli kimlik sisteminin geçişlik yerine geçeceği söyleniyordu. Peki şu anda yeni çipli kimlik kartına haiz olan vatandaşların geçişlik almasına gerek kalmış mıdır? Yeni kimlikler geçişlik olarak geçiyor mu?

Yeni kimlik kartları geçişlik ile aynı işlevi görebiliyor. Bu mevzuda hiçbir sual işareti yok. Internasyonal Sivil Havacılık Örgütü’nün standartlarına uygun geliştirilen yeni kimlik kartlarını makineler okuyabiliyor. Ek olarak yeni kimlik kartlarında e pasaportlarda olan güvenlik yongası da bulunuyor.

Sadece yeni kimlik kartları hemen hemen tam anlamıyla geçişlik yerine kabul edilmiyor. Vize alınarak gidilen ülkelere gidecek yurttaşlarımızın yeni kimlik kartına haiz olsalar bile geçişlik çıkartması gerekiyor. Yeni kimlik kartları şu anda bir tek vizesiz gidilebilen ülkeler tarafınca geçişlik yerine kabul ediliyor. Bu mevzuda ileride yeni gelişmeler yaşanırsa (yeni kimlik kartının başka ülkelerde de geçişlik olarak kabul edilmesi şeklinde), yazımızı güncelleyerek sizi son durumdan bilgilendireceğiz.

E Geçişlik Harç Bedeli Ne Kadar? E Geçişlik Tutarları Ne Kadar?

E geçişlik harç tutarı her yıl tekrardan değerleme oranı ile beraber güncelleniyor. Bu yıl yüzde yirmiden fazla artan e geçişlik harç ücretleri, bir tek umuma mahsus (bordo) e geçişlik alacak vatandaşlar tarafınca ödeniyor. Yeşil, geri ve siyah e geçişlik alacak kişilerin e geçişlik harç tutarı ödemesi gerekmiyor.

E geçişlik harç tutarı pasaportu hangi süreyle aldığınıza gore değişim gösteriyor. Buna gore e geçişlik harç ücretleri,

 • 6 ay e geçişlik alanlar için 208,30 TL
 • 1 yıl e geçişlik alanlar için 304,40 TL
 • 2 yıl e geçişlik alanlar için 497,00 TL
 • 3 yıl e geçişlik alanlar için 705,90 TL
 • 10 yıl e geçişlik alanlar için 994,80 TL

Bu ücret yaşı fark etmeksizin bordo e geçişlik alacak tüm vatandaşlar tarafınca ödeniyor.

E Geçişlik Defter Bedeli Ne Kadar?

E geçişlik harç bedelinden değişik olarak e geçişlik defter bedelini yeşil, gri, bordo, siyah e geçişlik alacak tüm vatandaşlar ödüyor. Bu karşılık 2020 senesinde her e geçişlik türü için 160,00 TL. E geçişlik defter bedeli ödenmeden e geçişlik başvurusu tamamlanamıyor.

E Geçişlik Defter Bedeli Niçin Alınıyor?

Devlet tarafınca geçişlik harç bedeli olarak talep edilen vergiler bazı e geçişlik türleri için talep edilmiyor. Fakat defter bedelinde bu şekilde bir durum söz mevzusu değil. Peki e geçişlik defter bedeli niçin herkesten öğrenim ediliyor?

Bu sebeple yazımızın ilk bölümlerinde de bahsettiğimiz şeklinde yeni e pasaportlar yüksek güvenlik önlemleriyle, çipli olarak üretiliyor. Pasaportlar yüksek güvenlik standartlarına haiz olduğundan, pasaportların maliyeti her vatandaştan öğrenim ediliyor. Geçişlik defter bedeli, pasaportun basım maliyeti olup, geçişlik başvurusunda bulunacak her yurttaş tarafınca ödenmek zorunda olan bir ücret.

Biometrik standartlı pasaportlar bir tek Ankara Gölbaşı’nda bulunan Geçişlik Basım Merkezi’nde üretiliyor. Siz başvurunuzu tamamlayınca, bilgileriniz Ankara’ya gönderiliyor. Ankara Gölbaşı’ndaki merkezde yüksek güvenlikli pasaportunuzun basımı gerçekleşiyor. Sonrasında pasaportunuz averaj 3-5 gün içinde daha ilkin başvurunuzu yaptığınız nüfus müdürlüğünde verdiğiniz adrese PTT aracılığı ile gönderiliyor. Size de yüksek standartlı e pasaportunuzu teslim almak düşüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir