Emekliyim Kredi Alabilir Miyim?

Emekliyim Kredi Çekebilir miyim?

Türkiye ‘de ortalama olarak 12 milyon civarı emekli vatandaşımız bulunmaktadır. Dolayısıyla bu kesimin nüfus içinde ehemmiyet arz edecek derecede bir paya haiz olduğu görülmekte, bu da ticari anlamda değerlendirilmek için bilhassa bankalar başta olmak suretiyle emeklilere hususi kampanyalar düzenlenmesini sağlamaktadır. Bankalar açısından bu kampanyaların başlangıcında ise kredi kartı ve kredi kampanyaları gelmektedir. Şimdi siz kıymetli okurlarımız için bu yazımızda emekliyim kredi çekebilir miyim sorusuna yanıt verecek ve bazı hususi noktalara dikkat çekmeye çalışacağız.

Emekliler Kredi Çekebilir mi?

Bu sorumuzun cevabı; net bir halde evet olacaktır. Üstelik emeklilerin kredi çekebilmesi, bir çok çalışana bakılırsa daha kolaydır. Sebebi ise; maaşlarını devletten alıyor olmalarıdır. Bankaların risk politikası kapsamında, devletten maaş alan kişiler, risk düzeyi daha düşük olarak değerlendirilir. Bu da emeklilerin bankalardan oldukca daha kolay kredi çekebilmelerini sağlamaktadır.

PTT ‘den Emeklilere Hususi Kredi

Söz mevzusu kredi emeklilere hususi bir kredi olunca, bu mevzuda PTT ‘nin ciddi emek harcamaları olduğu görülecektir. Bilinmiş olduğu suretiyle PTT şubeleri üstünden emekli maaşı ödemeleri yapıldığı da hepimizin malumudur. Bu hizmeti kapsamında; anlaşmalı olduğu bankalar vasıtasıyla emeklilere hususi kredi finansmanı sağlamaktadır. Bu bankaların başlangıcında ise Aktifbank gelmektedir. Bunun yanı sıra TEB (Türk Iktisat Bankası), ING Bank ‘ta emeklilere hususi PTT Kredisi vermektedir. Detaylar için tıklayınız.

Hususi Sermayeli Bankalardan Emeklilere Hususi Kredi

Emekliye kredi

PTT ‘nin anlaşmalı bulunduğunu belirttiğimiz Aktifbank, ING Bank ve TEB dışındaki hususi sermayeli bankalar da emeklilere kredi verebilmektedir. Bilhassa emekli kişinin, emekli maaşın almış olduğu bankadan kredi çekebilmesi oldukça kolay olacaktır. Hem de bu biçim bir başvuruda belge ile ilgili bürokratik işlemler de daha azca olacaktır. Hangi bankalar emeklilere kredi veriyor bakacak olursak;

 • Yapı Kredi Bankası
 • Türkiye İş Bankası
 • Güvence Bankası
 • Ziraat Bankası
 • Halk Bankası
 • Vakıfbank
 • ING Bank
 • Etken Bank
 • TEB (Türk Iktisat Bankası)
 • Odeabank
 • Akbank
 • QNB Finansbank
 • com üstünden emekliler kredi başvurusu yapabilir.

Etken Bank Emekli Kredisi

50 bin TL ‘ye kadar 48 ay vade ile Etken Bank ‘tan emekliler kredi çekebilir. Başvuruları Etken Bank da alırken aynı şekilde PTT ‘den de müracaat yapılabilir. Detaylar için tıklayınız.

ING Bank Kredi Postam (Emeklilere Hususi)

Eğer maaşınızı PTT ‘den alıyorsanız, 45 bin TL ‘ye kadar ING Bank Kredi Postam kampanyasından yararlanabilirsiniz. Vade ile beraber yaş sınırı 75 olarak belirlenmiştir. Daha oldukca data için tıklayınız.

TEB PTT Jet Kredi

Türk Iktisat Bankası (TEB) ‘ndan emeklilere hususi kredi imkanı gösterilmekte olup, bu kredinin vade süresi için belirlenen azami süre 36 aydır. Yaş sınırı ise 70 ‘tir. Bu yaş sınırına vade süresi da dahildir. Ek olarak TEB ‘in emeklilere hususi kredisinde herhangi bir tahsis tutarı alınmamaktadır. Detaylar için tıklayınız.

Emeklilere Hususi Kredide Dikkat Edilmesi Gerekenler

Emeklilerin kredi başvurularında bilhassa bazı hususlara dikkat etmesi gerekiyor. Bu hususların başlangıcında ise yaş meselesi geliyor. Emeklilerin çoğunun yaşı ileri yaşlar olduğundan; yaş mevzusunda bankaların genel itibariyle belli sınırlar koyuyor. Bu sınırlara vade süresi de dahil ediliyor. Bu yaş sınırının aşılması halinde ya vade süresinin kısaltılması gerekiyor ya da kredi çıkmıyor.

Bir öteki mevzu da; kredi başvurucusu emekli de olsa, her insanın olduğu şeklinde emeklilerin de kredi notuna bakılıyor. Kredi notu düşük olanların maalesef kredi çekme şansları birazcık daha zor oluyor.

Sigorta Primleri Yüksek Çıkıyor

Maalesef emekliler yaş olarak ileri yaşlarda olduğundan; kredi sebebiyle meydana getirilen yaşam sigortası da yüksek çıkıyor. İlerleyen yaş, sıhhat durumu, vs. şeklinde faktörler kredi tahsisi esnasında yaşam sigortası prim bedelinin yükselmesine niçin oluyor.

Emekliye Faizsiz Kredi Veren Bankalar 2020

Bundan önceki yazımız olan En Fazla Ne Kadar Kredi Çekebilirim? başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir