Evin Yüzde (%) Kaçına Kredi Çıkar?

2020 yılının sayılı günleri kaldı ve yıl sonu gittikçe yaklaştı. Haliyle bir çok sektörde yıl sonu sebebiyle birçok kampanyalar düzenleniyor. Bu sektörlere örnek olarak emlak sektörünü de gösterebiliriz. Firmalar hem hedeflerini tutturmak hem de daha oldukça satın alan çekebilmek adına gerek ödeme koşullarında kolaylık gerekse de fiyatlarda indirim yapmak suretiyle konut satışlarını daha da arttırmaya çalışıyor. Ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar da kış iyice bastırmadan, kışa kendi evlerinde girmenin hesabını yapıyorlar. Bilhassa konut kredi faiz oranlarında da yaşanmış olan düşüşler sebebiyle piyasa halen oldukça hareketli diyebiliriz.

Konut kredisi ile ilgili daha ilkin birçok mevzuda sizlere informasyon paylaşımında bulunmuş olmakla beraber; bugünkü yazımızda gene konut kredisi üstüne genel olarak informasyon paylaşımında bulunacak ve mevzuya yeni olan okurlarımız için, oldukça sık sorulan ve dört gözle beklenen sorulardan olan evin yüzde yüzüne kredi veren bankalar var mı ve evin ne kadarlık kısmına kredi çıkar hususlarında informasyon paylaşımında bulunmaya çalışacağız. İlk olarak konut kredisi hakkında genel bir informasyon vererek başlamış olalım.

Konut kredisi; faiz oranları Kasım 2020 zamanı itibariyle % 0,80 – % 1,10 içinde seyreden, vade olarak 240 aya kadar vadelendirilen ( daha uzun vadeli konut kredisi veren 1 – 2 banka bulunmaktadır ), alınmak istenen konuta borç bitene kadar satılamaz şerhi koyulmak suretiyle verilen bir kredi türüdür. Yurt haricinde Mortgage sistemi diye de malum konut kredisi sisteminin mantığında; kiracı olan kişilerin, kira öder şeklinde kendi evlerinin borcunu ödemesi amacı güdülmektedir. Bilhassa asla evi olmayan insanoğlu için oldukça mantıklı bir durum olduğundan oldukça da rağbet görmüştür.

Konut kredisinden genel olarak bahsettikten sonrasında birazcık da ayrıntılara girerek, dört gözle beklenen sorularımızın cevaplarını bulmaya çalışalım. Konut kredisi almak isteyen tüketicilerin bilmesi ihtiyaç duyulan en temel kavramlardan birisi konutun tamamına kredi çıkmayacağıdır. Sadece bunun da bazı istisnaları vardır. Şimdi sizlere bu tarz şeyleri da izah edelim.

Konut kredisi finansman oranı; EKK ( Iktisat Koordinasyon Kurulu ) tarafınca meydana getirilen emekler sonrasında meydana getirilen açıklamalar ile % 70 – 75 oranından % 80 ‘e yükseltilmiştir. % 5 ‘lik sayı azca şeklinde gözükse de; konut kredilerinde genel anlamda çekilen kredi tutarı yüksek olduğundan % 5 ‘lik artış ciddi sayılara denk gelecektir. Kısacası bankalar artık tüketicilere, almak istedikleri konutun ekspertiz değerinin % 80 ‘ine kadar konut kredisi verebilmektedir. Bir örnek vermek gerekirse; 200 bin TL değerinde bir konut almak istiyorsanız, bu eve en fazla 160 bin TL konut kredisi çekebilirsiniz. Sadece burada altını çizmemiz ihtiyaç duyulan bir nokta vardır ki; o da azca ilkin belirttiğimiz suretiyle evin ekspertiz değerinin % 80 ‘i ibaresidir.

Ekspertiz kıymeti; bankaların görevlendirdikleri ve emlak mevzusunda uzman kişilerden oluşan eksperlerin, tüketicinin almak istediği araştırıp, bu eve bir kıymet biçmeleri sonucunda ortaya çıkan değerdir. Bu kıymeti belirleme mevzusunda normal olarak ki bazı kriterler vardır. Esasen bu kişiler mevzunun uzmanı oldukları için en minik ayrıntıyı bile atlamayacaklardır. Bu kriterlere örnek olarak; konutun merkezi yerlerde bulunması, toplumsal imkanları, bulunmuş olduğu çevre şeklinde unsurları sayabiliriz. İşte bu uzmanların belirleyeceği değerin % 80 ‘ine kadar kredi alınabilmektedir. Peki kalan % 20 için ne yapabiliriz derhal ona da bakalım.

Bazı banklar % 80 oranında konut kredisi sağladıktan sonrasında; ödeme gücü yerinde olan tüketiciler için kalan % 20 ‘lik kısma ise gereksinim kredisi kullandırarak tamamlamaktadırlar. Sadece bu mevzuda kredi başvurusu icra eden kişinin aylık olarak hem gereksinim kredisini hem de konut kredisini ödeyecek güce haiz olması da istenen kriterlerden birisidir. Bu şekilde evin yüzde yüzüne kredi veren bankalar da bulunmaktadır. Bu uygulamayı aylık geliri uygun olan tüketicilere genel anlamda tüm bankalar vermektedir.

Eğer durumunuz buna uygun değilse; en azından kalan % 20 ‘lik bölümün bir kısmını gereksinim kredisinden kullanabilir, bir kısmını da eşten dosttan tamamlayabilirsiniz.

Bu mevzuda bir yöntem daha bulunmaktadır. Bu da evin ekspertiz kıymeti ve evi alacağınız fiyat ile ilgilidir. Eğer satın alacağınız konutun fiyatı ekspertiz değerine nazaran daha düşük bir sayı ise esasen bu durumda bir sorun kalmayacaktır. Daha iyi anlaşılması adına bir örnek verecek olursak; 250 bin TL ‘ye anlaştığınız bir evin ekspertiz değerinin 300 bin TL çıktığını düşünelim. Bu durumda sizin ev için çekebileceğiniz kredi, ekspertiz değerinin kısaca 300 bin TL ‘nin % 80 ‘i kadar olacaktır. O da hesapladığımızda 240 bin TL çıkacaktır. Kalan 10 bin TL ise esasen bir halde halledilebilecek bir meblağdır. Bu mevzuda bankanızla da irtibata geçerek durumunuzu izah etmeniz durumunda muhtemelen size destek olunacaktır. Aynı şekilde konutunuza kıymet biçecek ekspere de durumu izah etmeniz en azından bir miktar size destek olabilecektir.

Konut kredisi çekerken oldukça iyi araştırma yapmalı, yalnız aylık geri ödemeler üstünden kredi karşılaştırması yapmamalı, genel toplam maliyete bakmalı, ekspertiz ücretlerine bakmalı, kredi tahsis ücretlerine bakmalı ve buna nazaran bir karşılaştırma yapmalıyız. Sonuçta yüksek meblağda kredi kullanılacağı için en minik farklılıklar bile yeküne  vurulduğunda sizin için ciddi sayılara tekabul edebilecektir. Bu yüzden www.enuygun.com – www.hesapkurdu.com – www.hangikredi.com şeklinde kredi karşılaştırma sitelerini de kullanabilirsiniz. Sadece gene de bu şekilde bir ön araştırma yaptıktan sonrasında son olarak sonucu vermeden ilkin tüm bankalardan birebir kredi teklifi almanız en doğru yol olacaktır. Bazı durumlarda bankaların şubeleri içinde bile faiz oranlarında farklılıklar olabilmektedir. Bu yüzden tanıdığınız bir bankacı vasıtasıyla konut kredisi araştırması yapabilirsiniz.

Bundan önceki yazımız olan Burgan Bank Kredi Başvuru Sonucu Öğrenme başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir