Findeks Risk Raporuna İtiraz Nasıl Yapılır?

Kredi notu sebebiyle oldukça fazla mağdur olan (!) bankaların kapıları ardı ardına üstüne kapanan yurttaşlarımız var. Doğal ki  bu mağduriyetlerin büyük bir bölümünün, kişilerin kendilerinden kaynaklandığını da belirtmek gerekiyor. Borçları zamanında ödemeyerek kredi notlarının düşeceğini hesap edemeyen tüketiciler, bankalara gittiğinde düşük kredi notu sebebiyle kredi çekemediklerin de ya da kredi kartı alamadıklarında gerçeklerle yüzleşiyor. Sadece kredi notunun hesaplanması mevzusunda kimi vakit da yanlışlıklar yapılabiliyor. İşte bu aşamada ne yapacağımızı da iyi bilmek gerekiyor. Şimdi siz kıymetli okurlarımız için Findeks Risk Raporuna İtiraz Iyi mi Yapılır? özetlemek gerekirse anlatarak bazı bilgileri sizlere aktaralım.

Kredi Notu Niçin Düşer?

Kredi notuna itiraz ile ilgili bir açıklamada bulunmadan ilkin, kredi notu niçin düşer bunu iyi idrak etmek gerekiyor. Bankalar, daha doğrusu bankaların beraber oluşturduğu ve kredi notu mevzusunda yetkili mercii olan KKB (Kredi Kayıt Bürosu), kişilerin mali hareketlerine kredi notu hesaplaması yapmakta ve bunu da bankalar ile paylaşmaktadır. Bu işlemleri de Findeks adını verdiği bir iştiraki kanalıyla yapmaktadır. Bundan dolayıdır ki; halk içinde kredi notu daha oldukça Findeks kredi notu olarak bilinmektedir.

KKB  (Kredi Kayıt Bürosu) tüketicilerin kredi notunu hesaplarken bazı verileri ölçüt almaktadır. Bu verilerin ne işe yaradığını bilmeli ve eğer bu mevzuda bir probleminiz olmadığını düşünüyorsanız kredi notunuza itiraz etmeniz daha mantıklı olacaktır. Şimdi bu verilere de bir bakalım.

Kredi Notunu Etkileyen Faktörler

Kredi notunuzu en oldukça etkileyen mevzu; bankalara olan borçlarınızı zamanında ve gününde ödeyip ödemediğiniz meselesidir. Eğer bu mevzuda bir probleminiz yok ise; bu durumda doğru yoldayız diyebiliriz. Öteki kriterlere baktığımızda ise; borçlanma miktarınız, yeni oluşturulan kredileriniz, kredi kartı ödeme alışkanlığınız, vs. Şeklinde hususlardır. Eğer bunlarda da bir problem yok ise ve buna karşın kredi notunuz düşükse bu durumda artık bir itirazda bulunulması gerekiyor diyebiliriz.

Findeks Kredi Notuna İtiraz Süreci

Kredi notunuz beklediğinizden düşük ve bu mevzuda tekrardan bir değerlendirme yapılmasını istiyorsanız, bu durumda KKB (Kredi Kayıt Bürosu) ‘ye bir itirazda bulunmanız gerekmektedir. Bu itiraz sürecine isterseniz çalıştığınız banka ile başlayabilirsiniz. Bankanıza bu mevzuda hazırlamış olduğunuz bir dilekçe ile başvurabilir, bu dilekçenizden alacağınız cevaba gore de bir üst merciii olan KKB ‘ye mevzuyu taşıyabilirsiniz. KKB ‘ye de aynı şekilde isterseniz bir dilekçe ile başvuruda bulunabilir ya da KKB tarafınca hazırlanmış olan Findeks kredi notuna itiraz formunu doldurabilirsiniz. Bu itiraz formuna KKB ‘nin resmi web sitesi olan www.kkb.com.tr adresi üstünden ulaşabilirsiniz. Formu sitede bulamayanlar http://www.kkb.com.tr/risk-raporu.aspx linkine tıklayarak direkt olarak forma ulaşabilir.

Iyi mi İtiraz Edeceğim?

Sizlere vermiş olduğumuz web adresine tıkladıktan sonrasında karşınıza açılacak olan ekranda; RİSK RAPORU İTİRAZ GİRİŞİ kısmına tıklayacak, sonrasında karşınıza bir biçim çıkacaktır. Bu formda sizden Rapor Referans numarası, on bir haneli TC kimlik numaranız, e posta adresiniz istenecektir. Bu tarz şeyleri doldurduktan sonrasında derhal aşağıda yer edinen BEN ROBOT DEĞİLİM cümlesinin yanında yer edinen kutucuğu işaretleyip İLERİ butonuna tıklamanız kafi olacaktır. Sonraki aşamalarda da sizden istenilen detayları yazıp, itiraz sürecini başlatabilirsiniz.

Kredi Notuna İtirazım Ne Aşamada Iyi mi Öğrenirim?

Findeks kredi notuna itirazınızı yaptıktan sonrasında bu başvurunuzun ne aşamada bulunduğunu öğrenmek istiyorsanız, gene aynı ekrandan RİSK RAPORU İTİRAZ SORGULAMA formunu kullanabilirsiniz. Buraya da rapor referans numaranızı yazıp sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Eğer bu başvurulardan bir netice alamıyorsanız, yazımızın başlangıcında da söylediğimiz suretiyle bir itiraz dilekçesi hazırlayarak KKB (Kredi Kayıt Bürosu) ‘ye gönderebilirsiniz.

Bundan önceki yazımız olan Hesap İşletim Ücretleri 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir