Halkbank, 2020 Yılında 1500 Personel Alımı Yapacak

Halkbank 2020 senesinde da büyümeye devam ediyor. Halkbank Genel Müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu 2020 senesinde ortalama 50 şube daha açmayı planladıklarını, buna istinaden 1500 kişiyi daha Halkbank bünyesinde çalıştırmayı düşündüklerini belirtti.

Halkbank Genel Müdürü Taşkesenlioğlu, kamu bankalarının istikrarı ve itimat ortamını zedelemek isteyenlerin hedefi haline geldiğini belirterek, “Bu çabaları netice vermeyecek” diye konuştu

Paralel medyadaki karalama kampanyasına Halkbank Genel Müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu da sert tepki gösterdi. Bir araya geldiğimiz Taşkesenlioğlu, kamu bankalarındaki başarının Türkiye’de itimat ortamı ve istikrarı zedelemeye çalışanların ana hedeflerinden biri haline geldiğini söylemiş oldu.

Paralel medya bu kez de takipteki alacaklar mevzusunda kamu bankalarını hedef aldı. Niçin devamlı gündemdesiniz?

Halka açık bir kurum olarak tüm finansal tablolarımızı yatırımcılarımızla ve kamuoyuyla paylaşıyoruz. Tertipli olarak kamu ve bağımsız denetimden geçiyoruz. 2013 yıl sonunda takipteki alacak rasyomuz yüzde 2.59’du. Bu sektör averajından oldukça düşük bir sayı. 2020 Eylül sonu itibarıyla bir miktar oranda artış yaşansa da, bu periyodu içermeyen raporları kaynak gösteren haberlerin kamu bankalarıyla ilgili negatif bir idrak yaratmak hedefiyle gündeme getirildiğini düşünüyorum. Sadece kamu bankalarının başarıları ve sektördeki sıralamaları göz önünde bulundurulduğunda bu çabaların netice vermeyeceğine inanırım.

Türkiye’de istikrarı bozmak isteyenlerin ısrarla kamu bankaları üstünden bir oyun tertiplemesinin sebebi nedir?

Bundan 14 yıl ilkin vazife ziyanı sebebiyle gözden çıkarılan ve kapatılmak istenen kamu bankaları, bugün {özel sektör} bankalarıyla yarışan, hatta onlardan daha verimli sonuçlar elde eden kurumlar haline geldi. Bu açıdan baktığımızda kamu bankalarının ülkemizin ekonomik büyümesinin ve ülkemizdeki istikrar ortamının mühim destekçileri içinde yer aldığını görüyoruz. Kamu bankalarının varlığının ve kuvvetli bilanço yapısının Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşmasında da oldukça mühim rol oynayacağına inanıyoruz. Gösterdiği gelişmeler ve artan piyasa etkinlikleri yardımıyla kamu bankalarının mühim birer ekonomik unsur haline geldiğini ve bu yüzden kamu bankalarına yönelik çalışmaların bulunduğunu düşünüyorum.

En o kadar da Halkbank hedef alınıyor…

2002’den bu yana etken büyüklüğümüzü 8 kat artırıp 149.8 milyar TL’ye çıkardık. Etken kalitesinden ödün vermedik. 2002’de günlük 7 milyar TL likidite açığı, yüzde 77’si menkul kıymetlerden, bir tek yüzde 7’si kredilerden oluşan bir bilanço yapısı, yüzde 49 takipteki kredi oranı, 10.7 milyar TL yığın vazife ziyanı vardı. 360 şube kapanık, esnaf ve KOBİ kredileri vadesinden ilkin geri çağrılıyordu. Esnafa yüzde 47 faizle kredi kullandırılıyordu. 2020 Eylül sonu itibarıyla bilançoda menkul kıymet ağırlığı yüzde 17’ye indi, krediler yüzde 67’ye çıktı. 93.4 milyar kredi hacmimiz var. 580 milyon TL zarar üreten bankadan 2.75 milyar kar üreten bankaya geldik. Birilerini rahatsız eden bu olsa gerek. Halkbank bugün internasyonal bankacılık sektöründe malum, yabancı yatırımcıların yakından takip etmiş olduğu, itibarı yüksek ve saygı duyulan bir banka. İstikrarlı büyüyen ve piyasa etkinliği artan kamu bankaları, ekonomik istikrarın en mühim destekçilerinden biri haline geldi. Dolayısıyla, ülkemizdeki itimat ortamı ve istikrarı zedelemeye çalışanların ana hedeflerinden biri halindeyiz

5 YILDA EKONOMİYE 500 MİLYARLIK KATKI

150 şubeli bir katılım bankası kuracaksınız. İzin süreçleri ne durumda?

Bu yıl üçüncü çeyrekte faaliyete başlamasını öngörüyoruz. Lüzumlu izinler için ilgili kurumlara başvurularımızı yaptık. Başvurularımızdan bir kısmı sonuçlandı, bir kısmı için de süreç devam ediyor.

Son haberlerde katılım bankası kurma planınızın tesiri mi var sizce?

Halkımız faizsiz bankacılığın tüm gereklerini yerine getiren uzun süreden beri görmek istediği yeni bankasına yakında kavuşacak. Halkbank olarak 76 senelik birikim ve deneyimimizi bankacılığın yeni bir koluna aktarmak istiyoruz. 150 şubeye ulaşmasını beklediğimiz katılım bankasının bin kişinin üstünde istihdam yaratmasını öngörüyoruz. Kamu bankalarının katılım bankası kurma çalışmalarının sektörü büyüteceği ve geliştireceği yönünde görüşler mevcut. Sadece, kimi kesimlerin bu durumdan rahatsız bulunduğunu da duymaktayız.

Bir kamu bankası olarak şimdiye kadar Türkiye’de ne kadarlık yatırımı finanse ettiniz?

‘Üreten Türkiye’nin bankası olarak Türkiye’nin ekonomik hedeflerine ulaşmasını fazlaca önemsiyoruz. Son 12 yılda, vergi ve temettü kapsamında Gömü’ye ortalama 16 milyar TL kaynak aktardık. Ekonomimize katkı sağlamak amacıyla son 5 yılda toplamda 500 milyar TL’lik kredi kullandırımıyla yatırımları finanse etmiş durumdayız.

2001’de kamu bankaları vazife zararlarıyla anılıyordu. 2002’den bu yana büyük bir dönüşüm yaşandı. Buradan geri dönüş olur mu? Bankacılık sektörü ekonomik büyümenin en mühim destekçisi olmaya devam edecek. Ikimiz de başarılarımıza yenilerini ekleyeceğiz. 5 yıl içinde bilanço büyüklüğümüzü 100 milyar dolara yükselteceğiz.

KREDİLER 77 KAT ARTTI

Kredi hacminizle takip oranını değerlendirebilir misiniz? Biz takipteki kredilerimizi satamıyoruz. 2002-2020 içinde sektör 16 milyar TL varlık satışı yapmış oldu. Takipteki kredi satışı ve aktiften silme işlemleri dahil edilmezse sektörde takip oranı yüzde 4.5. Ikimiz de 2013 sonu itibarıyla yüzde 2.59. Kredilerimizi 2002’den bu yana 77 kat artırdık. Buna karşın takipteki kredi oranı bir tek 2 kat arttı.

1.500 KİŞİYE İSTİHDAM

Bu yılki kar, istihdam ve etken hedefiniz nedir?

2020 senesinde da etken toplamında yüzde 13-15 içinde, kredilerde ise yüzde 16- 18 içinde gelişme elde etmeyi hedefliyoruz. Ek olarak, yıl içinde bankamıza bin 500 kişinin daha katılmasını ve 50 yeni şube açmayı planlıyoruz. Bu yıl özkaynak karlılığımızın yüzde 20’nin üstünde gerçekleşmesini hedefliyoruz.

2020 senesinde esnafa yönelik faizsiz kredi çalışmalarınız ne şekilde olacak?

Kaybolmaya yüz tutan meslek kollarında etkinlik gösterenlere toplamda 1.5 milyar TL kredi vermeyi hedefliyoruz. Bunların haricinde kalanlara da yüzde 50 faiz indirimli olarak, 1 yıla kadar yüzde 4, 1-5 yıl arası vadelerde ise yüzde 5 faizle olmak suretiyle, kaybolmaya yüz tutan meslek kolları ve usta girişimci kredileri ile beraber ortalama 200 bin esnafa 10 milyar TL kredi kullandırmayı planlamaktayız.

kaynak:SABAH SABAH

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir