İcra Avukatlık Ücreti 2020 – En Güncel İcra Avukatlık Ücretleri

Türkiye’de icralar, icra batkı hukuku çerçevesinde yapılıyor. İcra davalarındaki amaç, icra batkı hukukunu temel alarak borçlu kişinin borcunu ödemediği durumlarda, alacağın ne şekilde öğrenim edileceğini göstermektedir. Bu durumlarda icra avukatıyla çalışmak için bir miktar icra avukatlık tutarı ödenmelidir. Peki icra avukatlık tutarı 2020 senesinde ne kadar? Her yıl yaşadığımız enflasyon farklarının fiyat tarifelerine zam olarak yansıtılması vakasını bu yıl da yaşadık ve Hakkaniyet Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin yapmış olduğu asgari avukat ücret tarifesi gösterildi. Bu tarife avukatların dava türüne gore dava başına alabilecekleri minimum ücretleri göstermektedir. 2020 senesinde, tarifenin Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğü girmesiyle avukat ücretlerine %20’den fazla zam geldi.

Bu yazımızda icra avukatı kimdir, icra avukatının görevleri nedir, icra avukatlık tutarına zam geldi mi, icra takip edeni avukatlık tutarı yeni yılda zamlandı mı? İcra avukatlık tutarı hesaplama iyi mi yapılır şeklinde sorulara yanıt vermeye çalışacağız.

icra avukatlık ücreti

icra avukatlık tutarı

İcra Avukatı Kimdir?

İcra avukatı, icra batkı hukuku branşında emek harcama yürüten avukatın adıdır. İcra hukuku avukatları, borçlu kişinin borcunu ödememesi durumunda alacaklının talebini dikkate alarak İcra ve İflas Müdürlükleri vesilesiyle borçlu kişinin göç eder ve taşınmaz mal varlıklarını tespit ederek işe başlarlar. Hemen sonra İcra ve İflas Kanunu kapsamında, söz mevzusu borçlu kişiden alacağın öğrenim edilmesini temin etmek amacıyla çalışırlar.

Başınıza daha ilkin bu şekilde bir durum gelmediyse bile, borcunuzu ödemiyorsanız her an bir icra avukatıyla karşılaşmanız ihtimaller içindedir. Ya da alacaklı taraf iseniz, borç verdiğiniz tutarı öğrenim etmek için bir icra avukatı ile çalışmanız kaçınılmazdır. İcra avukatları bununla birlikte, borç verilen tutarı öğrenim etmenin alternatif yollarını ararlar. Tüm bu işlemler bağlamında ortaya icra avukatlık tutarı çıkmaktadır ve işlemlerin başlatılabilmesi için icra avukatlık tutarının ödenmesi gerekmektedir. Bu yazımızda 2020 senesinde geçerli olan icra avukatlık tutarına dair detaylı bilgiler yer alacak.

İcra Avukatının Görevleri Nedir?

İcra avukatları temel olarak iki vazifeyi yerine getirirler. Bu vazifelerden bir tanesi icra hukuku işlemlerine yönelik danışmanlık hizmeti vermektir. İkincisi ise, icra avukatlık tutarı öğrenim ederek icra davaları için avukatlık yapmaktır.

İcra Süreci Iyi mi İşler?

İcra sürecinin işlemesi için ilk olarak bir icra avukatıyla anlaşarak icra avukatlık tutarıni ödemeniz gerekir. Bu işlemi başarıyla yaptığınız takdirde avukatınız, ilk olarak borçlu kişiye ulaşarak sizin adınıza borcun tahsili için bir görüşme yürütür. Eğer bu görüşmede borcun öğrenim edilemeyeceği sonucuna varırsa, İcra Müdürlüğü aracılığı ile icra takip edeni başlatır ve icra sürecini yürüterek, alacağın öğrenim edilmesini sağlar.

İcra Avukatının Öteki Sorumlulukları Nedir?

İcra avukatının, davasını almış olduğu gerçek ya da tüzel kişiliği korumak için çaba sarfetmek ve icra sürecini kovuşturmak haricinde, icra süreci süresince doğan bazı sorumlulukları da vardır. Bu sorumluluklar kabaca şöyledir:

 • İcra süreci başlatılmış olduğu andan sonlandığı ana kadar müvekkiliyle kontakt halinde kalmış olarak süreç hakkında müvekkilini bilgilendirmek
 • Karşılıksız çek problemi var ise karşılıksız çek davası açmak
 • Alınacak rehin ve ipoteğin paraya çevrilmesi ve takibinin yapılması

İcra Avukatı Iyi mi Olunur?

Türkiye’deki ya da lüzumlu denkliğe haiz yurt dışındaki üniversitelerin hukuk lisans bölümlerini bitirmek icra avukatı olmak için yeterlidir.

İcra Davalarında Alacaklar Iyi mi Öğrenim Edilir?

İcra konusunu kıymetli kılan en mühim özelliklerden bir tanesi, icra ve batkı hukukunun borcun tahil edilmesi için değişik yollara başvurmasıdır. İcra batkı hukuku başlıca bizlere şu detayları verir:

 • Hukuk önünde borçlu olduğu tespit edilen kişinin göç eder / taşınmaz mal varlığına iyi mi, nerede, ne vakit el konacağı bilgisi
 • Borçluya direkt takip başlatılıp başlatılamayacağı bilgisi
 • Borçlunun haiz olduğu tüm mal varlığının iyi mi haczedileceği
 • Borçlu tarafın haczedilen mallarının iyi mi paraya çevrileceği

Bu bilgilerin tamamını icra ve batkı hukuku bizlere vermektedir. Bu hukuk kapsamında alacaklının haklarını bilmesi ve süreci takip edeni zannedilenden oldukca daha önemlidir. Şundan dolayı alacaklı tarafın bir icra dosyası başlatması ve dosyayı sıkı bir halde takip etmesi, icra davasının geleceğini ve sonucunu belirleyici olacaktır. Alacaklı tarafın sıkı takip edeni, davanın sonuçlanma süresini de ciddi anlamda etkilemektedir. İşte bu nedenlerle alacaklı kişilerin icra hukuku kapsamında informasyon sahibi olması gerekmektedir.

Borcumu Alamıyorum, Ne Yapmalıyım?

İcra hukuku hakkında hiçbir bilgisi olmayan birçok kişinin borcumu alamıyorum, ne yapmalıyım tarzında sorular sorduğunu görüyoruz. Alacaklı kişiler, borçlarını öğrenim noktasında en iyi sonucu alabilmek için kesinlikle ustalaşmış bir icra hukukçusundan icra ve batkı hukuku için danışmanlık hizmeti almalıdır. Bu hizmet sonrasında davanın ne şekilde sonuçlanabileceğine dair öngörüler ortaya çıkar ve icra avukatlık tutarıni ödeyerek ustalaşmış bir icra avukatıyla çalışmanız gerekebilir.

Alacaklarımı Zorla Öğrenim Ettirebilir Miyim? Cebri İcra Nedir?

Alacaklarını öğrenim edemeyen bazı kişiler, alacaklarını zorla öğrenim ettirip ettiremeyeceklerini merak ediyorlar. Devletin bu işlemi yapması yasaldır ve bu işlemin adı cebri icra işlemidir. Sadece basit vatandaşların bu işi yapması yasal değildir. Devlet, ilgili kurumları aracılığı ile borçlunun mal varlığına el koyarak cebri icra işlemi gerçekleştirebilir. Alacaklıya ödenecek meblağ, borçlunun el koyulan mal varlığı aracılığı ile ödenir. İcra davaları İcra Mahkemeleri tarafınca yürütülür ve cebri icra işlemini, İcra Müdürlükleri yönetir.

icra avukatlık ücreti

icra avukatlık tutarı

İcra Iyi mi Başlatılır?

Üç tip icra takip türü vardır. İcranın başlatılabilmesi için ilk olarak hangi tür icra takip edeni yapılacağı tespit edilmelidir. İlk icra türü, yalnız mahkeme kararıyla açılabilir. İkinci icra türü çek, poliçe ve bono şeklinde kambiyo senedine dayanan takipleri kapsar. Üçüncü icra türü ise ilamsız icra, şu demek oluyor ki senet şeklinde belge dayanaklı icra takipleridir.

İcra takip edeni başlatmak oldukca kolay bir işlemdir. İcraya dayanak olacak belgelerle beraber ödeme emri ve takip talebi şeklinde belgeleri toplayıp borçlu kişinin bulunmuş olduğu bölgedeki mahkemelere başvurabilirsiniz. Hemen sonra alacak miktarınıza gore tevzi bürosuna harç yatırmanız gerekir. Son olarak, tevzi bürosunun sizi yönlendireceği İcra Müdürlüğüne gidip dosyanızı teslim edersiniz. Sonraki süreçte ödeme emri karşı tarafa gönderilir. Borçlu itiraz hakkını kullanıp itiraz etmezse ve borcunu ödemezse, takip kesinleşmiş olur.

Bu Bilgiler Fazlaca Fazla Teknik Detay İçeriyor Diyenler

Eğer yukarıda verdiğimiz bilgiler sizin için anlaması zor teknik detaylar içeriyorsa ve bu detaylarla uğraşmak istemiyorsanız, yapmanız ihtiyaç duyulan şey ustalaşmış icra danışmanlarından ya da icra avukatlarından yardım almaktır. Bir icra avukatı, sizi tüm süreç süresince doğru yönlendirecek ve sizin adınıza icra takip edeni yapmış olacaktır. Ustalaşmış bir icra avukatıyla çalışmanız alacağınızı öğrenim etme ihtimalinizi %100 oranında arttırabilir. Yazımızın devamında icra avukatlık tutarı hakkında informasyon bulabilirsiniz.

İcra Takibine İtiraz Süresi

Eğer borçlu taraf sizseniz, icra takibine itiraz hakkınız var. Hem de icra takip edeni başlatacak kişiler de bu mevzuda informasyon sahibi olmalıdır. İcra takibine mevzu olan borcun bir kısmına ya da tamamına itiraz edilebilir. İcra takibinin türü ilamsız icra ise, ödeme emri borçluya ulaştıktan sonrasında borçlu şahıs yazılı ve sözlü olarak itirazını yedi gün içinde gerçekleştirebilir. Eğer alacaklı şahıs iseniz, altı ay içinde bu itirazı kaldırabilmek adına dava açma hakkına sahipsiniz. Sadece bu şekilde bir dava açmanız durumunda kanıtlama yükümlülüğü size ilişik olacağı için ilk olarak borçlu kişinin durumunu kanıtlama edebiliyor olmanız gerekir.

Eğer söz mevzusu takip işlemi ilamlı ise, borçlu kişiye itiraz yolu kapalıdır. Sadece borçlunun öteki İcra Mahkemesine öteki konulardaki itirazlarıyla ilgili dava açma hakkı vardır.

İcra Takibine İtiraz Süresi Kaldırılırsa Ne Olur?

İlamsız icra türü için borçlu kişinin haiz olduğu 7 günlük itiraz süresini kaçırması durumunda, ödeme emri ile icra takip edeni kesinlik kazanır. 7 günden sonrasında meydana getirilen hiçbir itiraz değerlendirmeye alınmayacaktır. Bu durumun bazı istisnaları olmakla beraber, eğer bu mevzuyla ilgili aklınızda sual işaretleri var ise ustalaşmış bir icra avukatına danışmanızı öneriyoruz. Mevzu oldukca fazla teknik informasyon ihtiva ettiği için bu kısmı şimdilik burada bırakıyoruz.

Alacaklı Avukatı Beni Rahatsız Ediyor!

Kimi zaman kişiler icra takip edeni meydana getiren avukatın kendilerini rahatsız ettiğini ifade etmektedir. Bu kişilerin, haklarını kesinlikle savunmalarını ve kendilerini rahatsız eden avukatlar hakkında hukuk sürecini işletmelerini tavsiye ederiz. İcra avukatları eğer sizi ve yakınlarınızı rahatsız edecek işler yapıyorsa, hukuki süreci işleterek onların cezalandırılmasını sağlayabilirsiniz. İcra avukatlarının bu şekilde bir yetkisi yoktur.

Devletimizde bahsettiğimiz vakaya benzer bir vaka geçen yıl gerçekleşmişti. Borçlu yakınına ileti atan avukat 50.000 TL’lik yönetimsel para cezasıyla karşı karşıya kalmıştı. Kararın Kişisel Verileri Koruma Kanunu ve Avukatlık Kanunu esas alınarak verildiği ifade edilmişti. Sadece sizin durumunuz ne olursa olsun, alacaklı avukatının sizi rahatsız etme hakkı yoktur. Kimi zaman alacaklı avukatlarının alacaklıyı rahatsızlık etmiş olduğu görülmektedir. Bu tür durumlarda hukuki yollarla hakkınızı arayabilirsiniz. Ilk olarak sizi rahatız eden avukatı bu şekilde bir hakkının olmadığı yönünde uyarmayı deneyebilirsiniz. Eğer rahatsızlık niteliğindeki mesajlar ve aramalar sürerse, bu kez hukuk kanalıyla hakkınızı arama yoluna gidebilirsiniz.

Ustalaşmış İcra Avukatıyla Çalışmak Niçin Önemlidir?

Bazı kişiler icra avukatlık tutarıni oldukca bulup ustalaşmış icra avukatlarıyla çalışmadıkları ve icra mevzusuna yeteri önemi vermedikleri için borçlarını öğrenim edemiyor. Oysa bir icra davasının pozitif yönde sonuçlanmasında beraber çalışılan icra avukatının görevi oldukca büyük olmaktadır. İcra süreci ve icra takip edeni avukat büroları için son aşama zahmetli ve uzmanlık gerektiren bir süreçtir. Sadece ustalaşmış icra avukatları haiz oldukları yüksek deneyimle bu işlemleri sorunsuz bir halde yürütebilirler. İcra dairesinden takip işlemi başlatmak, sürecin en kolay olduğu aşamadır. Aslolan mühim kısım şu demek oluyor ki sürecin devamı, ciddi bir hukuk bilgisi, edinim ve ergonomik gerektirir.

Bir tek Alacaklı Kişiler Mi İcra Avukatıyla Çalışır?

Bir tek alacaklı kişiler icra avukatıyla çalışmaz. Borçlu kişilerin icra avukatıyla çalmış olduğu oldukca sık görülen bir durum olmasa da, aslen oldukca önemlidir. Eğer adınıza açılmış bir icra davası var ise, bu davanın sizin için en iyi şekilde neticelenmesi için haklarını bilmeniz gerekmektedir. Haklarınızı bilirseniz kendinizi en iyi şekilde savunabilirsiniz. Bu mevzuda bir avukattan yardım almanız gerekir. Fakat birçok borçlu şahıs, icra avukatlık tutarı sebebiyle ustalaşmış bir avukatla çalışmaz. Oysa icra avukatına vereceğiniz her 1 TL, sizi 10 tl harcama yapmaktan kurtarabilir.

İcra Avukatlık Tutarına Zam Geldi Mi?

Avukatlık asgari ücret tarifesinin 2020 senesinde enflasyon oranlarıyla ilgili güncellenmesinden sonrasında, tüm avukatlık ücretleri %20’den fazla zamlandı. 2020 2 Ocak itibarıyla yeni tarife yürürlüğe girdi. Dolayısıyla şu anda, avukatlık ücretleri birkaç ay öncesine oranla zamlı durumda. Bu zamlarla beraber icra avukatlık tutarı de arttı. Aşağıda vereceğimiz tutarlar, güncel ve zamlı tutarlar olup, en düşük ücretleri ifade etmektedir. Avukatların sizden talep edeceği ücretler, deneyim, informasyon birikimi, iş deneyimi ve dava dosyanızla ilgili artabilir. Aşağıda avukatlara ödenecek azca tutarlar belirtilmiş olup, avukatlar çoğu zaman daha yüksek ücretlerle iş yapmaktadır.

İcra Avukatlık Tutarı 2020

İcra avukatlık tutarı 2020 yılı güncel listesini sizlerle paylaşıyoruz:

 • İcra mahkemelerinde takip edilen dava ve duruşmalı işler için 1.130,00 TL
 • İcra takip edeni avukatlık tutarı şu demek oluyor ki İcra Dairelerinde meydana getirilen takipler için 600,00 TL
 • İcra Mahkemelerinde takip edilen işler için 700,00 TL
 • İcra Mahkemelerinde takip edilen ceza işleri için 1.030,00 TL

Yukarıda bahsettiğimiz ücretlerin Hakkaniyet Bakanlığı ve Türkiye Barolar Birliği tarafınca düzenlenen “asgari” tarife olduğuna şu demek oluyor ki yukarıdaki ücretlerin minimum ücretler olduğuna yeniden dikkat çekmek istiyoruz. Yukarıdaki ücretler, tavsiye niteliğindeki ücretler ya da piyasada geçerli olan ücretler değildir. Mesela icra avukatlık tutarı 2020 senesinde icra mahkemelerinde takip edilen dava ve duruşmalı işler için 1.130,00 TL  belirlenmişken, bir avukat icra mahkemelerinde takip edilen dava ve duruşmalı işler için 500,00 TL ücret talep edemez. Avukatların bu işlem için talep ve öğrenim edebileceği en düşük ücret 1.130,00 TL olmalıdır.

Öte taraftan herhangi bir üst sınır söz mevzusu değildir. İşinde yeteri kadar informasyon, edinim ve ergonomik sahibi bir avukat, yukarıda sözü edilen ücretlerin 10-15 kat fazlasını isteme hakkına haizdir ve yüksek ücretlerle çalışmasında herhangi bir engelleme yoktur. Bu ücretler haricinde bir de Türkiye Barolar Birliği tarafınca tavsiye niteliği taşıyan ücret tarifesi yayınlanmaktadır. Sadece piyasadaki fiyatlar, gösterilen bu tavsiye ücret tarifesinin altında olduğundan o tarifeyi ek olarak yayınlama gereği duymadık.

İcra Avukatlık Ücretleri Averaj 2020

Peki piyasada geçerli icra avukatlık tutarı 2020 senesinde ne kadar? Geçerli ücretler yaşadığınız şehre, dosyanızın durumuna ve seçeceğiniz avukata gore değişim göstermekle beraber piyasada geçerli olan averaj ücretlerin, yukarıda yayınladığımız asgari avukatlık ücret tarifesinde yer edinen fiyatların iki ile üç katı içinde bulunduğunu söyleyebiliriz.

İstanbul İcra Avukatı Tutarı

İstanbul şeklinde büyük şehirlerde rekabet her alanda çoğaldığı için hem en ucuz fiyat üstünden hem de en pahalı fiyat üstünden icra avukatlık tutarıyle karşılaşmanız mümkün olabilmektedir. Ülkemizin en kıymetli avukatlarını barındıran bu şehirde en iyi icra avukatlarıyla çalışırsanız ödemeniz ihtiyaç duyulan ücret oldukca yukarılara çıkabileceği şeklinde, oldukca oldukca uygun fiyat üstünden, hatta asgari meblağ üstünden hizmet veren birçok avukatlık bürosu bulabilirsiniz.

Yaşadığım Bölgedeki İcra Avukatlık Tutarı Ne Kadar?

Yaşadığınız bölgedeki icra avukatlık ücretini öğrenmenin en kestirme yolu avukatlık bürolarına uğrayıp, yaptırmak istediğiniz işlemleri sıralamak ve o bürodan fiyat almaktır. Birden oldukca bürodan fiyat teklifi alarak, kendi avukatınızı kendiniz seçebilirsiniz. Bu yöntemle ek olarak avukatların tutumunu da karşı karşıya görmüş olacağınız için, daha doğru bir karar vermeniz mümkün olur. Görüştüğünüz avukat “yaparız”, “ederiz” şeklinde sonucu kati olmayan mevzularda kesinmiş şeklinde konuşuyorsa o avukattan uzak durmanızı ve daha ustalaşmış, netice hakkında sizi daha doğru bilgilendiren avukatlarla çalışmanızı tavsiye ederiz. Ek olarak bazı tanıdığınız avukatlar olabilir ve bu işi takip edebileceklerini söyleyebilirler. Bir tek tanıdığınız oldukları için o avukatlara işi verirseniz, alacağınızı öğrenim edememe riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu mevzuda da dikkatli olmanızı ve ustalaşmış, yetkin bir icra avukatıyla çalışmanızı tavsiye ederiz. Her avukat bu işlemi yapabilir, sadece icra mevzusunda profesyonelleşmiş avukatlar size her aşamada daha çok destek sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir