İcra Dosyası Nasıl Sorgulanır?

Büyüyen kredi ve kredi kartı borçları sebebiyle borcunu ödeyemeyen ve bu yüzden de icra takibine düşen tüketici sayısı her geçen artmaya devam ediyor. İcra dosyalarının sayısı o denli arttı ki artık icra dairelerine bile sığmıyor. Dosyaları koymak için fazladan alanlar, arşivler oluşturulmaya çalışıyor. Kaldı ki; her borcunu ödemeyen şahıs için direkt olarak icra takip edeni başlamıyor, icra dosya sayısı buna karşın bile oldukca fazla. Peki hakkımda icra başladığını iyi mi öğrenebilirim diyenler ne meydana getirecek…

İşte bugünkü yazımızda bu probleminin yanıtını vermeye çalışacak, icra dosyası iyi mi sorgulanır özetlemek gerekirse sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

İcra dosyası; bir alacaklının, günü gelmiş bir alacağının borçlu tarafınca ödenmemesi üstüne, icra kanalıyla alacağını öğrenim etmek için İcra Dairesi’ne müracaat etmesi üstüne,  bu alacağın tahsiline ilişkin işlemlerin yapıldığı tüm evrakların toplandığı dosyaya denmektedir. İcra dosya numarası genel anlamda 2020 / XXX şeklinde olmaktadır. ( Örnek : 2020/10015 şeklinde ) Bu numaranın hususi bir anlamı yoktur. Bir tek ilk ” 2020 ” ibaresi dosya kaydının açıldığı yıla işaret etmektedir. Öteki numara ise dosyanın kayıt sırasına nazaran almış olduğu numaradır.

İcra dosyası tanımını yaptıktan sonrasında icra dosyası iyi mi sorgulanır birazcık da bunun hakkında konuşalım. Bunun için birkaç değişik yöntem bulunmakta olup sırasıyla sayalım.

İlk yöntem; E – Devlet portalına giriş yaparak Hakkaniyet Bakanlığı hizmet menüsü altında dosya sorgulama kısmına girmek olacaktır. Burada görünen dosyalar, mahkemelerde ve icra dairelerinde bizlere ilişik olan dosyaları göstermektedir. Bu dosyaların numaralarını ve mahkemelerini ya da icra dairelerini not alarak, ilgili mahkeme ya da icra dairesine gidip dosyanın ayrıntısı hakkında data isteyebiliriz. Ya da bunun için bir avukat kanalıyla da vekalet vermek suretiyle takip yaptırabiliriz.

İcra dosyası sorgulama da ikinci yöntem olarak; 118 ‘le başlamış olan ve bilinmeyen numaralar servisi olarak malum servislerinden birisini arayarak, data talebinde bulunabilirsiniz. Sadece bu numaraları arama ücretlerinin düzgüsel telefonlara nazaran değişik bulunduğunu birkez daha buradan sizlere hatırlatalım.

Son yöntem olarakta bulunduğunuz ildeki adliyeye giderek icra dairelerinden herhangisi birisine ( mümkünse nöbetçi olanı öğrenrek bu daireye müracaat etmeniz daha doğru olacaktır ) başvuruda bulunarak hakkınızda olan tüm icra dosyalarının raporunu almak istediğinizi söylemeniz kafi olacaktır. Bunun oldukca kısa bir sorgulama işlemi yapılacak ve netice çıktı şeklinde size verilecektir.

Yazımızın başlangıcında da belirttiğimiz suretiyle her ödemediğiniz borç için direkt olarak icra işlemi de başlatılmayabilir. İcradan ilkin banka kanalıyla protesto çekilebilir ya da icra işlemlerini başlatmadan ilkin tarafınıza son bir bildirimde bulunulabilir.  Bu tamamen alacaklının inisiyatifindedir. Sadece her ne olursa olsun; bir alacağının öğrenim edileceği son nokta icradır.  İcra işlemleri de masraflı işlemler olduğundan borçlunun belini bir kez daha bükmektedir. Bundan dolayı icraya düşmeden, alacaklı ile görüşmeniz, mümkünse borcunuzu yapılandırmanız, taksitlendirmeniz kısacası mümkün mertebe icra kanalı olmaksızın borcunuzu ödemenizde yarar vardır.

Bundan önceki yazımız olan Hesap İşletim Ücretleri 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir