İşleyen Teşebbüs Değeri Nedir?

İşleyen Girişim Kıymeti Nedir?

İşleyen girişim kıymeti, firmaların pazar değerleri araştırmasında yararlanılan genel kabul görmüş şirket değerlendirme kavramlardan biridir, özetlemek gerekirse firmanın tüm olarak devredilmesi halinde ortaya çıkacak olan kıymet olarak tanımlanabilir. Bu işlem ise şirket faaliyetlerini sürdürürken, hisse başına bulacağı değerlerinden tüm borçların düşülmesi ve elde edilmiş değerin hisse senedi sayısına bölünmesi ile yapılır. Bulunan kıymet, işleyen girişim değeridir ve kıymeti hesaplanan firmanın pazar kıymeti araştırmasında kullanılır.

İşleyen girişim kıymeti hakkında bilgiler, firmaların pazar kıymeti araştırmalarının gerçeğe en yakın şekilde yürütülebilmesinde ehemmiyet taşır.

İşleyen Girişim Kıymeti Nerelerde Kullanılır?

İşleyen girişim kıymeti bir firmanın pazar değerinin araştırılmasında kullanılır ve firmanın bir tüm halinde devredilmesi durumunda ortaya çıkacak olan kıymet olarak görülür. Firmanın hisse başına bulacağı değerlerinden tüm borçlarının çıkarılması ve bu değerin hisse senedi sayısına bölünmesi ile işleyen girişim kıymeti elde edilir. İşleyen girişim kıymeti hakkında bilgiler için söylenebilecek bir öteki şey ise işleyen girişim değerinin piyasa değerinin en üst sınırı olduğudur. Bu değerin piyasa değerinin en üst sınırı olmasının sebebi sinerji etkisidir. Buna bakılırsa, bir firmanın parçalarının değerinin toplamı firmanın tüm değerinin toplamından azdır. Dolayısıyla hesaplanan işleyen girişim kıymeti firmanın piyasa değerinin ulaşabileceği en üst sınır olarak görülür. Bu hesaplamanın ve işleyen girişim değerinin yanında firmaların pazar araştırmasının doğruya en yakın şekilde yapılması için bahsi geçen firmanın gelecekte elde edebileceği kazançlarının da dikkate alınması yerinde olur. Bu sayede firmanın işletme değerinin gerçeğe en yakın şekilde yorumlanması sağlanır.

İşleyen teşebbüs değeri hakkında bilgiler içinde firmaların kıymetini yorumlamak için genel olarak kabul görmüş şirket değerlendirme kavramlarından biri olduğu yer alır. Firmanın hesaplanan işleyen girişim kıymeti, bu firmanın pazar araştırmasında kullanılır. Sinerji tesiri sebebiyle firmanın işleyen girişim kıymeti bununla birlikte firmanın piyasadaki değerinin en üst sınırıdır. İşleyen girişim değerine bakılarak en ihtimaller içinde ve gerçeğe en yakın yorumların yapılabilmesi için bir tek bu değerin değil, firmanın potansiyel kazançlarının da dikkate alınması gerekir.

Bundan önceki yazımız olan Hesap İşletim Ücretleri 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir