Kredi Notu Kaçtan Başlar?

Kredi çekebilmenin en mühim kriterlerinden birisi olan kredi notu, oldukça mühim bir ölçüttür. Bu sebeple kredi notunun iyi yada fena olmasına nazaran kredi başvurusu pozitif yönde ya da negatif karşılanmaktadır. Peki, kredi notu kaçtan adım atar? Bankaya olan kredi ve kredi kartı borçlarından satmaca ödemelerine kadar her türlü işlemler kredi notunu direkt etkilemektedir. Bilhassa kredi kartı ve kredi borcu bu notun oluşmasında oldukça etkilidir.

Kredi Notu Neden Önemlidir?

Kredi notu, kabaca ödeme geçmişinden oluşan sayısal bir veri diyebiliriz. Bir nevi kişinin bankaya karşı olan davranışlarının notudur. Kredi Kayıt Bürosu tarafınca bir veri tabanında tutulan kredi notu, tüm bankalar ile ortaklaşa paylaşılmaktadır. Böylece bir bankaya kredi başvurusunda bulunduğunuz vakit direkt bu havuzdaki bilginize bakılır ve kredi başvurunuz buna nazaran değerlendirilir. Hangi bankaya giderseniz gidin kredi notunuz buradaki havuza bakılarak hesaplandığı sürece değişmeyecektir. Geçmişinizde kredi kartı ve kredi ödemelerinizin  tertipli olarak ödenmiş olması kredi notunun oldukça iyi olmasını sağlar. Tersi durum ise kredi notunuzun düşük olmasına sebep olacaktır. Her kişinin kredi başvurusunda değerlendirme esnasında göz önünde bulundurulan en mühim kriter kredi notu olduğundan oldukça mühim bir yere haizdir.

Kredi Notu Nasıl Oluşur ve Kaçtan Adım atar?

Kredi notunu oluşturan birden değişik durum mevcuttur. Bunlar içinde ilk sırada kişinin banka ile içinde olan ekonomik ilişkiler gelmektedir. Eğer bankaya olan borçlarda gecikmeler ya da ödenmemiş taksitler var ise kredi notunu direkt negatif etkileyecektir. Adınıza kayıtlı telefon, su, elektrik ve naturel gaz faturaları benzer biçimde borçlar da kredi notunuzun oluşmasında hisse sahibidir. Ek olarak bankalardaki mevduat hesaplarınızın durumu, kara listede olup olmamanız benzer biçimde durumlar da kredi notunun oluşmasında etkilidir. Kredi notu 0’dan adım atar ve 1900’e kadar devam eder. 0 – 699 arası kredi notuna haiz olan kişiler muhtemelen adli süreç geçirmiş kişilerdir ve fazlaca fena olarak değerlendirilmektedir. 700 – 899 arası fena; 900 – 1499 arası orta; 1500 – 1699 arası iyi 1700 – 1900 arası ise fazlaca iyi olarak değerlendirilmektedir. Kredi notu kaçtan adım atar diye merak edenlere de artık rahatça kredi notu 0’dan adım atar diyebiliriz.

Bundan önceki yazımız olan Hesap İşletim Ücretleri 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir