Martini Vermut Fiyatı 2020 Yılında Ne Kadar? Güncel Fiyatıyla Martini Vermut

2020 yılı başlangıcında meydana getirilen ÖTV zammıyla Martini vermut tutarları averaj %3 zamlanmıştı. Martini vermut fiyatı 2020 senesinde da, alkol fiyatlarına zam sonucu alınmadığı için eski etiket fiyatıyla aynı oldu. Zamanı Eski Roma’ya kadar dayanan ve ilk kez 18. yüzyılda İtalyanlar tarafınca bulunan vermut, Türkiye’de Tekel markasıyla uzun seneler “Vermut” adıyla üretildi. Sadece ağzının tadını bilen içiciler çoğu zaman 19. yüzyılın başlarından beri üretim icra eden İtalyan vermut şirketi Martini’nin vermutlarını tercih ediyor.

İçerisinde tarçın, kakule ve pelin otu benzer biçimde maddelerin olduğu malum vermutun tam tarifi, ticari sır olarak saklanmaktadır. Averaj %17-%18 alkol oranı olan vermutlar, düzgüsel şarabı sevmeyenler için, aromatize edilmiş yüksek alkollü bir şarap çeşidi olarak tüketiliyor.

martini vermut fiyatı 2020

martini vermut fiyatı 2020

Martini Tarifi

Martini vermut fiyatı 2020 listemizi sizlerle paylaşmadan ilkin Martini tarifi vermek istedik. Martini’nin en ideal tarifi, bolca buz ve 7.5 cl cin kullanılarak meydana getirilen versiyonudur. Tarifin detaylarına geçmeden ilkin her insanın damak zevkine nazaran değişik Martini tarifleri yaptığını hatırlatalım. Vereceğimiz malzemeleri ve oranları bir miktar değiştirerek siz de kendinize uygun Martini’yi ortaya çıkartabilirsiniz.

Tarifin yapılışında ortalamanın oldukca üstünde alkol barındıran (%40 benzer biçimde) vermutlardan da yararlanabilirsiniz.

Martini Malzemeleri

Martini tarifinin en mühim kısmını Martini malzemeleri oluşturuyor. Kullanacağınız malzemeler yapacağınız Martini’nin tadını ve standardını belirleyeceği için, araç-gereç kullanımında dikkatli olmanızı tavsiye ederiz. Elbet ustalaşmış bir Martini ustası olmadığımıza nazaran, ilk denemeler birazcık başarısız olabilir. Sadece Martini yapmak, yiyecek yapmak kadar zor değildir. Bir tek karışımda kullanacağınız oranları kendi damak keyfinize nazaran belirlemeniz gerekir.

Martini vermut fiyatı 2020 senesinde değişmedi, sadece Martini (öteki malum adıyla vermut) yapımında bir tek vermut kullanılmıyor. Eğer ilk kez Martini hazırlıyorsanız, iyi haber şu ki Martini yapımında kullanılan öteki malzemeler o denli da masraflı değil. Martini vermut malzemeleri şunlar:

  • 7,5 cl miktarında cin (Her türlü cin kullanılabilir, Gordon’s tavsiye edilir.)
  • Bolca oranda buz
  • 1,5 cl dry vermut (Vermutun türüne ve miktarına dikkat!)
  • Limon kabuğu ve yeşil zeytin
  • Kokteyl süzgeci
  • Martini kadehi

Martini Yapılışı

Görüldüğü suretiyle yukarıda sıraladığımız malzemeler Martini vermut fiyatı 2020 fiyatına tesir eden öteki malzemeler. Eğer bu malzemeleri temin ettiyseniz Martini tarifine geçebiliriz.

Bir tane karıştırma kabı temin edip bu kabın içine buz, vermut ve cin koyuyoruz. Hemen sonra uzun bir çubukla karşımı karışmasını sağlayarak iyice soğutuyoruz. Kokteyl süzgeci ile karışımı eleyerek daha öncesinden buzlukta bekleterek soğuttuğunuz Martini kadehine koyun.

Kürdana takılmış bir tane yeşil zeytini içine koyup kalınca kesilmiş limon kabuğunu içkiye sıkın ve limon parçasını içine atın.

İşte bu kadar! Martini hazır!

Martini Tutarları

Martini vermut fiyatı 2020 senesinde averaj 160,00 TL civarında seyrediyor. 75’lik ve 100’lük standart boyutta üretilen vermutlar, geçen yıl gelen zamlar öncesinde 75,00 – 115,00 TL içinde alıcı buluyordu. Geçen yıl meydana getirilen ÖTV zamları, alkol çeşitlerine değişik miktarlarda tesir etmesine karşın, bu zamların en fazla vermut çeşitlerine yansıdığını söyleyebiliriz.

Meydana getirilen bir araştırmaya nazaran Türkiye’de alkol kullanan tüketicilerin %50’sinden fazlası alkol fiyatlarını fazla buluyor. Peki siz vermut tutarları hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikrinizi yorum olarak bizimle paylaşabilirsiniz.

martini vermut ne kadar?

Vermut Tutarları

Vermut tutarları diyince akla Martini markası gelse de, Türkiye’de değişik markalar da raflarda yer ediniyor. Vermut markaları Türkiye’de oldukca fazla olmadığı ve Martini dışındaki markalar oldukca fazla tüketilmediği için, yazımızda öteki markaların vermut fiyatlarından bahsetme gereği duymadık.

Sarhoşluğu ağır, içimi rahat olan vermut içkisinde Martini markasından şaşmamanızı tavsiye ederiz. Peki Martini vermut fiyatı 2020 senesinde zamlanacak mı?

2020’de Martini Vermut Fiyatında Bir Değişim Var Mı?

Aperatif kokteyllerin en idealleri içinde yer edinen vermutlar, çalkalanarak içilmez. Dry Martini elde edilmek isteniyorsa tarifte kullanılan vermut miktarı azaltılabilir. 2020 senesinde vermut yapımında kullanılan malzemeler zamlanabilir, sadece direkt vermut zammı şu an için söz mevzusu değil.

Martini vermut fiyatı 2020 yılının ortalarında artabilir. Şundan dolayı senenin ikinci yarısında enflasyon oranlarıyla orantılı olarak ÖTV zammı söz mevzusu olacaktır. Fakat şunu da belirtmemiz gerekir ki öteki içkilerde olduğu benzer biçimde vermut tutarları, senenin her vakti, her an zamlanma riskiyle karşı karşıyadır. En güncel ve zamlı fiyat bilgisi için sitemizi takip etmeye devam edebilirsiniz.

Martini Iyi mi İçilir? Martini İçiminde Nelere Dikkat Edilir?

Martini tüketiminde her insanın kendine özgü bir üslubu olabilir. Biz yazımızın bu kısmında hepimiz tarafınca kabul edilen bazı Martini içim detaylarına değinmek istiyoruz. Martini içiminde en oldukca dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan şey Martini’nin kendisine özgü cam bardağını kullanmaktır. Basit bardaklarla tüketilen Martini’den yeteri kadar keyif almanız mümkün olmayabilir. Martini tüketiminde dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan öteki nokta içine koyulan yeşil zeytinin çekirdeksiz olmasıdır.

Öteki ve kim bilir en mühim nokta ise Martini’nin yapımında kullanılacak cin ya da votka miktarıdır. Bu malzemeler içecekteki alkol miktarını arttıracağı için, extra kullanılan içkinin alkol miktarına ve kullanım miktarına dikkat edilmelidir.

Migros Martini Fiyat

Martini vermut fiyatı 2020 değişik satış noktalarında değişik fiyatlarla satılıyor. Tüketiciler Martini’ye ulaşırken en fazla Migros’u kullanıyor. Migros Martini tutarları averaj 160,00 TL. Sadece 2020’de gerçekleşebilecek ihtimaller içinde bir alkol zammından sonrasında Migros Martini tutarları da artış gösterecektir.

Martini nerede satılır? Martini almak için Migros’un yanı sıra Carrefour’u da kullanabilirsiniz. Carrefour Martini tutarları da yukarıda belirttiğimiz fiyatlar gibidir. Bu iki marketin içki tutarları oldukca fazla farklılık göstermemekle beraber, yaşadığınız şehrin büyük ya da minik bir kent olması da Martini fiyatlarını etkilemektedir.

Martini Vermut Çeşitleri

Yazımızın kalan kısmında Martini vermut fiyatı 2020 listesini sizlerle paylaşmadan ilkin Martini çeşitlerini incelemek istiyoruz.

martini vermut bianco

martini vermut bianco

Martini Bianco

Martini Bianco, Martini’nin en oldukca tercih edilen vermutudur. Çoğunlukla Absolut benzer biçimde votkalarla tercih edilen bu çeşit, bazı tüketicilere oldukca şekerli gelebilmektedir. Gene de büyük bir kitlenin en sevilmiş olduğu içecek Martini Bianco’dur. Martini Bianco fiyatını, öteki Martini fiyatlarıyla beraber listemizde bulabileceksiniz.

Martini Extra Dry

Buz ile görkemli bir uyum içinde tüketilebilen Martini Extra Dry, bir kere tadanların tekrar vazgeçemeyeceği bir içecek. Bu içki, kokusu ve damak tadı bakımından on üstünden dokuz puanı rahatça hak ediyor.

Martini Rosso

Kırmızı renkli bu vermut bazılarına göre Martini’nin en iyi vermutudur. Bazıları buzla beraber sek içmeyi tercih eder. İçimi öteki vermutlara nazaran daha kolaydır.

Martini Bitter

Martini’nin minimum tercih edilen vermutu olmasına karşılık, %25 alkol ihtiva eder ve tarihin en eski vermutlarından bir tanesidir. Çeşitli içkilerle deneyerek bitter lezzetini keşfedebilirsiniz. Yeni bir lezzet arayışındaysanız ve daha ilkin Martini Bitter tatmadıysanız, bu lezzeti denemenizi tavsiye ederiz.

Tüm Sıralama – Martini Tutarları 2020 Ocak Sıralaması

 Martini Vermut Fiyatı 2020

 Martini Extra Dry 100’lük vermut  160,00 ₺
 Martini Bianco 100’lük vermut  160,00 ₺
 Martini Rosso 100’lük vermut  160,00 ₺
 Martini Bitter 100’lük vermut  160,00 ₺

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir