Noter Vekalet Ücreti 2020 – En Güncel Noter Vekalet Ücreti 2020

Yeni senenin gelmesiyle beraber enflasyon farkları fiyatlara zam olarak yansımaya başladı. Yılbaşında birçok yeni zam haberiyle karşılaşmak artık işten bile değil. Durum bu şekilde olunca, tüketiciler için yeni yılda uygulanacak yeni fiyatlar merak mevzusu oluyor. Dört gözle beklenen fiyatlardan bir tanesi de noter ücretlerinin yeni yıl fiyatı. Ne iş yaparsak yapalım yılda ne olursa olsun birkaç kez uğradığımız noter ücretleri 2020 senesinde ne kadar? Noterden vekalet verme işlemi iyi mi yapılır? Noter vekalet tutarı 2020 senesinde ne kadar? 2020 noter vekalet tutarı zamlandı mı yoksa aynı mı kaldı? Noter vasıta satış vekalet tutarı 2020’de değişti mi? Noter tapu vekalet tutarı, genel vekaletname tutarı, noter vasıta satış vekalet tutarı 2020 şeklinde detayları kolaylıkla bu yazımızda bulabilirsiniz.

2020 yılının Mart ayından itibaren artık yapılacak noter işlemlerinde 2020 yılı noter tutarları geçerli olmayacak. Tekrardan değerleme oranları çerçevesinde 2020 yılı başlangıcında kimlik kartı ve yeterlik çıkartma işlemi ve geçişlik harç bedelleri şeklinde birçok kaleme zam gelmişti. Motorlu Taşıtlar vergisi ve noter ücretleri de 2020 senesinde zam gelen fiyat kalemlerinden oldu. Sadece noter tutarları, her yıl Mart ayında güncellenmektedir ve güncellenen fiyatlar 1 yıl süreyle uygulanmaktadır. Doğrusu önümüzdeki Mart ayından itibaren yeni ve zamlı noter tutarları geçerli olacak.

Vekaletname Nedir? Noterden Alınan Vekaletname Ne İşe Yarar?

Noter vekalet tutarı 2020 yazımıza geçip vekalet ücretlerinden bahsetmeden ilkin isterseniz gelin vekalet nedir, noterden alınan vekaletname ne işe yarar sorularına yanıt verelim. Vekaletname bir kişinin başka bir kişinin vekili bulunduğunu bildiren ve noter tarafınca onaylanmış belgeye verilen isimdir. Bu belgeyle beraber iki temel şey gerçekleşmiş olur:

  • Hukuk önünde vekaletname alan şahıs, artık vekaletname almış olduğu kişinin vekilidir.
  • Bu belge yardımıyla tarafların tüm hakları gene hukuk önünde korunmaktadır.

Vekil atama edilen kişinin noterden almış olduğu kağıt parçası, artık adli kanıt niteliği taşıyacaktır.

Vekaletname Iyi mi Verilir?

Vekaletnamenin verilmesi için vekalet verecek olan kişinin notere gitmesi yeterlidir. Sadece şahıs, yanında bazı belgeleri de bununla beraber götürmelidir. İşte vekalet vermek için gereksinim duyulan belgeler:

  • Vekalet verecek kişinin kendisi ve kimliği ya da pasaportu
  • Vekaletin verileceği kişinin kimlik numarası, adı, soyadı
  • Son altı ay içinde çekilmiş iki tane fotoğraf

Bu belgelerle beraber notere giderek, birisine vekalet verebilirsiniz. Normal olarak vekalet işleminin gerçekleşmesi için bir miktar ücret ödemeniz ve ek olarak yetkili noterin vekaletinize şahitlik etmesi ve vekalet belgesini onaylamaıs gerekmektedir.

Vasıta Satış Vekalet Tutarı 2020

Vatanımızda bilhassa vasıta alım satımının çokça yapıldığı ve araçların devamlı el değiştirdiğini hesaba katarsak, devamlı vasıta alım satım yapanlar için artık noter onaylama işlemlerinin ciddi bir gider kalemi olduğu sonucuna varabiliriz. Türkiye’de ikinci el araca yönelik büyük bir talebin olduğu her insanın bilgisi dahilinde. Sadece gene de bu konudaki sayıları görünce oldukca şaşırabilirsiniz. Türkiye’de 2020 senesinde toplam kaç tane ikinci el satışı gerçekleşmiş olabilir? Noter vekalet tutarı 2020 senesinde ne kadar olacak sorusuna yanıt vermeden ilkin, Türkiye’de 2020 senesinde toplam kaç tane ikinci el araş satışı yapılmış olabilir sorusuna bir tahminde bulunmanızı istiyoruz. Yüz bin tane mi iki yüz bin tane mi? Yoksa beş yüz bin tane mi?

Bu rakamların hiçbiri doğru değil bu sebeple Türkiye’de, geçtiğimiz yıl tam tamına 2 milyona yakın ikinci el vasıta satışı gerçekleşti. Satılan ikinci el vasıta sayısı bu kadar fazla olunca, öteki noter kalemlerinin ücretlerinden bahsetmeden, direkt, vasıta satış vekalet tutarı 2020 fiyatlarından anlatmak istedik. Yazımızda en güncel noter ücretlerini bulabileceksiniz. 2020 yılının ilk aylarında vasıta satış noter vekaletname tutarı  90,5 TL ile 120 TL içinde değişiyor. Sadece vasıta satılmasında meydana getirilen tek harcama bu değil ve bu fiyatların 2020’nin Mart ayında averaj %20’den fazla zamlanması planlanıyor.

Vasıta Satılmasında Meydana getirilen Noter Harcamaları Nedir?

Çoğu zaman otomobil satışlarında notere giden satıcı ve alıcı bazı paket şeklinde işlemleri yapar ve topluca noter ücretini öder. Sadece meydana getirilen işlemlere ve ödenen tutara dikkatlice bakılırsa, noter üstünden vasıta devri, plaka devri ve değişiklik yapma tutarı, tüm noter harcamalarıyla beraber ödenir. Bu ücretlerin toplamı noter fiyatına gore oldukca büyük fark izah edebilir, sadece averaj vasıta devir işlemi 2020 senesinde 290 TL tutuyor. Her ne kadar bugün, itibarıyla da bu fiyat geçerli olsa da, 2020 Mart ayında notere yeni zamlar ne olursa olsun gelecektir. Ek olarak gittiğiniz notere gore ödemeniz ihtiyaç duyulan toplam harcama değişim gösterecektir. 2020 Mart ayından sonrasında averaj vasıta satış noter harcamasının 300-400 TL içinde değişeceğini tahmin ediyoruz. Doğrusu bir öteki deyişle noter vekalet tutarı 2020 senesinde %20’den fazla artış izah edebilir.

noterNoter Tapu Vekalet Tutarı 2020

Türkiye’de her ay averaj 80.000 konutun el değiştirdiğini düşünürsek, noter tapu vekalet tutarı 2020 senesinde zamlanacak mı sorusunun ne kadar mühim bulunduğunu daha iyi anlayabiliriz. Noter vekalet tutarı 2020 senesinde tekrardan değerlendirme oranı çerçevesinde Mart ayında artacak. Eğer tapu satışı gerçekleştirmek istiyorsanız ve bu satış için noter tapu vekalet tutarı 2020 senesinde ne olacak diye merak ediyorsanız, sizi daha çok bekletilmeden aradığınız probleminin yanıtını verelim.

Tapu satışı için genel vekalet vermeniz gerekmektedir. Her ne kadar şu anda geçerli genel vekaletname ücretleri 200-550 TL içinde olsa da, çoğu zaman tapu satışlarında  taban fiyattan işlem yapılmakta ve noter tapu vekaleti için 200 civarı ücret alınmaktadır. Noter tapu vekaletname tutarı 2020 yılının Mart ayından itibaren 240 TL ile 650 TL içinde değişecektir. Bu yüzden eğer bir tapu vekaletname satışı yapacaksanız, bu işlemi 2020 Mart ayına kadar tamamlamanızı tavsiye ederiz.

2020 Noter Avukata Vekalet Verme Tutarı

Noterde avukatınıza vekaletname vermek istiyorsanız, bu işlemi şu anda 90,5-120 TL içinde değişen bir ücretle yapabilirsiniz. 2020 Mart ayı ile 2020 Mart ayı içinde geçerli olan ücret budur. Mart 2020 itibarıyla yeni zamlar beklenmektedir. Sadece noter onaylama işlemleri, işlem yapacağını notere gore ciddi anlamda artıp azalabilmektedir. Bu yüzden herhangi bir notere gitmek yerine, ilkin noter fiyatlarını araştırmak daha doğru bir karar vermenize niçin olabilir. Aslına bakarsak mesafe olarak birbirine yakın olan iki noterin tutarları kimi zaman bölgeleri değişik olduğundan, ciddi anlamda değişik olabilir. İyi bir araştırma yapmış olursanız 2020 noter vekalet tutarına oldukca fazla ödeme yapmak zorunda kalmayabilirsiniz. Sadece önünüze gelen ilk notere girerseniz, muhtemelen günün sonunda vekaletname işlemlerinden doğan zararınız birkaç yüz TL olabilir.

2020 Noter Muhasebeciye Vekalet Verme Tutarı

Küçük bir kişi şirketi kursanız bile ne olursa olsun notere uğrayıp muhasebecinize vekalet vermeniz gerekecek. Bu yüzden muhasebeciye vekalet verme tutarı de gene en fazla dört gözle beklenen noter ücret kalemlerinden bir tanesi.

2020 noter vekalet tutarının tam anlamıyla Mart 2020 tarihinde Türkiye Noterler Birliği tarafınca duyuru edilecek noter fiyat tarifesi ile ortaya çıkacağını düşünüyoruz. O tarih ulaşınca bu yazıyı güncelleyerek sizlere son olarak noter vekalet ücretlerini aktarmaya devam edeceğiz. 2020 Mart ayından 2020 Mart ayına kadar geçerli olan ücret tarifesine gore şu anda muhasebeciye noter vekaleti vermenin bedeli 120 TL ile 150 TL içinde değişiyor.

Noterler Arasındaki Fahiş Fiyat Farkı

Noter vasıta satış vekalet tutarı, noter avukat vekalet tutarı şeklinde ücretlerin tutarları belli olmasına rağmen, kimi zaman tüketiciler noterlerin kendilerinden fahiş fiyatlar talep etmesinden yakınma edebiliyorlar. 2020 noter vekalet tutarı mevzusunda bu şekilde bir durum yaşarsanız, size tavsiyemiz Türkiye Noterler Birliği’nin web sayfasına girip, menüdeki “Mevzuat” kısmından tebliğler kısmına ulaşın. Burada yer edinen “Noterlik ücret tarifesi” yazısına tıklayın ve çıkan tarifeyi kanıt olarak sizden fahiş fiyat isteyen noter çalışanlarına gösterin. Eğer bu yöntem etkili eğer olmazsa herhangi bir fahiş fiyat talebiyle karşılaşırsanız Türkiye Noterler Birliği’nin web sitesindeki telefon numarası aracılığı ile TNB ile iletişime geçebilir, fiyat doğrulaması yapabilirsiniz. Kimi zaman noter vasıta satış vekalet tutarı 2020 şeklinde mevzularda fahiş ücretlerle karşılaştığını iddia eden kişiler olabilmektedir. Siz de o kişilerden biri iseniz, sırayla yukarıdaki adımları takip ederek sorununuzu çöze bileceğinize inanıyoruz.

Noterden İhtarname Iyi mi Çekilir?

2020 noter vekalet ücretini işlediğimiz yazımıza noterden ihtarname iyi mi çekilir sorusunu cevaplayarak devam edelim. Herhangi bir hakkın ihlali ya da alacağın ödenmemesi durumunda kişiler çoğu zaman noterden ihtarname çekmek istiyorlar. Bir hukuki belge olan ihtarnameyi doğru şekilde hazırladıktan sonrasında (noter size bu mevzuda son aşama destek olacak ve ihtarnamenizin doğru bir halde yazılmasını sağlayacak) muhatabına gönderme işleminin adı ihtarname çekmektir.

İhtarnameyi noter ile gönderme zorunluluğu bulunmamaktadır. Bir avukatla kaleme alıp, kendiniz posta kanalıyla muhatabına ulaştırabilirsiniz.

Noterden İhtarname Çekme Tutarı

2020 noter vekalet tutarının yanı sıra noterden ihtarname çekme tutarı de en fazla dört gözle beklenen mevzular içinde içeriyor. İhtarnamenin türüne gore değişmekle beraber noterden ihtarname çekme tutarı şu anda ihtarnamenin mevzusuyla bağlantılı olarak 150 TL ile 1.500 TL içinde değişmektedir. Sadece 2020 Mart ayından sonrasında noter fiyat tarifesine gelecek zamlarla beraber bu ücretlerin artacağını söyleyebiliriz. Noter ücret tarifesine beklenen averaj artış miktarı %20.

Notere ödediğiniz tutara, ihtarnamenin yazımı da dahil olduğundan, bu ücret aslen o denli da fazla sayılmaz. Bilhassa yüklü oranda alacağınız var ise ihtarname tutarı artabilir, sadece ihtarname çekmek bir o denli da mantıklı bir çözüm noktası olabilir.

İnternetten İhtarname Iyi mi Çekilir?

Birçok şahıs etken olarak bu yolu kullanmasa da notere gitmeden bazı işlemleri Türkiye Noterler Birliği’nin resmi web  portalı üstünden yapabilirsiniz. İhtarname gönderme işlemi de bunlardan bir tanesidir. Doğrusu notere gitmeden, web üstünden ihtarname çekebilirsiniz. İnternet üstünden ihtarname çekmek için Türkiye Noterler Birliği’nin resmi portalında yazan açıklamayı takip edebilirsiniz.

Türkiye Noterler Birliği’nin resmi portalında yazanlara gore bu süreç e-posta iletişimi kanalıyla işliyor. Size iletilen IBAN numarasına ihtarname ücretini yatırarak süreci ilerletiyorsunuz. Sadece ihtarname şeklinde son aşama mühim bir işlemi web üstünden yapmak ne kadar sıhhat ve doğru olur bunu bilemiyoruz. İhtarname hukuki bir metin olduğundan, bu mevzuda noterden ya da herhangi bir avukattan karşı karşıya destek almanız çekeceğiniz ihtarnamenin sıhhati açısından daha yararlı olabilir.

TNB’nin portalından ek olarak web üstünden tespit işlemi yapılabiliyor.

Genel Vekaletname Tutarı

En yüksek fiyatlı 2020 noter vekalet ücretini genel vekaletname için istenen ücretler oluşturuyor. Bu ücretler şu anda 200 TL ile 550 TL içinde vekaletnamenin mahiyetine gore değişim gösteriyor. Eğer bir tek tapu satışı, ya da talebe belgesinin alınması şeklinde bir durum söz konusuysa vekaletname ücretleri oldukca daha uygun oluyor. Sadece birisine kapsamlı bir vekalet vermek için notere yüksek oranda para ödemeniz gerekebilir.

Her ne kadar şu anda ücretlerin 200 TL ile 500 TL içinde değiştiğini söylesek de Mart 2020’de Türkiye Noterler Birliği tarafınca bu ücret güncellenecek. Noter fiyatlarına averaj %20’lik bir zam beklentisi var. Eğer bu zam gerçekleşirse en düşük vekaletname tutarı 250 TL’ye kadar yükselebilir. Dolayısıyla noterle ilgili bir işiniz var ise ve bu işi şimdi halletme imkanınız var ise, bu durum lehinize olabilir.

Noter Ücret Zammı 2020

2020 noter vekalet ücretini araştıran kişiler 2020’de noter ücret zammı var mı sorusunun yanıtını merak ediyor. Yazımızın belirli bölümlerinde belirttiğimiz suretiyle noter tutarları her yıl Mart ayında 1 yıl süreyle karara bağlanmaktadır. Bu yüzden geçtiğimiz 2020 Mart ayında gösterilen tarife, 2020 Mart ayına kadar geçerli olacaktır ve yeni tarife 2020 Mart ayı itibarıyla geçerlilik kazanacaktır. Eğer yeni yayınlanacak noter ücret tarifesini merak ediyorsanız Türkiye Noterler Birliği’nin web sitesine girebilir, menüden “mevzuat” kısmına gelebilir, oradan “tebliğler” bölümünü inceleyebilirsiniz.

Bu bölümde yer edinen “noter fiyat tarifesi” isminde dosyada son ve güncel fiyatlar bulunabilir. Bu dosya, her yıl Mart ayında alınan yeni fiyat tarifesi kararıyla güncellenmektedir. Noter fiyatlarına bu yıl 2020 yılının Mart ayında bir zam söz mevzusu olursa bu yazıyı güncelleyerek sizi zamdan bilgilendireceğiz. En güncel noter tutarları için yazımızı takip etmeye devam edebilirsiniz.

Şehirlere Nazaran Noter Sayıları

2020 noter vekalet ücretiyazımızın bu kısmında birazcık fazladan bilgiler vermek istiyoruz. Kimi zaman size en yakın noter Google’da işaretlenmemiş olabilir. Size en yakın noteri bulmak için Türkiye Noterler Birliği’nin “Noter Bul” sayfasını kullanabilirsiniz. Bu bölümde oldukça detaylı bir noter araması yapılabilmektedir. TNB’nin bu sayfasından noter odasına, noter ve noterlik sınıfına, noterlik durumuna gore arama yapabilirsiniz. Eğer elinizde hiçbir veri yoksa bir tek kent adı girerek o şehirdeki tüm noterleri görüntüleyebilir ve size en yakın noteri bulabilirsiniz.

İstanbul Noter Sayısı

Türkiye Noterler Birliği’nin aktardığına gore İstanbul’da tam 346 tane noter bulunuyor. İstanbul’da noter ve noterlik sınıfı 3 olan bir tek 1 tane noter bulunmaktadır.

Ankara Noter Sayısı

Türkiye Noterler Birliği’nin aktardığına gore Ankara’da tam 112 tane noter bulunuyor. Ankara’da noter ve noterlik sınıfı 3 olan toplam 5 tane noter bulunmaktadır.

İzmir Noter Sayısı

Türkiye Noterler Birliği’nin aktardığına gore İzmir’de tam 86 tane noter bulunuyor. İzmir’de noter ve noterlik sınıfı 3 olan bir tek 1 tane noter bulunmaktadır.

Bursa Noter Sayısı

Türkiye Noterler Birliği’nin aktardığına gore Bursa’da bir tek 52 tane noter bulunuyor. Bursa’da noter ve noterlik sınıfı 3 olan 3 tane noter bulunmaktadır.

Konya Noter Sayısı

Türkiye Noterler Birliği’nin aktardığına gore Konya’da 45 tane noter bulunuyor. Konya’da noter ve noterlik sınıfı 3 olan 8 tane noter bulunmaktadır.

Antalya Noter Sayısı

Türkiye Noterler Birliği’nin aktardığına gore Antalya’da 50 tane noter bulunuyor. Antalya’da noter ve noterlik sınıfı 3 olan bir tek 2 tane noter bulunmaktadır.

Diyarbakır Noter Sayısı

Türkiye Noterler Birliği’nin aktardığına gore Diyarbakır’da bir tek 20 tane noter bulunuyor. Diyarbakır’da noter ve noterlik sınıfı 3 olan 7 tane noter bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir