Pasaport İçin Gerekli Evraklar 2020 – En Güncel Belgeler Hangileri?

İlk kere geçişlik alacak kişiler için her yıl güncellenen geçişlik harç ücretleri ve defter bedelleri ile beraber, geçişlik için lüzumlu belgeler de büyük ehemmiyet taşıyor. Bu belgeler genel olarak toplanması kolay belgelerdir. Fakat kimi zaman önemsiz benzer biçimde görünen ve gözden kaçan küçük bir belge, tüm gezi planınızı bozabilir. Bu yüzden en güncel geçişlik belgelerinin hangi belgeler bulunduğunu bilmek ehemmiyet taşıyor. Bilhassa seyahatinize kısa bir süre kaldıysa ve hemen hemen pasaportunuzu almadıysanız, geçişlik için lüzumlu belgeler sizi endişelendiriyor olabilir. En güncel geçişlik evrak listesinin yer almış olduğu bu yazıdaki geçişlik belgelerini ve ikazları dikkate almak size hem vakit kazandıracak, hem de maddi olarak oldukça karlı kararlar vermenizi sağlayacak. O vakit daha çok vakit kaybetmeden yazımıza geçelim. Geçişlik için lüzumlu evraklar nedir? Geçişlik için lüzumlu evraklar 2020 senesinde nereden alınır? Geçişlik belgelerini hazırlarken nelere dikkat edilmeli?

 

Geçişlik Evraklarını Doğru Hazırlamak Niçin Mühim?

Bir kuruma başvurmak suretiyle belgelerle dolu bir dosya hazırlamanız gerekiyorsa, kimi zaman en lüzumlu belgeleri bile unutabilir, ya da en lüzumlu belgeler üstünde bazı hatalar yapabilirsiniz. Geçişlik müracaat evraklarını hazırlarken yaşanmış olan problemler bu durumun en belirgin örneğidir. Bu tür istenmeyen durumlar yaklaşan seyahatinizi negatif etkileyebilir. İşte bu yüzden geçişlik için lüzumlu evraklar 2020 listesini tam ve eksiksiz olarak bilmek fazlaca önemlidir.

Geçişlik evrakları her insana nazaran durağan(durgun) bir listeden oluşmuyor. Hangi tip pasaporta başvuracağınız, ne kadar süreyle başvuracağınız ve statünüz sizin için müracaat esnasında değişik evrakların kullanılmasını gerektirebilir. Bu yazıda tüm statüleri dikkate alarak en geniş evrak listesini sunacağız. Böylece nüfus müdürlüğünden geri geri dönmek mecburiyetinde kalmayacak, kim bilir harçsız geçişlik alabildiğinizi fark edip fazladan ödeyeceğiniz binlerce liradan tutum edeceksiniz.

Bordo Geçişlik İçin Lüzumlu Evraklar

Türkiye’de standart geçişlik kabul edilmiş olduğu için aslen geçişlik için lüzumlu evraklar 2020 listemizin en mühim bölümünü bordo pasaportlar oluşturuyor. Eğer bordo geçişlik, doğrusu umuma mahsus geçişlik alacaksanız, bu geçişlik türü için hususi bir belge temin etmenize gerek yok. Her yurttaş aşağıdaki temel belgeleri dikkate alarak bordo geçişlik başvurusunu gerçekleştirebilir.

Sizler için olabildiğince detaylı bir sıralama hazırladık. Lütfen listemizi denetim ederken başlıkları dikkat edin ve kendi bulunduğunuz statüyle eşleşen başlıktaki lüzumlu evrakları hazırlayın.

TEMEL EVRAK LİSTESİ

 Kimlik belgesi


 1. Yeni T.C. kimlik kartı, eski nüfus cüzdanı ya da geçici kimlik belgesi olabilir.
 2. Bazı vatandaşlar, bir çok yerde ehliyetin kimlik yerine geçmesine güvenerek büyük bir hata yapıyor. Siz de ehliyetin geçişlik başvurusunda geçerli olacağını düşünüyorsanız yanılıyorsanız. Sürücü belgesi, geçişlik başvurusunda dikkate alınmaz. Kesinlikle kimlik belgeniz olmalı.

Geçişlik harç tutarı dekontu


 1. Geçişlik harç ücretini geçişlik randevusuna gitmeden ilkin yatırmış olmalısınız.
 2. Kimi zaman yurttaşlarımız geçişlik harç ücretini vezneden yatırdıkları halde aldıkları dekonta dikkat etmedikleri için nüfus müdürlüğünün kapısından dönerler. Dekontun üstünde “öğrenim edilmiştir” kaşesi ve öğrenim eden memurun ıslak imzası yoksa, o dekontlar nüfus müdürlükleri tarafınca kabul edilmemektedir. 
 3. Dekontta ad, soyad ve kimlik numaranızın yer aldığından güvenli olun.
 4. Ek olarak, dekontların sonradan değiştirilmesi mümkün olmadığı için geçişlik sürenize tam olarak karar vermeden ilkin geçişlik harç ücretini ödemeyin.

Geçişlik defter bedeli dekontu


 1. Geçişlik randevusuna gitmeden ilkin geçişlik defter bedelini yatırmış olmalısınız.
 2. Hangi tür geçişlik alıyorsanız alın bu bedeli kesinlikle yatırmanız gerekmektedir.
 3. “Eğitim edilmiştir” kaşesi ve öğrenim eden görevlinin imzasını içermeyen dekontlar kabul edilmez.
 4. Dekontun üstünde ad, soyad, kimlik bilgilerinizin yer aldığından güvenli olun.
 5. Kimi zaman görevliler geçişlik harç tutarı ve defter bedeli için tek bir dekont verirler. Eğer tek bir dekont aldıysanız iki bedelin de dekontta ayrı ayrı yer aldığından güvenli olun.

2 tane biometrik fotoğraf


 1. Fotoğrafçıya fotoğrafları geçişlik başvurusunda kullanacağınızı kesinlikle açıklayın. Yalnız iki tane biometrik fotoğraf istediğinizi söylerseniz yanlış boyutlarda fotoğraf alabilirsiniz. Biometrik fotoğraflar, kullanım alanlarına nazaran boyutlandırılır.
 2. Köşelerde kalmış amatör fotoğrafçılar yerine kent merkezlerindeki fotoğrafçıları seçin. Her ne kadar son yıllarda tüm fotoğrafçılar biometrik fotoğraf çekmeyi öğrenmiş olsa da, hala yanlış fotoğraf çekimi meydana getiren fotoğrafçılar var.

 Eski geçişlik 


 1.  Öncesinden almış olduğunuz pasaportunuz var ise kesinlikle bu pasaportu yanınızda götürmeniz gerekiyor. Görevli şahıs bu pasaportu alıp delme işlemi gerçekleştirmeden yeni müracaat işleminizi yapmayacaktır.

 

18 Yaşından Ufak Olup Öğrenciliği Devam ETMEYEN Kişiler İçin – Temel Evrak Listesine EK OLARAK

 Muvafakat belgesi


 1. 18 yaşından küçükler başvuruyu bir tek anne ve babalarının eşliğinde yapabilirler. Hem de anne ve babalarının muvafakat belgesi hazırlayıp ayrı ayrı imzalamaları ve bu belgeyi çocuğun dosyasına eklemeleri gerekiyor.
 2. Eğer anne ya da babadan bir tanesi başvuruda hazır bulunmuyorsa muvafakatname kesinlikle noter onaylı olmalıdır. *18 yaşından ufak kişilere en fazla 5 yıl süreyle geçişlik verilmektedir. Eğitimi devam etmeyen kişiler geçişlik harcı ödemek zorunda oldukları için, bu grupta yer edinen kişiler geçişlik harcı öderken bu noktaya dikkat etmelidir.

 

18 Yaşından Ufak Olup Öğrenciliği Devam EDENLER İçin – Temel Evrak Listesine EK OLARAK

 Geçişlik harç tutarı dekontu

 Talebe belgesi


 1.  18 yaşından ufak ya da büyük olsun tüm öğrenciler geçişlik harç ücretinden muaftır. Dosyaya talebe belgesi eklemek kafi olacaktır.

Muvafakat belgesi


 1. 18 yaşından küçükler başvuruyu bir tek anne ve babalarının eşliğinde yapabilirler. Hem de anne ve babalarının muvafakat belgesi hazırlayıp ayrı ayrı imzalamaları ve bu belgeyi çocuğun dosyasına eklemeleri gerekiyor.
 2. Eğer anne ya da babadan bir tanesi başvuruda hazır bulunmuyorsa muvafakatname kesinlikle noter onaylı olmalıdır. *18 yaşından ufak kişilere en fazla 5 yıl süreyle geçişlik verilmektedir. Eğitimi devam etmeyen kişiler geçişlik harcı ödemek zorunda oldukları için, bu grupta yer edinen kişiler geçişlik harcı öderken bu noktaya dikkat etmelidir.

 

18 Yaşından Büyük, 25 Yaşından Ufak Olup Öğrenciliği Devam EDENLER İçin – Temel Evrak Listesine EK OLARAK

 Geçişlik harç tutarı dekontu

 Talebe belgesi


 1. Latife değil, gerçek. Talebe olmasına rağmen okulun bitimine bir ay kaldı, yaşım 24 oldu benzer biçimde gerekçelerle parayla geçişlik almayı tercih edenler var. Okulunuz bitse bile sistemde mezun olarak gözükmediğiniz / talebe belgesi alabildiğiniz sürece harçsız geçişlik alabilirsiniz. Ek olarak mesela 22 yaşlarında okulu bitiren birisi, okul bitmeden derhal ilkin geçişlik alırsa, bu pasaportu 25 yaşını doldurana kadar hiçbir mesele olmadan kullanabilirler. (Harç yatırılarak alınması durumunda ödenmesi ihtiyaç duyulan 2 senelik harç miktarı: 397 TL)

 

Yurt Dışına Tahsil İçin Gidecek Olanlar – Temel Evrak Listesine EK OLARAK

 Talebe belgesi


 1.  Yeminli tercüman tarafınca çevrilmiş olmalı ve apostil şerhi içermeli.

 

18 Yaşından Ufak Fizyolojik Engelli Bireyler İçin – Temel Evrak Listesine EK OLARAK

 Muvafakatname


 1. Fizyolojik engeli olan bireyler için geçişlik çıkartılacak ise kanuni temsilcileri bireye eşlik etmeli, ek olarak yasal temsilci / temsilciler tarafınca muvafakatname düzenlenip müracaat dosyasına eklenmelidir. Muvafakatnameler nüfus müdürlüklerinde düzenletilebilir.  *Fizyolojik engelli kişi 18 yaşından büyükse kendisi müracaat yapabilir.

 

Zihinsel Engelli Bireyler İçin – Temel Evrak Listesine EK OLARAK

 Vasi sonucu


 1. Zihinsel engeli olan bireyler için geçişlik çıkartılacak ise kişinin vasisi işlemleri yürütebilir. Mahkeme sonucu olmalıdır.

 

25 Yaşından Büyük Olup Öğrenciliği Devam EDENLER İçin – Temel Evrak Listesine EK OLARAK

Geçişlik Harcı Muhafiyet Formu ve Harçsız Geçişlik Talep Yazısı


 1. Eğer (eğitim derecesi mühim olmaksızın) 25 yaşından büyük bir öğrenciyseniz ve bilimsel, kültürel ya da sportif nedenlerle yurt dışına çıkmanız gerekiyorsa bu belgeleri okulunuzdan temin edip doldurmalı ve yetkililere imzalatmalısınız. Ondan sonra belgeleri vergi müdürlüğündeki yetkili memurlara onaylatmalısınız. Son aşama, belgelerle beraber geçişlik başvurusunda bulunmaktır. Bu yöntemle 25 yaşından büyük lisans öğrencileri 1 yıl, yüksek lisans öğrencileri ise 2 yıl geçerli harçsız geçişlik alabilirler.

 

Uçuş Ekibi Çalışanı İçin – Temel Evrak Listesine EK OLARAK

 Harçsız geçişlik talep yazısı


 1.  Çalışılan kurumdan alınmalıdır. Lüzumlu imzaları içerdiğinden güvenli olmalısınız.

 

Gri Geçişlik İçin Lüzumlu Evraklar

Gri pasaportları ilçe nüfus müdürlüklerinden alamazsınız. Gri pasaportlar bir tek il nüfus müdürlüklerinde hususi çalışan bir merkez tarafınca verilir.

TEMEL EVRAK LİSTESİ

 Kimlik belgesi


 1.  T.C. kimlik kartı, eski nüfus belgesi ya da geçici kimlik belgesi olmalıdır. Sürücü ehliyeti kabul edilmez.

 2 tane biometrik fotoğraf


 1.  Kent merkezlerinde ve nüfus müdürlüklerine yakın fotoğrafçılarda hallederseniz, yanlış fotoğraf götürme riskiniz en aza iner.

 Geçişlik defter bedeli dekontu


 1.  Geçişlik defter bedelinin ödendiğine dair adınızın, soyadınızın, kimliğinizin ve tutarın yazdığı, “öğrenim edilmiştir” kaşeli, tahsildar tarafınca ıslak imzalı dekont.

 Vazife onayı ve talep formu


 1. İş yerinizden temin ediniz ve lüzumlu şahıs ya da kişilere onaylatıldığından güvenli olunuz.

 Eski geçişlik


 1.  Var ise eski pasaportunuzu kesinlikle yanınıza alınız.

 

Gri Pasaportlu Kişinin 18 yaşından KÜÇÜK Evlatları İçin Lüzumlu Evrak Sıralaması – Temel Evrak Listesine EK OLARAK

 Vazife onay ve talep formu

Muvafakatname


 1.  Nüfus müdürlüğünden temin edilebilir. *Eğer çocuk engelli ise dosyaya ek olarak sıhhat raporu eklenmelidir.

 

Gri Pasaportlu Kişinin BÜTÜN Evlatları İçin Lüzumlu Evrak Sıralaması – Temel Evrak Listesine EK OLARAK

 

Yeşil Geçişlik Başvurusu İçin Lüzumlu Belgeler

Yeşil geçişlik işlemleri de tıpkı gri geçişlik işlemleri benzer biçimde bir tek il müdürlüklerindeki merkezlerden yapılmaktadır.

TEMEL EVRAK LİSTESİ

 Kimlik belgesi


 1. T.C. kimlik kartı, eski nüfus cüzdanı ya da geçici nüfus belgesi. Yeterlik geçerli olmaz.

 2 tane biometrik foto


 1.  Nüfus müdürlüklerine yakın yerlerde çektirmenizi tavsiye ediyoruz.

 Geçişlik defter bedeli dekontu


 1.  “Eğitim edilmiştir” yazısı ile beraber öğrenim eden kişinin ıslak imzası olmalı. Hem de ödenen miktar, kimlik numaranız, adınız ve soyadınız dekontta açık bir halde gözükmeli.

 Hususi damgalı geçişlik talep formu


 1.  İşyerinizden temin edebilirsiniz. Lüzumlu kişilere onaylattığınızdan güvenli olun.

 Eski geçişlik


 1.  Var ise kesinlikle dosyanıza eklenmelidir.

 

Yeşil Pasaportlu Kişinin 18 Yaşından Ufak Evlatları İçin Lüzumlu Evrak Sıralaması – Temel Evrak Listesine EK OLARAK

 Hususi damgalı geçişlik talep formu

Muvafakatname


 1.  Nüfus müdürlüğünden temin edilip dosyaya eklenebilir. *Eğer çocuk engelli ise dosyaya ek olarak sıhhat raporu eklenmelidir.

 

Yeşil Pasaportlu Kişinin BÜTÜN Evlatları İçin Lüzumlu Evrak Sıralaması – Temel Evrak Listesine EK OLARAK

 

Emekli Memurlar ve Görevden Çekilenler İçin Lüzumlu Evrak Sıralaması – Temel Evrak Listesine EK OLARAK

 Hususi damgalı geçişlik talep formu

Unvan ve kadro derecesini gösteren belge

 1. Belge unvanı ve kadro derecesini göstermelidir. Eski kurumdan temin edilmelidir.

 

Geçişlik İçin Lüzumlu Evraklar 2020 Sıralaması

Geçişlik için lüzumlu evraklar 2020 yazımızda en fazla gereksinim duyulan lüzumlu evraklar listelerini derledik.  Eğer listeler içinde kendi statünüzle ilgili lüzumlu evraklar listesini bulamadıysanız lütfen bizlere yorum olarak aşağıdaki kısımdan belirtin. Sizin için lüzumlu evraklar listesini bir an ilkin derleyip sizin için listemizi güncelleyeceğiz.

Listedeki tüm bilgiler açık kaynaklardan derlenmiş olup, 2020 güncel bilgileridir. Sonraki yıllarda bilgilerde bir güncellenme olması durumunda yazımızı düzenleyerek size en güncel lüzumlu belgeler listelerini sunmaya devam edeceğiz. Bazı öteki bilgiler için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün hazırladığı pasaport sayfası ziyaret edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir