Pasaport Nasıl Çıkartılır 2020 – Güncel Pasaport Çıkartma Rehberi

Türkiye’de meydana getirilen araştırmalar, nüfusun ortalama %10’unun pasaporta haiz bulunduğunu ortaya koyuyor. Türkiye nüfusunun yalnız %10’unun geçişlik sahibi olması, normal olarak her yıl tertipli olarak artan geçişlik harç ücretleriyle de ilgili. Ağılıklı olarak geçişlik çıkartma 2020 senesinde iyi mi yapılır mevzusuna değineceğimiz Geçişlik Iyi mi Çıkartılır 2020 başlıklı bu yazımızda geçişlik çıkartmakla ilgili en güncel mevzulara değineceğiz.

Geçişlik işlemleri oldukca süratli bir halde gerçekleştirilebiliyor. Ortalama iki haftalık bir sürede cebinize 10 senelik pasaportu koyabilirsiniz. Elbet, harç ücretini ve defter bedelini ödemek koşuluyla. İlk kere geçişlik çıkartacak kişiler 2020 senesinde geçişlik türleri nedir, geçişlik çıkartma işlemleri iyi mi gerçekleştirilir, geçişlik çıkartma randevusu iyi mi alınır, geçişlik iyi mi yenilenir, harçsız talebe pasaportu iyi mi alınır, kimler geçişlik alamaz şeklinde birçok probleminin yanıtını yazımızda bulabilirler.

Geçişlik bordo pasaportNedir?

Özetlemek gerekirse geçişlik, sahiplerinin bir ülkeden başka bir ülkeye geçmesini elde eden belgedir. Internasyonal geçerliliği olan bu belgeye haiz değilseniz, bulunduğunuz ülkenin sınırlarından çıkıp başka bir ülkeye giriş yapamazsınız. Geçişlik türleri statülere bakılırsa şekillenmekte olup, her Türk vatandaşı Türkiye sınırlarından çıkmak ve başka ülke sınırlarına girmek için bordo geçişlik alabilir. Bordo geçişlik hususi bir koşul taşımaz.

Bu bilgilerle beraber, pasaportun “dolaşım enerjisini” oluşturduğu bilinmelidir. Bazı ülkeler bazı geçişlik türlerinden vize istemezler. Mesela bordo geçişlik sahiplerinin girmek için vize almış olduğu yüzlerce ülkeye yeşil geçişlik sahipleri vize almaksızın giriş yapabilirler. Her ülke için vize sürecinin uğraştırıcı ve masraflı olduğu hesaba katılırsa, standart pasaporta bakılırsa dolaşım gücü yüksek olan pasaportların kıymeti daha iyi anlaşılacaktır.

Geçişlik Türleri Nedir?

Dışişleri Bakanlığının web sitesinde yer edinen bilgilere bakılırsa Türkiye’de resmi olarak 5 çeşit geçişlik var. Bu geçişlik türlerinden 4 tanesi sürekli, bir tanesi geçici pasaporttur. Tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının alabileceği standart pasapor türünün yanı sıra, yalnız diplomatların alabildiği bir geçişlik türü de bulunmaktadır. Müracaat meydana getirecek şahıs kendi statüsüne uygun olarak geçişlik türlerinden bir tanesine müracaat yapabilir.

Pasaportlar halk içinde genel anlamda renkleriyle biliniyor. Türkiye’de geçerli olan pasaportlar şunlar: (standart)

 Geçişlik türünün resmi adı


Halk içinde malum adı


 Diplomatik geçişlik


 Siyah geçişlik


 Hususi damgalı geçişlik


 Yeşil geçişlik


 Hizmet damgalı geçişlik


 Gri geçişlik


 Umuma mahsus geçişlik (standart)


 Bordo geçişlik


Bu geçişlik türlerinden en yaygını belirli şartları yerine getiren tüm Türk vatandaşlarına verilen standart bordo pasaportlardır. Sadece, her insanın yaşayabileceği bazı durumlar, kişinin geçişlik almasına engel olabilir. Dolayısıyla siz de “oldukca bayağı bir durum” sebebiyle geçişlik almanıza engel olacak bazı durumlar yaşıyor olabilirsiniz. Detaylar için Geçişlik Iyi mi Çıkartılır 2020 başlıklı yazımızın devamında yer edinen “Kimler Geçişlik Alamaz” mevzusuna göz atmayı ihmal etmeyin.

Bordo Geçişlik

Umuma mahsus geçişlik adını taşıyan bu geçişlik, her insana açık pasaporttur. Müracaat icra eden hepimiz, müracaat şartlarını yerine getirdiyse ve geçişlik almasına engel olabilecek durumlar yoksa, bordo geçişlik sahibi olabilir. Bordo geçişlik sahipleri Türkiye’yi terk edebilirler ve vizesiz girilebilen ülkelere yalnız pasaportları ile giriş yapabilirler. Geçişlik defteri 38 sayfadan oluşur ve gideceğiniz ülkelerden alacağınız vizeler karışık olarak pasaportunuza işlenir. Alacağınız bordo geçişlik, talebinize bakılırsa 6 ay ile 10 yıl içinde geçerlilik süresine haiz olabilir.

Bordo Geçişlik Lüzumlu Evraklar

Alınması en kolay geçişlik tipi olan bordo geçişlik için ilçe nüfus müdürlüğünüze yapacağınız geçişlik başvurusunda şu belgeleri sunmanız yeterlidir:

 • T.C. kimlik kartı ya da nüfus cüzdanı
 • Geçişlik harcı ve geçişlik cüzdan bedeli dekontları
 • Güncel tarihindeki -son 6 ayda çekilmiş- 2 tane biometrik foto
 • Öğrenciler için güncel tarihindeki -son iki ay içinde alınmış- talebe belgesi
 • Var ise eski pasaportunuz

Bordo Geçişlik Başvurusu Nereye Yapılıyor?

Bordo geçişlik başvurusu, lüzumlu evraklarla beraber ilçenizdeki nüfus müdürlüğüne yapılır. Evvelinde geçişlik randevusu almanız gerekmektedir. Bu randevuyu Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün buluşma sayfasından alabilirsiniz.

Bordo Geçişlik Harç Bedeli

Geçişlik Iyi mi Çıkartılır 2020 başlıklı yazımızın kuşku yok ki en mühim kısımlarını harç bedellerinin yazılı olduğu kısımlar oluşturuyor. Pasaportların harç bedelleri, geçişlik türlerine bakılırsa farklılık gösterdiği için listemizde yer edinen tüm geçişlik türlerini incelemenizi tavsiye ederiz. Sizin alacağınız geçişlik türü, harç ödemesinden muaf olabilir.

Bordo geçişlik harç bedeli 2020 senesinde şöyledir:

Talep Edilen Geçerlilik Süresi


Ödenmesi Ihtiyaç duyulan Harç Tutarı


Ödenmesi Ihtiyaç duyulan Defter Bedeli


Toplam


6 ay 208,30 ₺ 160,00 ₺

368,30 ₺

1 yıl 304,40 ₺ 160,00 ₺ 464,40 ₺
2 yıl 497,00 ₺ 160,00 ₺ 657,00 ₺
3 yıl 705,90 ₺ 160,00 ₺ 865,90 ₺
3+ yıl 994,80 ₺ 160,00 ₺ 1.154,80 ₺

Harç ve defter bedelleri anlaşmalı bankaların gişelerinden yatırılabilir. Geçişlik harç ve defter bedellerinin yatırılabileceği 01.01.2020 tarihindeki güncel anlaşmalı banka listesine ulaşmak için tıklayınız.

Talebe Bordo Geçişlik Harç Bedeli

Mevcut statüsü talebe olan ve bu durumu belgeleyebilen kişilerin harç bedeli ödeyip ödemeyeceğiyle ilgili durumları yaşlarına bakılırsa değişim göstermektedir. Değişik yaş gruplarının şöyleki hakları hakları vardır

 • 0-18 yaş arası öğrenciler

0-18 yaş arası olup talebe bulunduğunu kanıtlayan kişiler geçişlik harçlarından muaf olarak 5 yıl süreyle geçişlik alabilirler. Geçişlik süreleri dolduğunda, gene 5 yıl süreyle harçsız yenileme yapabilirler.

 • 18-25 yaş arası öğrenciler

18-25 yaş arasındaki öğrenciler talebe belgeleriyle beraber geçişlik başvurularını yaptıkları takdirde 25 yaşını doldurdukları tarihe kadar geçerli geçişlik alırlar. Mesela 18 yaşlarında müracaat icra eden bir talebe harç ödemeden 7 senelik geçişlik alabilir. Aynı başvuruyu talebe olmayan birisinin yapması durumunda harç bedeli olarak Maliye Bakanlığına 994,80 TL ödemesi gerekir.

 • 25 yaş üstü öğrenciler

25 yaşlarının üstünde olup lisans, yüksek lisans, doktora eğitimine devam eden öğrencilerin de harçsız geçişlik alma imkanı bulunmaktadır. Öğrenimine devam eden 25 yaş üstü öğrencilerin talebe işlerinden “Geçişlik Muafiyet Formu” almaları gerekiyor. Talebe işlerinden alınabilen bu biçim, ne olursa olsun vergi dairelerinde onaylatılmalı. Bu onay sonrası, formu geçişlik müracaat evraklarınızın içinde ilave ederek, devam ettiğiniz yüksek tahsile bakılırsa 1 ile 3 yıl içinde harçsız geçişlik almaya hak kazanırsınız. Bazı durumlarda okulunuzdan “Geçişlik Muafiyet Formu” ile beraber “harçsız geçişlik talep yazısı” da almanız gerekebilir.

Bu uygulama okuldan okula değişmekte olup, genel anlamda öğrencilerin oldukca bilmediği, bilse de oldukca fazla tercih etmediği bir yöntemdir. Sadece bir öğrencinin geçişlik harcamalarından 300,00 TL ile 500,00 TL içinde tutum yapmasını sağlayacağı için, oldukça mühim bir uygulama bulunduğunu düşünüyoruz.

Kimler Bordo Geçişlik Alabilir?

Bordo pasaportu lüzumlu belgeleri biriktirerek başvurusunu gerçekleştiren tüm Türk vatandaşları alabilir. İçişleri Bakanlığı tarafınca pasaportunuzu almanıza engel olabilecek bir durum tespit edilmezse, pasaportunuz verilir. Geçişlik başvurunuzun reddedilmesi ya da mevcut pasaportunuzun iptal edilmesi şeklinde durumlar oldukca kural dışı durumlardır. Bu yüzden bordo geçişlik almak, lüzumlu vergileri ödeyen ve başvurusunu gerçekleştiren her insanın yapabileceği kolay bir işlemdir.

Yeşil Geçişlik

Bir tek belirli şartları yerine getiren kamu görevlilerinin alabildiği bir geçişlik türüdür.  Dolaşım gücü yüksek bir pasaporttur. Birçok ülke yeşil geçişlik sahiplerinden vize talep etmez. Bir tek birinci, ikinci, üçüncü dereceden kıdemli devlet memurlarına / çekilme eden devlet memurlarına / emekli olan devlet memurlarına verilir. Yüksek dolaşım gücü yardımıyla bilhassa gezginler ve gezmeyi sevenler için ideal pasaporttur. Sadece aşama şartını yerine getirmeyen ya da getiremeyen kişilere verilmez. 39 sayfalık geçişlik yardımıyla birçok ülkeye vize almadan girebilirsiniz.

Geçişlik Iyi mi Çıkartılır 2020 yazımızın en favori geçişlik türü kesinlikle yeşil geçişlik. Yeşil geçişlik yardımıyla birçok ülkeye gitmek için uğraşmanız ihtiyaç duyulan uzun ve karmaşık vize süreçleriyle uğraşmak zorunda kalmıyorsunuz. Bilhassa oldukca fazla gezi edenler için bu geçişlik, bulunmaz bir nimet.

Yeşil Geçişlik İçin Lüzumlu Evraklar

Yeşil geçişlik almak isteyen kamu görevlilerinin toplaması ihtiyaç duyulan bazı evraklar var.

 • T.C. kimlik kartı ya da nüfus cüzdanı
 • Yeşil geçişlik talep yazısı
 • Var ise önceki pasaportların asılları
 • 2 tane güncel tarihindeki biometrik foto
 • Defter bedeli dekontu

Bu listenin en dikkat çeken maddesi “yeşil geçişlik talep yazısı”, çalıştığınız kurumdan alınmalı ya da çalıştığınız kuruma onaylatılmalıdır. Emekliler ve çekilme eden kamu görevlileri, bu belgeyi son kurumlarına onaylatabilirler. Ek olarak bu belgenin Nüfus Müdürlüğü tarafınca da başvuruda onaylanması gerekiyor.

Yeşil Geçişlik Başvurusu Nereye Yapılıyor?

Yeşil geçişlik başvurusu, lüzumlu evraklarla beraber yalnız il nüfus müdürlüklerine yapılır. İlçe nüfus müdürlükleri yeşil geçişlik başvurusu kabul etmez. Vakit kaybetmemek için bu mevzuya dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Yeşil Geçişlik Harç Bedeli

Bingo! Yeşil geçişlik başvuruları harç bedelinden muaftır. Geçişlik Iyi mi Çıkartılır 2020 yazımızı okuyan ve daha ilkin pasaportlar hakkında informasyon sahibi olmayan her insanın şu anda yeşil geçişlik için iç çektiğine eminiz!

Yeşil Geçişlik Sahiplerinin Yakınları

Yeşil geçişlik sahiplerinin aşağıda yer edinen şartları taşıyan yakınlarına yeşil geçişlik verilmektedir:

 • Eşleri
 • Reşit olmayan evlatları
 • Reşit olmasına rağmen okuyan, çalışmayan, bekar evlatları (25 yaşına kadar)
 • Reşit olmasına rağmen engeli bulunan, çalışmayan, bekar çocuklarına (sınırsız)

Gri Geçişlik

30 sayfadan oluşan gri geçişlik, devlet hizmeti için yurt dışına çıkan kamu çalışanlarına vazife süreleri süresince geçerli olmak suretiyle verilir. Dolaşım gücü tıpkı yeşil geçişlik şeklinde yüksektir. Yeşil geçişlik ile benzer bir geçişlik türüdür, sadece amacı farklıdır ve yeşil pasaporttan değişik şartları vardır. Mesela seyahat ve dinlence amacıyla gri geçişlik alamazsınız. Gri geçişlik, daha oldukca yeşil pasaportu olmayan kamu görevlilerinin yurt dışı göreve gönderilmesi için kullanılır.

Gri Geçişlik İçin Lüzumlu Evraklar

Tıpkı öteki geçişlik türlerinde olduğu şeklinde, gri geçişlik başvurusu yapabilmek için bazı belgeleri toplamanız gerekiyor. Bu geçişlik türünde, öteki geçişlik türlerinde de gereksinim duyulan eski pasaportlar, biometrik foto şeklinde belgeleri tekrarlamanız gerekiyor. Bu belgelerin yanı sıra, gri geçişlik başvurusunun en mühim noktasını şu belge oluşturur:

 • Gri geçişlik talep yazısı

Bu yazı önlü arkalı olarak tek sayfaya basılır. Yazıyı kurumuzdan temin edebilirsiniz. Yazının ıslak imzalı ve damgalı olmasına dikkat edin. Ek olarak yazının geçerlilik süresi 60 gündür. 60 gün içinde başvurunuzu gerçekleştirmezseniz, aynı belgeyi yeniden temin etmeniz gerekir.

Gri Geçişlik Harç Bedeli

Gri geçişlik başvuruları harç bedelinden muaftır, sadece 2020 yılı için geçerli olan 160,00 TL’lik defter bedelini ödemeniz gerekir. Aynı şekilde aile bireyleriniz için de gri geçişlik çıkartacaksanız, her fert için 160 TL’lik defter bedelinin anlaşmalı bankalar aracılığı ile Maliye Bakanlığına ödenmesi gerekmektedir.

Gri Geçişlik Sahiplerinin Yakınları

Gri geçişlik sahiplerinin aşağıda yer edinen şartları taşıyan yakınlarına da gri geçişlik verilmektedir:

 • Eşleri
 • Reşit olmayan evlatları
 • Reşit olmasına rağmen okuyan, çalışmayan, bekar evlatları (25 yaşına kadar)
 • Reşit olmasına rağmen engeli bulunan, çalışmayan, bekar çocuklarına (sınırsız)

Gri Geçişlik Başvurusu Nereye Yapılıyor?

Her türlü geçişlik başvuruları Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğü tarafınca değerlendiriliyor. Bordo geçişlik başvuruları ilçe nüfus müdürlüklerine yapılabilirken, gri geçişlik müracaat yalnız il nüfus müdürlüklerine yapılır.

Gri Geçişlik Geçerlilik Süresi

Gri geçişlik beş yıllığına verilir, sadece vazife süreniz sürdüğü müddetçe sizde kalır. Vazife süresi sonucunda kurumunuza pasaportunuzu teslim etmeniz gerekir. Extra süratli değerlendirilen gri geçişlik başvuruları 2-3 günde sonuçlanmaktadır.

Gri Pasaporttan Bordo Pasaporta Iyi mi Geçiş Yapılır?

Vazife süreniz dolduktan sonrasında bordo geçişlik başvurusu yapmak isterseniz, teknik olarak bir mesele var. Şundan dolayı bildiğiniz gibi ki bordo geçişlik başvurularında eski pasaportlarınızı da müracaat dosyanıza eklemeniz gerekiyor. Fakat siz gri pasaportunuzu kurumunuza teslim etmekle yükümlüsünüz.

Bu durumda kurumunuzdan bordo pasaportunuzu teslim ettiğinize dair bir yazı alarak bu teknik problemi aşabiliyorsunuz. Alacağınız yazıyı öteki evraklarla beraber bordo geçişlik başvurunuza eklemeyi ihmal etmeyin.

Siyah Geçişlik

Siyah geçişlik diplomatların statüsünü tanımlayıp onlara çeşitli ayrıcalıklar sunan, internasyonal bir belgedir. Siyah geçişlik almak için birçok kriteri yerine getirmeniz gerekir. Bir tek devletin belirli kademelerinde çalışan kişilere verilmekte olup, en ayrıcalıklı pasaporttur.

Geçişlik Nereden Alınır 2020

Pasaportun yetkili makamlarca verildiği ilgili Kanunda belirtilmiştir. Geçişlik işlemleri 2020 senesinde Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne geçmeden ilkin Güvenlik Genel Müdürlüğü tarafınca yürütülüyordu. 2020 senesinde geçişlik işlemlerini yürütmekle görevli kurum Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü.

Yeşil geçişlik ve gri geçişlik başvuruları yalnız il nüfus müdürlüklerine yapılırken, bordo geçişlik başvuruları ilçe nüfus müdürlüklerine de yapılabilmektedir.

Geçişlik Ne Vakit Teslim Edilir?

Gri geçişlik şeklinde bazı pasaportlar bir iki gün şeklinde oldukca süratli bir sürede hazırlanabilmektedir. Bordo ve yeşil pasaportlar ise averaj birkaç günde elinize geçer. Geçişlik Iyi mi Çıkartılır 2020 yazımızda yer edinen lüzumlu müracaat evraklarını toparlayıp geçişlik başvurunuzu tamamladıysanız, sırayla şu süreçler gerçekleşir:

 • Başvurunuz değerlendirilir ve onaylanan başvurular Ankara’daki Gölbaşı Geçişlik Tanzim Merkezi’ne yönlendirilir.
 • Burada basımı meydana getirilen pasaportlar PTT’ye teslim edilir.
 • Pasaportunuz, daha ilkin verdiğiniz adrese gönderilir.

Tüm süreci yedi gün olarak hesaplayabilirsiniz.

Kimler Geçişlik Alamaz 2020

Bazı kişiler, bazı sebeplerle geçişlik alamazlar. O sebepleri sizler için derledik. Eğer aşağıda yer edinen gruplardan bir tanesine dahilseniz, geçişlik alamazsınız.

 • Bir adli süreç, dava ya da yargılanma sebebiyle yurt dışı çıkış yasağı olanlar
 • Boşanma sürecinde olup boşanma davası sürenler
 • Muhteşem süreçlerde devletin almış olduğu tedbirlere takılanlar

Pasaportun Geçersiz Olduğu Durumlar

Bazı durumlarda pasaportun geçerlilik süresi devam etse bile geçişlik geçerliliğini yitirir. Aşağıdaki pasaportlar geçersizdir.

 • Vatandaşlıktan çıkan ya da çıkarılan kişilerin pasaportları
 • Evlilik – boşanma sonrası güncel soyadını taşımayan pasaportlar
 • Basım hatası olan pasaportlar
 • Ölene kişilerin pasaportları
 • Sahibi uzun süredir yitik olan pasaportlar

Geçişlik Alabilme Şartları

Geçişlik alabilmenin düzgüsel durumlarda şöyleki şartları vardır:

 • T.C. vatandaşı olmak
 • Herhangi bir sebepten dolayı yurt dışı çıkış yasağının olmaması
 • Boşanma sürecinde olmamak

Sadece OHAL şeklinde hususi şartlar oluşursa, geçişlik alabilme şartları İçişleri Bakanlığı tarafınca yeniden düzenlenebilir. Mesela “devam eden OHAL sürecinde soruşturma kapsamında olmamak” şeklinde extra şartlar eklenebilir. Bu tür durumlar haricinde bordo geçişlik alabilmek için hususi bir koşul gerekmez. İsteyen hepimiz istediği vakit bordo geçişlik sahibi olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir