PTT Çocuk Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Doğum Parası Sorgulama

2020 yılından itibaren hayata geçirilen doğum parası yada çocuk parası yükselen yaş averajının düşürülmesi amacı ile devlet tarafınca verilen teşvikler içinde yer verilmiştir. Doğum meydana getiren hanımefendilere ilk evlatları için 300 lira ödeme yapılırken, ikinci çocuk için 400 lira ve üçüncü çocuktan sonraki her çocuk içinde 600 lira ödeme devlet tarafınca çocuk parası ödemesi yapılmaktadır.

Bu ödemeler hak sahiplerine PTT şubeleri üstünden yapılmakta olup gerçek sahibi annelerdir. Doğrusu çocuk parasını bir tek anne çekebilmektedir.

PTT Çocuk Parası Başvurusu Iyi mi Yapılır?

Paranın hesaba yatırılması için ilk olarak çocuk parası müracaat formunun doldurulması gerekir. Bu biçim baba tarafınca da doldurulabilmekte olup annenin yabancı uyruklu olması durumunda Türk vatandaşı olan babanın bu parayı almasına izin verilecek. Doldurulan müracaat formunda anne ya da babanın cep telefonu numarası istenir. PTT çocuk parası hesaba yatırılmış olduğu anda derhal bilgilendirmede bulunulur ve SMS ile paranın hesaba yatırılmış olduğu bildirilir. Sadece bazı durumlarda formu dolduran kişinin ya da formu sisteme giren görevli memurun hata yapması sonucunda bu data girilemez.

PTT Çocuk Parası Sorgulama

Bu şekilde durumlarda kişinin kendi PTT çocuk parası sorgulama işlemini yapması gerekir. Peki, PTT çocuk parası sorgulama iyi mi yapılır? Aslen bu işlem son aşama kolaydır. Bunun için çocuk parası sorgulama telefon numarası olan 444 1 788 PTT müşteri hizmetleri telefonu aranır ve T.C. kimlik numaraları verilerek isimlerine gönderilen bir para olup olmadığı sorgulanır. Para adınıza oluşturulan hesaba yatırıldı ise görevli paranızın yatırıldığını söyleyerek size şube bilgisini de aktararak kimliğiniz ile paranızı çekebileceğinizi belirtecektir.

PTT Çocuk Parası Sorgula

Paranın yatırılmadığı durumlarda ise dilekçe verdiğiniz bölge müdürlüğü ile görüşmede bulunarak bir mesele olup olmadığını sorgulamanız gerekir. Kimi zaman hatalı girilen bilgiler sebebi ile para gönderme işlemlerinde sıkıntılar yaşanmakta olup gene bazı durumlarda yaşanmış olan gecikmelere bağlı olarak ta paraların gönderilmesi gecikebilmektedir. Sadece gene de genel anlamda çocuk doğum parası bedelinin en geç başvuruyu takip eden 30 gün içinde yapıldığı bilinmektedir.

Ayın 23’ünden sonrasında meydana getirilen başvurularda ise bu süre kimi zaman 2 aya kadar uzayabilmektedir. Hatalı bir data girişinin yapılmadığı durumlarda ise müracaat evveliyatına bakılmaksızın başvuruların 2 ayın sonunda sonuçlandırılarak çocuk parası yardımı tutarlarının PTT şubeleri üstünden oluşturulan hesaplara yatırılması gerçekleştirilmektedir. Bu yüzden 2 ayı aşkın zamandır beklemelerine karşın bebek yardım parası alamayan kişilerin ilgili kuruma başvuruda bulunarak bilgilerinin doğruluğunu teyit ederek bir hata var ise düzelttirmeleri önemlidir.

İlgili ; Çocuk parası alma şartları için linki tıklayınız.

Bundan önceki yazımız olan Hesap İşletim Ücretleri 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir