Vizesiz Ülkeler 2020 – Vize İstemeyen Ülkeler Hangileri?

ABD’ya, Kanada’ya, Avustralya’ya ya da Avrupa ülkelerine gitmek istiyorsunuz, fakat sıkıntılı vize süreci gözünüzü mü korkutuyor? Kim bilir hafta sonunuzu değerlendirip küçük bir kaçak yapmak istiyorsunuz. bu yüzden vizeyle uğraşmak istemiyorsunuz. Sebebi her ne olursa olsun Türkiye’den vizesiz ülkelere adeta akın var desek, abartmış olmayız. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için vizesiz gidilen ülkeler hakkaten büyük bir ilgiyle karşılaşıyor. Peki güzel yedi gün sonu, şu şekilde uçağa atlayıp bir günlüğüne gidebileceğiniz vizesiz ülkeler 2020 senesinde hangileri?

Vize istemeyen ülke uzak da olabilir, dolayısıyla vizesiz gidilen ülkeler devamlı hafta sonu kaçamağı için uygun olmayabilir. Gene de vize istemeyen ülkeler, normal olarak favori durumda. Geçmişte tek bigün geçirmek için gidecekleri ülkeler için bile bir yığın vize sorunuyla karşılaşanlar, vizesiz ülkelerin niçin fazlaca mühim bulunduğunu kolaylıkla anlayabilirler. Bu yazımızda A’dan Z’ye vizesiz ülkeleri inceliyoruz.

Vizesiz Ülkeler Avrupa 2020

Asla kuşku yok ki Avrupa en popüler gezi destinasyonlarının başlangıcında geliyor. Vizeyle filan ulaşmadan şu şekilde küçük bir Avrupa yapmak, birkaç insan görüp alışveriş yapmak isterim diyorsanız, sizin için vizesiz gidilebilen Avrupa ülkelerini bir araya getirdik. Vizesiz Avrupa ülkelerinin sayısı fazlaca fazla olmamakla beraber, asla kuşku yok ki görülmeye kıymet ülkeler var. Üstelik Avrupa ülkelerinin yakın olması, ulaşımlarının kolay olması vizesiz haftasonu turlarına olan ilgiyi arttırıyor. Avrupa vizesiz ülkeler 2020 yılı listemizin en başlangıcında Ukrayna var.

Ukrayna Vize İstiyor Mu?

Hayır, Ukrayna vize istemiyor. Üstelik Ukrayna’ya yapacağınız seyahatlerde vizesiz olarak sınırsız kalma imkanınız var. Avrupa’da ve dünyada neredeyse hiçbir ülkenin turistlere vermediği sınırsız konaklama hakkını yabancılara tanıyan Ukrayna, son yılların en popüler rotalarından bir tanesi. Ukrayna’ya havayoluyla ya da karayoluyla ulaşım sağlamak mümkün.

Vizesiz ülkeler 2020 listesinin başlangıcında yer edinen Ukrayna’ya her gün Türkiye’den 20 tayyare kalkıyor. Bilhassa Türkiye’den son yıllarda giden yolcu sayısının bir fazlaca arttığı Ukrayna, Türk yolcuları çoğu zaman gece yaşamı sebebiyle çekiyor. Bu ülkeye evlenme, iş yapma ya da öğrencilik amacıyla giden Türkler de bulunuyor.

Vize durumu: Vize olmadan müddetsiz olarak kalınabilir.

Vizesiz Makedonya

Güzel kızlarıyla, tarihiyle, Türkiye’ye olan yakınlığıyla, Üsküp ile, Manastır ile Makedonya, hakkaten ziyaret etmeye kıymet bir ülke. Büyük ve parıltılı şehirler yerine, minik ve sakin şehirler ve hoşgörülü insanoğlu arıyorsanız, haftasonu sakin bir dinlence yapmak için Makedonya fazlaca iyi bir seçenek.

Vize durumu: Vize olmadan 90 gün kalınabilir.

Sırbistan Vize İstiyor Mu?

Vizesiz ülkeler 2020 listemizin en popüler Avrupa ülkelerinden olan Sırbistan, Balkan ülkelerini keşfetmek için iyi bir başlangıç olabilir. Sırbistan’a gidecek Türk vatandaşları 180 gün içinde 90 gün vizesiz olarak konaklama hakkına haiz. Sırbistan, Türk vatandaşlarından vize istemiyor.

Türkiye’den fazlaca uygun fiyata tayyare biletlerinin bulunabildiği Sırbistan’da bir haftasonu Belgrad kalesine çıkabilir, Aziz Sava katedralini gezebilirsiniz.

Vize durumu: Vize olmadan 180 gün içinde 90 gün kalınabilir.

Görkemli Doğasıyla Vizesiz Kosova

Doğasıyla, tarihiyle Avrupa’nın en genç ülkesi Kosova’da fazlaca keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. Vizesiz ülkeler 2020 listemizin en favori ülkelerinden bir tanesi olan Kosova, 1,8 milyonluk nüfusuyla küçük bir ülke. Eğer sizin gezi planlarınızda “organik güzellikler” mühim bir yer kaplıyorsa, dünyada sınırı olan ülke tarafınca tanınan bu şirin ülkeyi ne olursa olsun ziyaret etmelisiniz.

Bilhassa Prizren şehrindeki organik parklar sizi sizden alabilir. Bir tabiat tutkunuysanız ve otomobille yolculuğa çıkıyorsanız, yüzölçümü olarak İstanbul’un iki katı büyüklüğündeki bu ülkeyi baştan sona dolaşmak sizin için mükemmel olabilir.

Vize durumu: Vize olmadan 6 ay içinde 90 gün kalınabilir.

Arnavutluk Vize İstiyor Mu?

Başkent Tiran’daki İskender Bey meydanında yer edinen saat kulesinin önünde bir anı fotoğrafı çekinmek ya da Tiran’ın doğusundaki Dajti dağına çıkmak iyi birer seçenek olabilir. Bu dağ tam bir tabiat harikası. Vizesiz ülkeler 2020 listemizi Avrupa’nın organik güzelliklerini keşfetme amacıyla inceliyorsanız Arnavutluk, hakkaten fazlaca güzel bir tercih olabilir.

Ek olarak “Tiran Piramidi” olarak tanınan piramit şeklindeki yapının önünde bir selfie çektirmek isteyebilirsiniz.

Vize durumu: Vize olmadan 90 gün kalınabilir.

Bosna Hersek Vize İstiyor Mu?

Saraybosna’dan  Mostar’a, bizlere yakınlığı ile dikkat çeken bir öteki ülke Bosna Hersek. Boşnak ağıtlarını ve türkülerini daha ilkin dinlediyseniz, yakın zamanı acılarla dolu bu ülkeyle gönlünüzde değişik bir bağ kurduysanız, bir haftasonu alıp sırt çantanızı Bosna’ya gitmemeniz için hiçbir niçin yok.

Tarih severler gezileri asla bitmesin diye bu ülkedeki her adımını yavaş yavaş atacak. Vizesiz ülkeler 2020 listemizin en favori şehirlerinden bir tanesi Bosna Hersek.

Vize durumu: Vize olmadan 6 ay içinde 90 gün kalınabilir.

Şimal Kıbrıs Vize İstiyor Mu?

Şimal Kıbrıs’ı bilhassa öğrencilerin tercih ettiğini görüyoruz. Güzel bir yaz tatili için bu ülke size birçok şey sunabilir. Vizesiz ülkeler 2020 tercihleriniz arasına daha ilkin gitmediyseniz Kıbrıs’ı eklemenizi tavsiye ederiz. Ulaşımın bu kadar kolay olduğu bu bölgede keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Vize durumu: Vize olmadan müddetsiz kalınabilir.

Vizesiz Ülkeler Asya 2020

Pasaportla gezilen ve bulgu ruhlu insanların gezerken büyük keyif alacağı Asya ülkeleri var. Avrupa ve Balkan ülkelerini esasen gördüyseniz sıradaki adım olarak vizesiz ülkeler 2020 listemizde yer edinen Asya ülkelerini tercih etmek isteyebilirsiniz.

Lübnan Vize İstiyor Mu?

Ortadoğu’nun incisi olarak anlatılan Beyrut, birçok değişik duyguyu içinde barındırıyor. Lübnan her ne kadar başkenti Beyrut ile gündeme gelse de, aslen Lübnan’da Beyrut’tan daha fazlası var. Eğer Ortadoğu’nun zamanı ve gezinsel olarak varlıklı ve en fazlaca tercih edilen gezinsel ülkelerinden bir tanesini görmek istiyorsanız Lübnan’a gidip, Beyrut’ta birkaç gün geçirebilirsiniz.

Vize durumu: Vize olmadan 6 ay içinde 90 gün kalınabilir.

İran Vize İstiyor Mu?

Binlerce senelik İran uygarlığı derhal yanı başımızda keşfedilmeyi bekliyor. İran diyince aklınıza uzun sakalları olan erkekler ve siyah çarşaflı hanımefendiler geliyorsa, binlerce senelik İran medeniyetini yeteri kadar tanımıyor olabilirsiniz. Milattan önceki 4000 yılına dayanan tarihiyle dünyanın eski uygarlıklarından kabul edilen İran günümüzde geri kalmış olsa da, devamlı gezip görülmeye kıymet. Antik Pers İmparatorluğunun temsilcisi İran’da gezip görülecek o denli büyük bir tarih var ki, bu ülkeye onlarca kere gitseniz bile hepsini görmeniz mümkün olmayacak. Vizesiz ülkeler 2020 listemizin Asya bölümündeki en önde gelen ülkelerden bir tanesi İran.

Vize durumu: Vize olmadan 90 gün kalınabilir.

Katar Vize İstiyor Mu?

Katar en fazla zengiliği ile biliniyor. Şahıs başına düşen ulusal gelirde dünya lideri olan Katar, hakkaten varlıklı bir ülke olsa da, gittiğinizde sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Bu sebeple ülkede varlıklı Katarlıları görmek mümkün olduğu benzer biçimde, düşük gelirli göçmenler görmek de fazlaca mümkün. Hatta düşük gelirli göçmen sayısı Katarlıların fazlaca üstünde. Sadece, yeni ve değişik bir ülke keşfetmek isteyenler için Katar’a gidilebilir. Ülke, bulunmuş olduğu bölgede en fazla gezilmeye kıymet ülkelerin başlangıcında geliyor.  Katar’da sıcaklar sizi bunaltabilir, bu yüzden Katar’a uygun mevsimde gitmek önemlidir. Ülkenin bir AVM cenneti bulunduğunu söyleyebiliriz. Bilhassa alışveriş için kısa süreliğine gidilebilir.

Vize durumu: Vize olmadan 6 ay içinde 90 gün kalınabilir.

Kırgızistan Vize İstiyor Mu?

Bağımsız Türk devletlerinden bir tanesi olan Kırgızistan, Asya’nın kalbini ve öteki Türk devletlerini merak edenler için iyi bir seçenek. Ülkenin ulusal parkları ve organik güzellikleri görülmeye kıymet.

Vize durumu: Vize olmadan 1 ay kalınabilir.

Öteki Vizesiz Ülkeler Asya 2020

Asya’da vize olmadan gezilebilecek öteki ülkeler içinde Ürdün, Irak, Bahreyn ve Gürcistan benzer biçimde ülkeler içeriyor. Karadeniz’den Gürcistan’a geçmek ya da Irak’ı görmek değişik deneyimler olabilir.

Yalnız Çılgınların Tercih Edebileceği Bir Gezi: Vizesiz ABD!

ABD diyince her insanın aklına öncelikli olarak ABD Birleşik Devletleri gelse de, ABD içinde birçok rengi barındıran devasa bir kıta. Şimal taraflarını ziyaret etmek her ne kadar vize olmadan fazlaca fazla mümkün olmasa da, cenup tarafını doyasıya dolaşmak mümkün.

Arjantin Vize İstiyor Mu?

Batistuta, Messi, Maradona… Adeta futbolun tanrılarını yetiştiren bu ülkede fazlaca değişik ve güzel deneyimleriniz olabilir. Vizesiz ülkeler 2020 listemizin derhal başlangıcında yer edinen Arjantin Türk vatandaşlarından vize istemiyor. Son yıllarda ekonomik krizle gündeme gelen Arjantin, hem Cenup ABD’nın bir özeti, hem de krizde olduğundan bu ülkeyi oldukça makul harcamalarla dolaşmak mümkün olabilir.

Vize durumu: Vize olmadan 90 gün kalınabilir.

Rio’nun Gücü Adına! Brezilya Vize İstiyor Mu?

Tam bir karnaval ve parti ülkesi olan Brezilya, bununla birlikte devamlı büyüyen ekonomisiyle dikkatleri üstüne çekiyor. Bilhassa eğlence düşkünleri için Brezilya muhteşem bir seçenek olabilir. Tek problem, ülkenin Türkiye’den birazcık uzak olması.

Vize durumu: Vize olmadan 90 gün kalınabilir.

Meksika Vize İstiyor Mu?

Meksika diyince akla ilk olarak uyuşturucu kartelleri geliyor. Fakat Meksika, bunların fazlaca daha ötesinde. Varlıklı tarih ve kültürüyle ABD kıtasının en dikkat çeken ülkelerinden bir tanesi olan Meksika’da yaşayan insanları görünce, Meksikalıların Türklere ne kadar benzediğini farkına varacaksınız. Sıcakkanlılık ve yaşantı bakımından Meksikalılar hakkaten Türkleri aratmıyor.

Vize durumu: Online biçim doldurularak alınan e-vize ile 180 gün kalınabilir.

Öteki Vizesiz ABD Ülkeleri

Pasaportla gidilebilen öteki vizesiz ABD ülkeleri içinde Bolivya, Ekvador, Kolombiya, Paraguay, Uruguay, Venezuela, Peru benzer biçimde ülkeler içeriyor. Ek olarak Honduras, Dominik Cumhuriyeti, Belize benzer biçimde birçok küçük Orta ABD ülkesi vize istemiyor.

Çılgınlığın da Üstü: Vizesiz Okyanusya Ülkeleri 2020

Pasaportunu alıp olabildiğince uzağa gitmek isteyenler için tercih edilebilecek bazı vizesiz Okyanusya ülkeleri var. Vizesiz ülkeler 2020 listemizde yer edinen öteki seçenekler dikkatinizi çekmediyse ve “Ben daha uzak bir bölgelere gitmek isterim” derseniz, işte vizesiz gidebileceğiniz bazı Okyanusya ülkeleri: Palau Cumhuriyeti, Tuvala, Vanuatu, Fiji

Kararsız Kalanlar İçin Bir Alternatif: Vizesiz Turlar

Pasaportla gidilebilen ülkeleri görüp tatilini hangi ülkede geçireceği mevzusunda kararsız kalanlar vizesiz turları inceleyebilir. Tur şirketlerinin sunmuş olduğu paket programlar kimi zaman maddi anlamda da cazip olabilmektedir. Ek olarak paket turları, o ülkede gezilecek nerede ise tüm bölgeleri ihtiva ettiği için, tanımadığınız bir ülkede yalnız olmaktan çekiniyorsanız, tur şirketlerini tercih edebilirsiniz.

Vizesiz Gidilen Ülkeler Mevzusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir ülkenin Türkiye’den vize istememesi, o ülkeye kesinlikle giriş yapabileceğiniz anlamına gelmiyor. Her ülkenin vize uygulaması kendine hususi olmakla beraber yabancıların ülkeye alınması çoğu zaman her ülkede sınır görevlilerinin kararıdır. Bundan dolayı vizesiz ülkeler 2020 listemizle ilgili dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bazı noktalara vurgu yapmak istiyoruz.

Vizesiz Ülkeye Girişte Yaşanmış olan Problemler

Gideceğiniz ülkeye giriş yaparken herhangi bir sorunla karşılaşırsanız, görevlilerle iyi kontakt kurmaya çalışın. Güçlük çıkarmak ya da “Bu ülkeye girmek benim hakkım” benzer biçimde bir tavır takınmak hoş olmayacaktır ve size destek olmaz. Ihmal etmeyin ki siz güler yüzlü olursanız, karşınızdaki insanoğlu da öyleki olur. Size ülkeye giriş amacınızla ilgili birçok sual sorabilirler. Tüm sorulara olabildiğince güler yüzlü ve kibar cevap vermeye çalışın. Ülkeye giriş nedeninizi açık bir halde ifade edin.

Sınır görevlileri ülkeye girişle ilgili bir sorun çıkartırsa, onlara geri döneceğinize dair bazı kanıtlar sunmalısınız. Dönüş biletleriniz, mesleğinizle ilgili dökümanlar, talebe belgesi ve Türkiye’deki varlıklarınız kanıt olarak değerlendirilmektedir. Ek olarak gittiğiniz ülkedeki dönüş zamanı belli olan konaklama rezervasyonları da bazı durumlarda kanıt durumunda değerlendirilmektedir.

Geçişlik Bitiş Süresi

Geçişlik bitiş süresi! Bu kriter zannettiğinizden daha mühim olabilir. Bitimine 6 aydan fazla süre olmayan geçişlik sahiplerine hiçbir sınır görevlisi pozitif bakmaz. Minimum 6 ay geçerli pasaportunuz yoksa ülkelere girişte problem yaşamanız muhtemeldir.

Bir çok vakit uçakta ya da sınırda size doldurmanız için bir biçim verirler. Bu formu alelacele ve özensiz bir halde doldurmayın. Formu eksiksiz ve doğru bir halde doldurun. Kalacağınız yerin adresini eksiksiz ve tam bir halde girmeye itina gösterin. Gidiş amacınız ve hangi ülkeden geldiğiniz benzer biçimde sizin cevaplamaktan sıkılacağınız sorular olabilir. Sakince hepsini yanıtlamanız, seyahatinizin güzel geçmesi açısından oldukça önemlidir.

Vizesiz Gideceğiniz Ülkeye Gore Değişen Kurallar

Giriş yaptığınız ülkenin güncel vize bilgisini ne olursa olsun soruşturun ve o vize sınırlarını kesinlikle aşmayın. 90 gün kalma hakkınız var ise, 85 gün kalmaya itina gösterin. Vize rejimlerini dikkatsizlik etmeniz değişik sonuçlar doğurabilir. Gitmeden ilkin gideceğiniz ülkenin kurallarını iyice araştırın. Bir çok vakit o ülkede gezgin olduğunuz derhal anlaşılır ve size daha hoşgörülü davranılır, sadece bazı ülkelerin kanunları bazı mevzularda turistlere karşı bile hoşgörülü olmayabilir. Mesela İran’da hanımefendilerin baş örtüsü takması zorunludur. Bir gezgin olarak bu durumu ihlal ederseniz insanoğlu sizi uyarır. Sadece ısrarla bu duruma karşı gelirseniz cezalandırılabilirsiniz. O ülkenin kurallarını beğenmeseniz bile güvenli bir gezi için o ülkenin kurallarına uygun davranmalısınız.

Deneyimler ülkeden ülkeye göre değişiklik gösterir. Her ülke için aynı kanun ve kurallar geçerli olmaz. Bu başlıkta yer edinen ve dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan noktalar, genel noktalardır. Her gideceğiniz ülke için dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan noktalar değişik olabilir. Gideceğiniz ülkeyi internetten iyice araştırabilir, daha ilkin giden kişilere danışabilirsiniz. Kısa sürede o ülkede bulunmuş kişilerin yaşamış olduğu tecrübeler size yol gösterecektir.

Vizesiz Ülkelere Çıkış-Giriş Yapmak

Bazı kişilerin aklına vize kurallarını atlatmak için bu şekilde bir yöntem gelebilir. Buna engel olmak isteyen ülkeler esasen vize kurallarına “180 günde 90 gün” benzer biçimde süre şartları eklemektedir. Sadece gideceğiniz ülkenin bu şekilde bir kuralı yoksa, mesela size “90 gün kalmak” benzer biçimde bir hak tanıyorsa, 90 gün sonrasında çıkış-giriş yapmayı ve süreyi uzatmayı düşünebilirsiniz.

Vizesiz ülkeler 2020 yer edinen tüm ülkelerin bağımsız birer ülke bulunduğunu, dolayısıyla bu ülkelere giriş-çıkış yapmanın fazlaca kolay olamayacağını ihmal etmeyin. Ek olarak bu işlemi yaptığınızda muhtemelen sınır görevlileri sizi daha çok ülkede kalabilmek için başka bir vize türüne başvurmanız gerektiği mevzusunda uyarırlar. Vizesiz seyahate müsaade eden ülkeler, bu izni bir tek “iş ve gezinsel” benzer biçimde belirli amaçlarla ve bir tek “90” gün benzer biçimde kısıtlı süreler için vermektedir. O ülkede daha çok kalmak istiyorsanız, başka bir vize türüne başvurmanız gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir