Ziraat Bankası Fındık Destekleme Ödemeleri

Fındık Destekleme Ödemesi Nedir?

Tarımsal alanda etkinlik gösteren çiftçilerimize ve işletme sahiplerine devlet ve hususi teşebbüsler üstünde lüzumlu destek maksimum düzeyde devam ettirilmektedir. Bu bağlamda kullandırılan kredi, finansman desteği ve öteki gelir destekleri kullandırılmakta olup en dikkat çekeni de fındık destekleme ödemeleridir. Dünya genelinde fındık üretiminde birinci sırada olan ülkemiz bu başarıyı kaybetmeme adına Bakanlar Kurulu Sonucu ile fındık üreticilerine alan bazlı gelir desteği ödemesi yapmaktadır.

Meydana getirilen ödemeler Ziraat Bankası fındık destekleme ödemeleri olarak sunulmaktadır. Resmi Gazete üstünden meydana getirilen yayına bakılırsa fındık üreticileri hasat için kullanmış oldukları arazilerin dekar başına devletin her yıl için belirlemiş olduğu miktarı Ziraat Bankası ATM ve şubelerinden gerçekleştirecektir.

Fındık Destekleme Ödemesi Iyi mi Alınır?

Fındık üreticileri için belirlenen gelir desteği ödemesi meydana getirilen Bakanlar Kurulu Karanının peşinden 2020 yılı üretimi için dekar başına 170 TL olarak belirlendi. Her fındık üreticisi kullandığı arazinin dekar hesabına bakılırsa bu miktarı Ziraat Bankası aracılığı ile alacaktır. Alan bazlı gelir desteği ödemesini alacak olan çiftçilerimizin bilmesi ihtiyaç duyulan bir başka nokta ise Ziraat Bankasının bu ödemeler esnasında %0,2 hizmet komisyonu alacak olmasıdır. Ziraat Bankası fındık destekleme ödemeleri banka tarafınca düzenlenmekte olup üreticilerin T.C. kimlik numarasının son hanesine bakılırsa düzenleme yapılmaktadır.

Fındık Destekleme Ödemeleri Ne Süre  Nereye Yapılır?

Ziraat Bankası tarafınca meydana getirilen fındık destekleme ödemeleri belirtilen tarihlerde saat 18.00 dan sonrasında müşterilerin tarımsal destekleme hesaplarına aktarılmakta olup ertesi gün yada aynı gün ATM üstünden 5.000 TL ye kadar çekebilmeleri sağlanmaktadır.

Alınacak olan bu destek sunar ile beraber fındık üretiminin her yıl arttırılması ve ülke içinde bu ürünün kolaylıkla kullanılabilmesi sağlanmaktadır. Ek olarak üretim için çiftçinin desteklenmesi fındığın yetiştirildiği Karadeniz Bölgesinde meydana gelen toprak kayması ve öteki organik faaliyetlerin önüne geçilmesi için arttırılarak devam ettirilmesi hedeflenmektedir. Meydana getirilen fındık desteleme ödemeleri her yıl Bakanlar Kurulu Sonucunda belirtilen miktar ile beraber Ziraat Bankasının belirlediği ödeme dönemlerinde çiftçilerimizin hesaplarına aktarılıyor.

Bundan önceki yazımız olan Hesap İşletim Ücretleri 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir