Ziraat Bankası’ndan Rapor Parası Nasıl Alınır?

SGK Rapor Parası Nereden ve Ne Vakit Alınır?

İş göremezlik ödeneği olarak da adlandırılan rapor parası her ayın 8. ve 14. gün Ziraat bankası’na yatar. Rapor parası ne vakit alınır? sorusuna gelecek olursak rapor bitim tarihinden 20 ile 45 gün içinde ödemeler Ziraat Bankası’na yapılmaktadır.

Devletimizde çalışan işçiler sıhhat sorunları sebebiyle rapor aldıklarında raporlu oldukları günlerin parasını Ziraat Bankası’ndan alabiliyor. Peki, Ziraat Bankası’ndan rapor parası iyi mi alınır? Bu yazımızda raporlu olup da çalışılamayan günlerin parasının iyi mi alındığını, hangi tarihlerde alındığını ve nereden alındığını siz kıymetli okurlarımızla paylaşacağız.

SGK Rapor Parası Nedir? Nereden Alınır?

Toplumsal Güvenlik Kurumu, kendisine bağlı olarak çalışan kişilerin her türlü toplumsal güvenlik haklarını korumayı, onları mağdur etmemeyi ve oluşabilecek maddi sıkıntılarını çözüme kavuşturabilmeyi hedeflemektedir. Bu doğrultuda son yıllarda büyük bir emekler başlatan kurum, pek oldukça hizmeti devreye koyarak başarı göstermiş işler çıkarmaya adım atmıştır. Bu hizmetlerden birisi de rapor parasıdır.

Rapor parası nedir? Sigortalı işçinin sıhhat sorunları sebebiyle rapor alıp çalışamadıkları günlerin maddi bedelinin SGK tarafınca ödenmesidir. SGK, rapor parasını kendisi karşılar ve böylece çalışanın maddi olarak mağdur olmasının önüne geçer. SGK, raporun kendisine ulaştırılmasının arkasından işleme koyar ve işçinin raporlu olduğu günlerin karşılığı olan bedeli Ziraat Bankası’na gönderir. Banka da tarafına ulaşan parayı hak sahibine ulaştırmak suretiyle kişinin adına saklar.

Ziraat Bankası’ndan Rapor Parası Ne Vakit Alınır?

Şimdi de Ziraat Bankası’ndan rapor parası nasıl alınır ondan bahsedelim. SGK ve Ziraat Bankası içinde meydana getirilen protokol neticesinde rapor paralarının tamamı MOSİP (Mali Otomasyon Sistemi Projesi) üstünden verilmektedir. Bu ödemeler 2020 Şubat ayından itibaren her ayın 08 ve 14 ‘ü içinde yapılmaktadır. Eğer Ziraat Bankası’nda mevduat hesabı var ise, SGK tarafınca paranın bankaya aktarılması ile beraber rapor parası otomatikman bu hesaba aktarılacaktır. Şahıs de bu parayı istediği vakit bankamatiklerden yada şubelerden çekebilecektir. Eğer kişinin Ziraat Bankası’nda bir hesabı yoksa bu sefer de rapor parası isme yatırılacaktır. Şahıs, parasını TC kimliği ile beraber herhangi bir Ziraat Bankası Şubesi’ne giderek mesai saatleri içinde çekebilecektir.

Bundan önceki yazımız olan Hesap İşletim Ücretleri 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir